reklama

Hamáček: Vánoce jsou vhodné pro přísnější opatření. Potřebujeme ale nouzový stav

Vedení ČSSD opět na pondělí svolalo jednání k aktuální politické situaci. Šéf strany Jan Hamáček uvedl, že vláda má před sebou dva scénáře boje s epidemií. Buď se bude země řídit podle počtu hospitalizovaných, zatíží tak nemocnice a personál a nebude se tedy zatím muset radikálně zpřísňovat, nebo se zpřísní a bude se snižovat počet nakažených. K oběma scénářům je ale podle něj nutný nouzový stav. Ten má skončit tuto středu. Tiskovou konferenci můžete na CNN Prima NEWS sledovat od 13:00 hodin živě.

reklama

„Rýsují se dva scénáře. První, že hlavním ukazatelem kromě systému PES bude obsazenost nemocnic, která je zatím relativně nízká a není katastrofická. Pokud bychom měli jít touto strategií, může se stát, že tu budeme po nějaké týdny pracovat s vysokým počtem hospitalizovaných, a to může být zátěž pro personál,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci Hamáček.

To by znamenalo, že Česko nebude tvrdě zpřísňovat. Druhou variantou je podle něj právě tvrdší zpřísnění přes Vánoce.

„Ta druhá cesta je, že dojde ke zpřísnění a budeme se snažit srazit denní počet přírůstků tak, abychom se dostali pod 1 000 nakažených denně. To znamená podstatně menší nálož pro nemocnice,“ dodal Hamáček s tím, že právě tuto cestu by si on představoval.

Vánoce jsou vhodné pro zpřísnění

„Období během Vánoc je z mého pohledu vhodné k nasazení přísnějších opatření,“ dodal. K oběma situacím ale vláda potřebuje prodloužení nouzového stavu. Ten aktuálně trvá do 23. prosince a vláda by ho chtěla prodloužit o měsíc. Na to ale bude potřebovat souhlas poslanců. O prodloužení až do 22. ledna budou poslanci jednat v úterý.

O zpřísnění opatření bude v pondělí jednat vláda. Rozhodnout by ale měla až ve středu.

Daňový balíček ČSSD nepodpoří

Dalším tématem jednání špiček ČSSD je daňový balíček i rozpočet. Strana byla svým koaličním partnerem, hnutím ANO, vyšachována a přehlasována jak při hlasování o daňovém balíčku, tak při definitivním schvalování rozpočtu.

V rámci daňového balíčku prošlo zrušení superhrubé mzdy, což ale ČSSD nepodporovala a koaliční ANO si změnu odhlasovalo společně s ODS a SPD. Strana tak vrácený zákon ze Senátu nepodpoří.

„ČSSD nebude hlasovat pro žádnou verzi daňového balíčku,“ uvedl Hamáček.

Ani se změnami v rozpočtu strana Jana Hamáčka nesouhlasila. Hnutí ANO nakonec ustoupilo komunistům a přesunulo 10 miliard z resortu obrany do rozpočtové rezervy.

Ačkoliv ČSSD již několikrát vyhrožovala, že s těmito kroky nesouhlasí a odejde z vlády, stále v ní zůstává. A podle Hamáčka ani tentokrát není pro odchod z vlády důvod.

„Spor o obranu neexistuje. Peníze budou do resortu obrany vráceny,“ prohlásil šéf ČSSD s tím, že by se tak mělo stát na začátku roku 2021.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama