reklama

Policista střelil Afroameričana do zad, vypukly nové protesty. Lidé zapalovali auta

Ve Wisconsinu pokračovaly protesty kvůli střelbě na Afroameričana
Zdroj: Twitter.com

Ve wisconsinském městě Kenosha pokračovaly druhou noc po sobě nepokoje vyvolané střelbou policistů do zad Afroameričana. Protest se v noci na úterý konal navzdory zákazu vycházení a policie použila proti stovkám účastníků slzný plyn. Lidé házeli na policisty střežící budovu soudu zápalné lahve. Úřady povolaly k obnovení pořádku i příslušníky Národní gardy.

reklama

Protesty se konaly už v noci na pondělí, kdy lidé zapalovali ohně a poškodili auta, rozbíjeli okna a střetli se s pořádkovými policisty. V pondělí ve 20:00 měl začít zákaz vycházení, který demonstranti nerespektovali. Kolem půl deváté večer (úterních 3:30 SELČ) policisté proti nim použili slzný plyn. Snažili se tak rozehnat lidi skandující: „Žádná spravedlnost, žádný mír!“

K tématu

Demonstranti také podle agentury AP ohrožovali policisty v kordonu, který chránil soudní budovu. V blízkosti soudu pak zůstalo několik set lidí, kteří pokřikovali na policisty a zapalovali ohně. Vzplál také vůz na odvoz odpadu.

Protesty odstartovala nedělní policejní střelba po 29letém černochovi Jacobu Blakeovi, který utrpěl vážná zranění. Policisté se jej snažili zadržet, když nastupoval do auta, pak na něj zezadu vypálili ze služebních zbraní. Video zachycující celý incident se objevilo na sociálních sítích. V autě, do kterého chtěl Blake nasednout, byly jeho tři děti.

Policie zásah vysvětlila jako reakci na telefonátem ohlášenou domácí hádku. Nevyjasnila ale, zda byl Blake ozbrojen ani proč policisté začali střílet. Muž, který střelbu natočil na mobilní telefon, vypověděl, že viděl Blakea v šarvátce se třemi policisty a před palbou je slyšel volat: „Zahoďte ten nůž!“ V Blakeových rukou ale nůž neviděl. Tři policisté byli prozatím postaveni mimo službu, jak po podobných incidentech nařizují předpisy.

/ fotografií

Biden volá po řádném prošetření

Kandidát demokratů na příštího prezidenta Joe Biden řekl, že se musí policisté z Kenoshy z činu zodpovídat. Incident odsoudil také wisconsinský guvernér Tony Evers. Republikáni obvinili demokratické politiky z uspěchaného posuzování případu.

Podle agentury AP se Kenosha, ležící na břehu Michiganského jezera, stává dalším ohniskem rasových nepokojů, které v USA původně vyvolala smrt černocha George Floyda, jenž zemřel při brutálním policejním zatýkání v Minneapolisu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama