reklama

Válek: Vláda by měla ponechat uznávání PCR testů. Bavme se i o protilátkách

Od čtvrtečního rána jednal Anticovid tým budoucí vlády s odborným týmem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Pravděpodobný budoucí šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) podotkl, že se na mnohých bodech shodli. Na rozdíl od záměru vlády ale doporučil, aby se nadále uznávaly PCR testy.

reklama

Válek na tiskové konferenci uvedl, že od ministerstva obdržel materiály, které se netýkají rakouského ani bavorského modelu, ale „jakéhosi českého“. „Ten si bere varianty z obou modelů,“ vysvětlil.

S bavorským modelem by skončila platnost testů coby covidových certifikátů. Válek by však byl pro možnost, aby byl ponechán PCR test s platností 72 hodin, minimálně pro plošné testování. „Když je negativní, po určitou dobu zajišťuje, že nemůžeme ohrozit své příbuzné. Není to tak, že bychom se nemohli nakazit, ale zvýší se pravděpodobnost, že nenakazím své okolí,“ argumentoval. Dodal však, že jsou otevřeni i jednání o zkrácení jejich platnosti.

Podle něj není dobré rozdělování očkovaných a neočkovaných. „Je potřeba dávat společnost dohromady, ne rozdělovat,“ pokračoval. Vládě Válek s Anticovid týmem doporučil, aby se obnovilo testování ve firmách. „I ve firmách jsou ohniska nákazy. Nyní máme dvě. Je třeba, aby zde byly kvalitní testy s vysokou senzitivitou,“ apeloval.

Znovu otevřel i debatu s protilátkami. „Ve Švýcarsku je například nějakým způsobem zohledňují a jedná se o zemi, která je pro nás v mnohém vzorem. Bavíme se o tom, jestli protilátky můžeme dát do systému jako parametr, který budeme zohledňovat. Tým to chystá na chvíli, kdy se stanu ministrem,“ podotkl Válek s tím, že jakákoliv hladina protilátek člověku nebrání jít se očkovat. Naopak bude více chráněn.

Dále by podle jeho názoru měla vláda stanovit povinnost nosit respirátory třídy FFP2 ve všech vnitřních prostorách. „To zásadní, na čem jsme se shodli, je nutnost proočkovat třetí dávkou seniory a rizikové skupiny. Pojďme si pro třetí dávku, já na ní už byl,“ vybídl. Doplnil, že po vládě požaduje jasná a srozumitelná opatření. Ani jemu totiž stále ještě nejsou některé vládní kroky jasné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama