reklama

V Zemanovi jsem poznal starého prezidenta, řekl Babiš. Pekarová: Počkejme na jeho činy

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana skutečně zlepšil. „Působil o mnoho lépe, byl v jiné náladě a měl jiný hlas. Poznával jsem v něm toho našeho starého prezidenta,“ komentoval Babiš své dojmy z toho, když s hlavou státu v pátek mluvil po telefonu. Zlepšení zdravotního stavu Zemana potěšilo mimo jiné i předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou.

reklama

Miloš Zeman v pátek promluvil s médii poprvé od doby, kdy vážně onemocněl a následně byl 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 sdělil, že se cítí dobře, a přiznal, že již měsíc nekouří.

I když zdravotníci už Zemana přesunuli z jednotky intenzivní péče na normální pokoj, prezident stále nesmí přijímat návštěvy. V pátek se tedy s premiérem Andrejem Babišem spojil krátce pouze přes telefon.

„Původně jsem měl příslib, že ho navštívím, ale nemocnice zakázala návštěvy. Neslyšel jsem ho od 10. října. Působil o mnoho lépe, byl v jiné náladě a měl jiný hlas. Poznával jsem v něm toho našeho starého prezidenta, který umí mluvit bez papíru a skládá skvělé věty,“ řekl Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Poté okomentoval Zemanovo rozhodnutí pověřit sestavením vlády šéfa ODS Petra Fialu. „Pan prezident v minulosti říkal, že pověří předsedu nejsilnějšího klubu, což je hnutí ANO. Jenže Fiala se se mnou ani nesetkal a pětikoalice se mnou mluvit nechtěla. Takže jsem to odmítl, byla by to ztráta času,“ sdělil Babiš.

Ke zlepšení Zemanova zdravotního stavu se vyjádřil také předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Jsem rád, že pan prezident jasně řekl, že se cítí lépe a jeho zdravotní stav se zlepšuje. Rovněž jsem zaregistroval, že naznačil, že před hospitalizací jeho stav dobrý nebyl. Z toho plyne, že když jsme se o jeho stav zajímali, asi to také bylo v pořádku,“ uvedl.

Prezidentův rozhovor potěšil i předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. Ta je rovněž ráda, že Zeman v případě výběru nového premiéra změnil názor.

„Myslím si, že žádná jiná varianta není na stole. I pan premiér Babiš uznává porážku a chystá se do opozice. Prezidentova slova vidím jako příslib, ale počkejme si také na činy, které budou následovat v dalších týdnech,“ řekla CNN Prima NEWS. Prezident by měl s Fialou jednat prostřednictvím videokonference už v sobotu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer
Rozhovor

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama