Vánoční strom v Ostravě nahradila obří krabice. Lidé se bouří, primátor s tím počítal

Vánoční dar v Ostravě

Rozporuplné reakce vzbudila v Ostravě nová instalace před tamní radnicí. Místo tradičního vánočního stromu je tam tentokrát obří barevná krabice, která má symbolizovat dárek. Mnoha lidem se ale nelíbí, autorka díla však svůj projekt hájí s tím, že chtěla, aby si i dospělí přišli opět jako děti.

Obří zelená krabice se sáňkami a koulí, tedy baňkou, jak se říká v Ostravě, vyvolává kontroverzi. Pro moderní pojetí vánoční výzdoby místní lidé nemají příliš pochopení. Velký dar, jak se dílo nazývá, jim nic neříká a chtějí zpět tradiční vánoční ozdobený strom.

Někdo si Velký dar fotí, mnozí ale přemýšlejí o tom, jestli se jedná o umění, nebo už o kýč. „Trošku jako Disneyland, je to moc velké, humpolácké,“ říká obyvatel Ostravy. „Nelíbí se mi. Nejsem moralista, ale nelíbí,“ hlásá další. Najdou se ale i zastánci. „Je to netradiční, ale určitě bych neřekl, že se mi dílo nelíbí,“ je spokojený jiný Ostravan.

Jenže někteří dávají najevo, co si o díle známé výtvarnice Eriky Bornové myslí, i fyzicky. I přes kopance a rány pěstí však instalace ze železa a dřeva zatím drží pohromadě.

„Chtěla jsem, aby si i velcí lidé připadali jako malé děti a viděli všechno zespoda, protože když jste malé dítě, zdá se vám, že je všechno strašně velké,“ vysvětluje Bornová svůj záměr.

Autorka dala odměnu na dětský hospic

„Věděli jsme, že dílo vzbudí nějakou kontroverzi. Když lidé byli léta zvyklí na něco jiného, novinka automaticky budí emoce, ale s tím jsme počítali. Jde akorát o to, abychom nebyli v zajetí tradicionalismu a konzervatismu,“ obhajuje návrh primátor Tomáš Macura (ANO).

Lidem se moc nezdá ani částka, za kterou byla instalace v uměleckých dílnách Národního divadla Moravskoslezského vyrobena. Stála dva miliony korun a peníze se prý daly investovat daleko lépe. Výtvarnice se ale celé své odměny vzdala ve prospěch dětského hospice.

Tagy: