reklama

V Praze se sešli příznivci hnutí Chcípl pes. Chtěli nabízet klobásy, nedostali povolení

Na Staroměstském náměstí v Praze začalo setkání organizované hnutím Otevřeme Česko – Chcípl pes. Organizátoři akci pojali jako silvestrovské setkání. Původně plánovali diskuse nad občerstvením, které nabízejí z pojízdného stánku s pivem a klobásami. Městská policie ale pořadatele vyzvala k zastavení nepovoleného prodeje a odjezdu jejich dodávek. Místopředseda hnutí Jiří Janeček řekl, že se budou snažit na místě vytrvat, pouze zkrátí délku akce.

reklama

Na náměstí bylo zpočátku několik desítek příznivců hnutí, kteří se mísili s množstvím turistů na historickém náměstí. „Akci na silvestra jsme nakonec zvolili jako přátelské setkání, demonstrací bude v roce 2022 dost,“ uvedli v prohlášení předseda iniciativy Chcípl pes Jakub Olbert a místopředseda Janeček. Dodali, že chtějí „dodat lidem naději a víru do příštího roku“.

Jde o třetí velkou akci iniciativy během prosince. Na předcházející zhruba 300 až 400 lidí demonstrovalo 20. prosince před budovou České televize na Kavčích horách proti způsobu informování o covidové krizi a za svobodu slova. Účastníci za zvuku sirén a pokliček prošli od hlavní budovy ČT k budově zpravodajství a zpět. Řečníci zmiňovali údajně neobjektivní příspěvky ČT k očkování proti koronaviru a volali po vyváženém informování o epidemii.

Týden předtím demonstrovalo na Václavském náměstí okolo pěti tisíc lidí. Protestovali proti plánu na povinné očkování a poukazovali na problémy, do kterých se kvůli protiepidemickým opatřením dostali živnostníci. Upozorňovali také na možný odchod policistů či příslušníků hasičského sboru ze služby, pokud bude očkování pro tyto profese povinné.

Povinné očkování proti covidu pro vybrané profese a lidi nad 60 let zavedla od března příštího roku dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Zástupci nově nastupující vlády už oznámili, že plošnou povinnost očkování podle věku zruší.

Spor kvůli vedení policie a očkování

Olbert a Janeček nedávno představili výzvu vládě a Parlamentu. Mimo jiné v ní uvádí, že společnost neohrožuje covid, ale „je ohrožena destabilizací ekonomiky, destabilizací záchranných a policejních složek, rozkladem vzdělávacího systému a omezováním osobních svobod jednotlivce“. Také kritizují ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který podle nich donutil k odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara odmítajícího povinné očkování ve svém sboru.

Rakušan už dříve tvrzení, že Švejdara ke konci ve funkci tlačil, odmítl. Na schůzce, která se konala ještě před Rakušanovým jmenováním ministrem, mu údajně vytkl příspěvek na Twitteru, podle kterého by policie v případě zavedení povinného očkování mohla ztratit až 10 tisíc lidí, a také nedokončenou policejní reformu. Švejdar oznámil, že podá na začátku ledna žádost o odchod do civilu. Uvedl, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí.

Olbert a Janeček ve výzvě dále navrhují do 30 dnů vypsat referendum o (ne)setrvání v Evropské unii nebo zpřístupnění odborníkům s jiným než oficiálním názorem vstup do medií, jako je veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.

Tagy:
policie demonstrace očkování protesty Praha koronavirus COVID-19 koronavirová opatření Staroměstské náměstí Jakub Olbert Jiří Janeček Chcípl pes Otevřeme Česko Chcípl PES

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama