V Praze se sešli příznivci hnutí Chcípl pes. Chtěli nabízet klobásy, nedostali povolení

Na Staroměstském náměstí v Praze začalo setkání organizované hnutím Otevřeme Česko – Chcípl pes. Organizátoři akci pojali jako silvestrovské setkání. Původně plánovali diskuse nad občerstvením, které nabízejí z pojízdného stánku s pivem a klobásami. Městská policie ale pořadatele vyzvala k zastavení nepovoleného prodeje a odjezdu jejich dodávek. Místopředseda hnutí Jiří Janeček řekl, že se budou snažit na místě vytrvat, pouze zkrátí délku akce.

Na náměstí bylo zpočátku několik desítek příznivců hnutí, kteří se mísili s množstvím turistů na historickém náměstí. „Akci na silvestra jsme nakonec zvolili jako přátelské setkání, demonstrací bude v roce 2022 dost,“ uvedli v prohlášení předseda iniciativy Chcípl pes Jakub Olbert a místopředseda Janeček. Dodali, že chtějí „dodat lidem naději a víru do příštího roku“.

Jde o třetí velkou akci iniciativy během prosince. Na předcházející zhruba 300 až 400 lidí demonstrovalo 20. prosince před budovou České televize na Kavčích horách proti způsobu informování o covidové krizi a za svobodu slova. Účastníci za zvuku sirén a pokliček prošli od hlavní budovy ČT k budově zpravodajství a zpět. Řečníci zmiňovali údajně neobjektivní příspěvky ČT k očkování proti koronaviru a volali po vyváženém informování o epidemii.

Týden předtím demonstrovalo na Václavském náměstí okolo pěti tisíc lidí. Protestovali proti plánu na povinné očkování a poukazovali na problémy, do kterých se kvůli protiepidemickým opatřením dostali živnostníci. Upozorňovali také na možný odchod policistů či příslušníků hasičského sboru ze služby, pokud bude očkování pro tyto profese povinné.

Povinné očkování proti covidu pro vybrané profese a lidi nad 60 let zavedla od března příštího roku dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Zástupci nově nastupující vlády už oznámili, že plošnou povinnost očkování podle věku zruší.

Spor kvůli vedení policie a očkování

Olbert a Janeček nedávno představili výzvu vládě a Parlamentu. Mimo jiné v ní uvádí, že společnost neohrožuje covid, ale „je ohrožena destabilizací ekonomiky, destabilizací záchranných a policejních složek, rozkladem vzdělávacího systému a omezováním osobních svobod jednotlivce“. Také kritizují ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který podle nich donutil k odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara odmítajícího povinné očkování ve svém sboru.

Rakušan už dříve tvrzení, že Švejdara ke konci ve funkci tlačil, odmítl. Na schůzce, která se konala ještě před Rakušanovým jmenováním ministrem, mu údajně vytkl příspěvek na Twitteru, podle kterého by policie v případě zavedení povinného očkování mohla ztratit až 10 tisíc lidí, a také nedokončenou policejní reformu. Švejdar oznámil, že podá na začátku ledna žádost o odchod do civilu. Uvedl, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí.

Olbert a Janeček ve výzvě dále navrhují do 30 dnů vypsat referendum o (ne)setrvání v Evropské unii nebo zpřístupnění odborníkům s jiným než oficiálním názorem vstup do medií, jako je veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.

Tagy:
policie demonstrace očkování Staroměstské náměstí Evropská unie protesty Česká televize vláda Praha koronavirus COVID-19 Jan Švejdar koronavirová opatření Staroměstské náměstí Jakub Olbert Jiří Janeček Chcípl pes Otevřeme Česko Chcípl PES Otevřeme Česko normálnímu životu