reklama

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

reklama

„Navštívila jsem jednání České národní banky, to je moje zákonné právo. Řekla jsem svůj názor, nikoho jsem neovlivňovala,“ hájila se Alena Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Odmítla tak kritiku řady ekonomů, kteří ji obviňovali, že na zasedání bankovní rady chtěla zajistit, aby centrální banka nezvyšovala úrokové sazby, což by mimo jiné hrálo do karet také holdingu Agrofert, který je jedním z největších dlužníků v Česku. „Varovala jsem před tím, že zdraží úvěry malým a středním firmám. Ty velké mě nezajímají, ty to zvládnou,“ dodala Schillerová. Stejný názor prý měl také člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek.

Takové vysvětlení ale nestačilo Zbyňku Stanjurovi. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmu občanů. Občané nemají zájem na inflaci. Měla byste poslouchat tak erudované ekonomy, jako je Mojmír Hampl,“ oponoval Stanjura šéfce státní kasy. Připomněl také, že členem bankovní rady ČNB je Aleš Michl, někdejší poradce ministerstva financí z doby, kdy tuto funkci zastávali politici jmenovaní za hnutí ANO.

„Je to nefér. Pan Michl není v žádném spojení se mnou nebo s premiérem. Nemůžete za erudovaného ekonoma vydávat jen toho, kdo mluví ve váš prospěch,“ pustila se zase Schillerová do Stanjury.

Nechtěla jsem dražší úvěry pro lidi

Alena Schillerová čelila kritice řady ekonomů kvůli její přítomnosti na zasedání bankovní rady České národní banky, které se konalo 5. srpna letošního roku. Ministryně financí později přiznala, že radní vyzývala, aby nezvyšovali úrokové sazby. „Argumentovala jsem především prodražením úvěrů pro podnikatele a občany. Zároveň nám zdraží obsluha státního dluhu,“ uvedla Schillerová před týdnem v politické debatě v České televizi.

„To je snad poprvé v moderních dějinách této země, kdy ministr financí veřejně říká, že vlastně chce, aby inflace pokračovala, aby se nebrzdila, dokonce aby se zvyšovala. A ještě bezelstně to odůvodňuje tím, že rostou náklady na obsluhu dluhu, což je přesně ten problém neudržitelnosti rozpočtu,“ řekl na adresu Schillerové bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Šéfku státní kasy za účast na jednání bankovní rady ČNB kritizoval rovněž někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. „Ministryně financí žádala ČNB, ať nedělá nic proti zdražování a znehodnocování úspor občanů. Priorita Aleny Schillerové –⁠ ,Ať stojí rohlík třeba 10 korun, jen když Agrofert nebude mít dražší úvěry‘. Tak snad to jeden Burešův Michl v bankovní radě zvládne,“ napsal bývalý předseda TOP 09 na Twitter.

Rusnok: Nesmíme poslouchat nikoho

Proti výzvě Aleny Schillerové se ohradil také guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Připomněl, že ministr financí má sice právo se jednání bankovní rady účastnit, zákon však zakazuje, aby centrální bankéři vyžadovali nebo přijímali pokyny od kohokoli, včetně vlády.

„Bankovní rada proto paní ministryni na svém měnověpolitickém jednání 5. srpna vyslechla, avšak většinově došla k závěru, že pro plnění hlavního mandátu, tedy zajištění cenové stability, je za dané makroekonomické situace nutné dále zvýšit úrokové sazby a současně avizovat jejich další růst v nejbližším období,“ vzkázal Rusnok prostřednictvím twitterového účtu ČNB Schillerové.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama