V Protivíně je největší krokodýlí zoo na světě. Nejvzácnější jsou gaviálové

Protivínská krokodýlí zoo má spoustu rarit. Je to největší krokodýlí zoo na světě. Pyšní se 150 kusy plazů a její majitel má největší radost z gaviálů indických, které sami odchovali.

Když mu bylo jedenáct, usmyslel si, že bude mít svoji krokodýlí zoo a přispěje tím k záchraně těchto živočichů. Miroslav Procházka si splnil svůj sen a jeho sbírka krokodýlů je momentálně jednou z největších na světě.

„Když mi bylo třicet let, tak jsem si pořídil prvního krokodýla a pak se to stupňovalo a mám vlastně komplet celou sbírku kromě jednoho druhu. No a odchováváme ty nejvzácnější jako je gaviál indický. O chybějícím druhu už vyjednávali, ale jediné místo, kde se může získat, je Venezuela. „A vždycky, když dotáhneme ty papíry nějakým způsobem do konce, že bychom ty krokodýly mohli expedovat k nám, tak se změní politická situace a všechno začíná znovu.,“ popsal ředitel Krokodýlí zoo Protivín.

V Protivíně můžete v současné době vidět světovou výstavu bílých krokodýlů nebo se pokochat mazlíčkem jménem Golem, který váží 650 kilo, měří pět metrů a týdně sní zhruba 8 kilo ryb. Při natáčení reportáže pro CNN Prima NEWS dostával ale jídlo po tři čtvrtě roce hladovění.

„To bylo víceméně zdravotní, protože my ho krmíme v sezóně docela dost často, je to tady naše taková atrakce a lidi to baví a jeho taky, skáče pro to jídlo. Nicméně oni mají krokodýli problémy se srdcem jako lidi, že když jsou přetučnělí, mohou dostat infarkt. Takže jednou za čas dostane zdravotní hladovku,“ vysvětlil Procházka.

Velkých krokodýlů je v zoo zhruba sto. Odchovů je asi dvacet a nějací jsou ještě v zázemí. „Takže máme zhruba 150 kusů,“ dodal ředitel. Sám je ale nejvíce hrdý na gaviály, které sami odchovali. „Máme tady i inkubátor s vaničkami a o patro níž je chovná skupina, jakou na světě uvidíte už jen v Indii,“ pochlubil se Procházka.

Tagy:
Indie ZOO Venezuela CNN Prima NEWS zoologická zahrada krokodýlí ZOO Největší ZOO na světě Gaviál Indický Protivín Miroslav Procházka krokodýl Světová výstava Krokodýlí ZOO Protivín gavialis