Půjčovat si na vánoční dárky může být rizikové... Zdroj: thinkstock.com
Už nakupujete dárky pod stromeček? Pokud nemáte dost peněz, možná uvažujete o půjčce. Je to nejjednodušší řešení, říkáte si. Snadné to sice je, ale může se vám kvůli tomu obrátit život vzhůru nohama. Na co si dát pozor, aby se ze svátků klidu a pohody nestala nakonec noční můra?.
Nemáte dost peněz na vánoční dárky? Jak se to může zdát ideální, půjčka není to nejlepší řešení. Může vás dostat i do dluhové pasti, nebo zaplatíte za dárky až dvojnásobek. Své o tom ví paní Marie z Pardubicka. Chtěla udělat radost svým blízkým. Kupovala jim dárky, ale doplatila na ně ona. Vše řešila půjčkou. "Dárky na Vánoce kupuju celý rok, a dřív, teď už tedy ne, všechno na půjčky. A to jsem měla například nádobí za 26 tisíc, jenže jsem z toho zaplatila padesát," řekla reportérům Zpráv FTV Prima (na reportáž se můžete podívat pod titulní fotkou). Řada společností nabízí nebo začne nabízet rychlé půjčky na dárky, mohou být ale skutečně pochybné a zbytečně drahé, jak si vyzkoušela i paní Marie, která po zaplacení dluhů a nájmů často neměla ani na jídlo.
Vánoce a dovolená: Z hlediska půjčování na černé listině
Vánoční půjčky jsou navíc častou příčinou exekucí. V oblasti půjčování jsou nejhorší právě Vánoce nebo období dovolených. Proč? "Ten koupený předmět putuje z ruky toho dotyčného, takže v případě nouze už není možné ho vrátit," řekla ekonomka Markéta Šichtařová. Právníci pak mají napilo. "Velice často řešíme případy, kdy si lidé vypůjčí na Vánoce, na dovolenou, pak nestačí ty dluhy splácet, končí to exekucemi, na hranici bídy, pod bídou," varuje advokát Pavel Jelínek.
Proč to končí často špatně?
Podle výzkumu si během života vzalo nějakou půjčku osm z deseti lidí. Většina z nich kývne hned na první nabídku. "Když si lidé půjčují na Vánoce, tak si půjčují nejčastěji u své vlastní banky. To znamená, že vůbec neporovnávají a nejdou do jiného finančního ústavu, když už tedy to podstupují," upozorňuje bankovní expert Patrik Nacher. Jsme totiž důvěřiví, nečteme smlouvy a často nemáme finanční přehled. Rada pro ty, kteří mají hluboko do kapsy: S dárky si nelámejte hlavu, asi každý, který si prošel zadlužením vám potvrdí, že to za to nestojí. Když už si půjčovat, tak na věci, které k životu potřebujete nutně - to je bydlení, auto, případně nová lednička...
VŠE DULEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH
- jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
- můžete si půjčku vůbec dovolit?
- rizika půjčování
- online videoseriál (vážně i s nadsázkou)
Když už, tak bezpečně. Jak na to?
- První nabídku úvěru odmítněte, často bývá nevýhodná, v klidu si vše promyslete.
- Přistupujte k půjčce stejně, jako když kupujete zboží, které vybíráte podle ceny, výrobce či složení. Nabídky poskytovatelů úvěrů si také nejdřív porovnejte. Využít můžete například transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.
- Ohlídejte hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.
- Na vše se poskytovatele zeptejte a jakýkoliv dokument podepisujte až po důkladném přečtení.
BONUS: Jak šetřit (nejen na dárky)?
- Příjmy a výdaje si pište, abyste viděli, za co skutečně utrácíte a kde můžete výdaje omezit.
- Rozmýšlejte se před nákupem věci, která vás například zaujala ve výloze, zda ji skutečně potřebujete – můžete si dát pár dní na rozmyšlenou. Pokud chuť věc koupit už nemáte, asi ji nepotřebujete.
- Naučte se porovnávat a sledovat konkurenci u finančních produktů, které máte sjednané. Tisíce ročně můžete ušetřit například za platby na energie či pojištění. Až 50 procent měsíční útraty za telefon můžete ušetřit při změně tarifu.
>>> SROVNÁNÍ CEN POJIŠTĚNÍ <<<
>>> SROVNÁNÍ MOBILNÍCH TARIFŮ <<<
- Pokud vám zbývají každý měsíc peníze nad rámec pravidelných a nutných výdajů nebo se vám díky změnám smluv u pravidelných plateb podaří ušetřit, ukádejte tyto částky stranou například na spořicí účet, který bývá zdarma. Zhodnotíte je o trochu víc, než na běžném účtu (i když aktuálně úroky nejsou v ideální výši) a hlavně je schováte sami před sebou – nebudete je mít na očích a je pravděpodobné, že je neutratíte za zbytečnosti. Ale na druhou stranu máte peníze kdykoliv k dispozici, pokud se vám například rozbije pračka a vy dáte nakonec přednost novému spotřebiči...
- Pokud hodláte šetřit více let, můžete peníze uložit například na termínované vklady či investovat prostřednictvím podílových fondů (ve druhém případě peníze sice můžete také kdykoliv vybrat, nicméně výhodnější je investovat v dlouhodobějším horizontu).
- Další tipy v následujících článcích:
ONLINE PORADNA: Potřebujete poradit, jak zhodnotit peníze, začít šetřit, zefektivnit rodinný rozpočet nebo jak si bezpečně půjčit? Nevíte si rady se smlouvou, kterou máte podepsat? Využije kontaktní formulář a zeptejte se našich finančních odborníků, kteří vám v co nejbližším možném termínu zdarma poradí, jak postupovat.
Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Titulní foto - Zdroj: Thinkstock