V prezidentských volbách bych byl rád za předáka Středulu, říká nový šéf ČSSD Šmarda

Michal Šmarda, místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě

360° 10.12.2021

Novopečený předseda sociálních demokratů Michal Šmarda ​by byl rád, kdyby se o prezidentský post ucházel předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Co se týče svého zvolení do čela ČSSD, už obdržel gratulace od bývalého předsedy Jana Hamáčka či šéfa hnutí STAN Víta Rakušana, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podotkl, že díky změně ve vedení strany se možná vrátí i bývalí členové.

Ve volbě předsedy porazil Šmarda končící ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou se 62 hlasy a někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, kterého podpořilo 41 delegátů. V čele strany se stal nástupcem Jana Hamáčka, který odstoupil v říjnu. Nového šéfa tradiční české politické strany ale nečekají lehké úkoly, čehož si je vědom.

„Sociální demokracie je v nejtěžší situaci v polistopadové historii. Takhle špatně jsme na tom byli v roce 1990, tehdy ale sociální demokraté měli více chuti do práce. Prvním úkolem je znovu přesvědčit lidi, že ČSSD stojí na jejich straně a bude hájit jejich zájmy,“ řekl na úvod Šmarda.

Jako logický krok vidí sjednocení levicových politických uskupení, o což se snažil i v předchozích několika volbách. „Chtěl bych, aby se sociální demokracie stala přirozeným centrem levicového myšlení a občanských aktivit,“ nastínil nový předseda.

Nemyslí si, že takový cíl lze zrealizovat bez velkých změn. V čele ČSSD se chce zaměřit například na důchody, energetickou chudobu, bytovou krizi a exekuce. „Konzervativci lžou, když lidem říkají, že mohou zachránit starý svět a že se nezmění. ČSSD musí dokázat, že výzvy nejsou hrozbou, ale příležitostí,“ pokračoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

K svému zvolení už prý obdržel gratulace od bývalého předsedy Hamáčka, spolupředsedy Zelených Michala Bergera či šéfa STAN Víta Rakušana. Naopak ale dostal podle svých slov vynadáno od manželky za to, že jí hned po zveřejnění výsledků nezavolal. „Co je dobrá zpráva – nechodí mi jen gratulace, ale přišly zprávy od bývalých členů ČSSD, že se vrací do strany,“ pochlubil se Šmarda.

Rovněž zmínil, koho by rád viděl v klání o Pražský hrad. Prezidentské volby v roce 2023 vidí jako příležitost, aby se vzedmula levicová vlna. „V tomto smyslu bych byl rád, kdyby kandidoval Josef Středula. Je to člověk, který se dokázal zastat pracujících. Jeho práce měla své výsledky,“ konstatoval na závěr.

Tagy: