reklama

Vánoční strom v Ostravě nahradila obří krabice. Lidé se bouří, primátor s tím počítal

Rozporuplné reakce vzbudila v Ostravě nová instalace před tamní radnicí. Místo tradičního vánočního stromu je tam tentokrát obří barevná krabice, která má symbolizovat dárek. Mnoha lidem se ale nelíbí, autorka díla však svůj projekt hájí s tím, že chtěla, aby si i dospělí přišli opět jako děti.

reklama

Obří zelená krabice se sáňkami a koulí, tedy baňkou, jak se říká v Ostravě, vyvolává kontroverzi. Pro moderní pojetí vánoční výzdoby místní lidé nemají příliš pochopení. Velký dar, jak se dílo nazývá, jim nic neříká a chtějí zpět tradiční vánoční ozdobený strom.

Někdo si Velký dar fotí, mnozí ale přemýšlejí o tom, jestli se jedná o umění, nebo už o kýč. „Trošku jako Disneyland, je to moc velké, humpolácké,“ říká obyvatel Ostravy. „Nelíbí se mi. Nejsem moralista, ale nelíbí,“ hlásá další. Najdou se ale i zastánci. „Je to netradiční, ale určitě bych neřekl, že se mi dílo nelíbí,“ je spokojený jiný Ostravan.

Jenže někteří dávají najevo, co si o díle známé výtvarnice Eriky Bornové myslí, i fyzicky. I přes kopance a rány pěstí však instalace ze železa a dřeva zatím drží pohromadě.

„Chtěla jsem, aby si i velcí lidé připadali jako malé děti a viděli všechno zespoda, protože když jste malé dítě, zdá se vám, že je všechno strašně velké,“ vysvětluje Bornová svůj záměr.

Autorka dala odměnu na dětský hospic

„Věděli jsme, že dílo vzbudí nějakou kontroverzi. Když lidé byli léta zvyklí na něco jiného, novinka automaticky budí emoce, ale s tím jsme počítali. Jde akorát o to, abychom nebyli v zajetí tradicionalismu a konzervatismu,“ obhajuje návrh primátor Tomáš Macura (ANO).

Lidem se moc nezdá ani částka, za kterou byla instalace v uměleckých dílnách Národního divadla Moravskoslezského vyrobena. Stála dva miliony korun a peníze se prý daly investovat daleko lépe. Výtvarnice se ale celé své odměny vzdala ve prospěch dětského hospice.

Tagy:
Vánoce Ostrava krabice Tomáš Macura radnice vánoční strom výzdoba Erika Bornová

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama