reklama

Hamáček: Vánoce jsou vhodné pro přísnější opatření. Potřebujeme ale nouzový stav

Vedení ČSSD opět na pondělí svolalo jednání k aktuální politické situaci. Šéf strany Jan Hamáček uvedl, že vláda má před sebou dva scénáře boje s epidemií. Buď se bude země řídit podle počtu hospitalizovaných, zatíží tak nemocnice a personál a nebude se tedy zatím muset radikálně zpřísňovat, nebo se zpřísní a bude se snižovat počet nakažených. K oběma scénářům je ale podle něj nutný nouzový stav. Ten má skončit tuto středu. Tiskovou konferenci můžete na CNN Prima NEWS sledovat od 13:00 hodin živě.

reklama

„Rýsují se dva scénáře. První, že hlavním ukazatelem kromě systému PES bude obsazenost nemocnic, která je zatím relativně nízká a není katastrofická. Pokud bychom měli jít touto strategií, může se stát, že tu budeme po nějaké týdny pracovat s vysokým počtem hospitalizovaných, a to může být zátěž pro personál,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci Hamáček.

To by znamenalo, že Česko nebude tvrdě zpřísňovat. Druhou variantou je podle něj právě tvrdší zpřísnění přes Vánoce.

„Ta druhá cesta je, že dojde ke zpřísnění a budeme se snažit srazit denní počet přírůstků tak, abychom se dostali pod 1 000 nakažených denně. To znamená podstatně menší nálož pro nemocnice,“ dodal Hamáček s tím, že právě tuto cestu by si on představoval.

Vánoce jsou vhodné pro zpřísnění

„Období během Vánoc je z mého pohledu vhodné k nasazení přísnějších opatření,“ dodal. K oběma situacím ale vláda potřebuje prodloužení nouzového stavu. Ten aktuálně trvá do 23. prosince a vláda by ho chtěla prodloužit o měsíc. Na to ale bude potřebovat souhlas poslanců. O prodloužení až do 22. ledna budou poslanci jednat v úterý.

O zpřísnění opatření bude v pondělí jednat vláda. Rozhodnout by ale měla až ve středu.

Daňový balíček ČSSD nepodpoří

Dalším tématem jednání špiček ČSSD je daňový balíček i rozpočet. Strana byla svým koaličním partnerem, hnutím ANO, vyšachována a přehlasována jak při hlasování o daňovém balíčku, tak při definitivním schvalování rozpočtu.

V rámci daňového balíčku prošlo zrušení superhrubé mzdy, což ale ČSSD nepodporovala a koaliční ANO si změnu odhlasovalo společně s ODS a SPD. Strana tak vrácený zákon ze Senátu nepodpoří.

„ČSSD nebude hlasovat pro žádnou verzi daňového balíčku,“ uvedl Hamáček.

Ani se změnami v rozpočtu strana Jana Hamáčka nesouhlasila. Hnutí ANO nakonec ustoupilo komunistům a přesunulo 10 miliard z resortu obrany do rozpočtové rezervy.

Ačkoliv ČSSD již několikrát vyhrožovala, že s těmito kroky nesouhlasí a odejde z vlády, stále v ní zůstává. A podle Hamáčka ani tentokrát není pro odchod z vlády důvod.

„Spor o obranu neexistuje. Peníze budou do resortu obrany vráceny,“ prohlásil šéf ČSSD s tím, že by se tak mělo stát na začátku roku 2021.

Tagy:
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková chtějí zlato, Maslák neuspěl
OH 2021

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková chtějí zlato, Maslák neuspěl

Markétě Vondroušové se na krku blýská stříbrná medaile. O kov nejcennější přišla kvůli Švýcarce Belindě Bencicové. Česká republika má ale ještě jedno tenisové želízko v ohni, které může získat čtvrté zlato z olympijských her v Tokiu pro tuzemské barvy. Respektive dvě. Deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou hrají finále právě s finálovou přemožitelkou Vondroušové a Viktorijí Golubicovou.

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama