reklama

Policista střelil Afroameričana do zad, vypukly nové protesty. Lidé zapalovali auta

Ve Wisconsinu pokračovaly protesty kvůli střelbě na Afroameričana
Foto: Twitter.com

Ve wisconsinském městě Kenosha pokračovaly druhou noc po sobě nepokoje vyvolané střelbou policistů do zad Afroameričana. Protest se v noci na úterý konal navzdory zákazu vycházení a policie použila proti stovkám účastníků slzný plyn. Lidé házeli na policisty střežící budovu soudu zápalné lahve. Úřady povolaly k obnovení pořádku i příslušníky Národní gardy.

reklama

Protesty se konaly už v noci na pondělí, kdy lidé zapalovali ohně a poškodili auta, rozbíjeli okna a střetli se s pořádkovými policisty. V pondělí ve 20:00 měl začít zákaz vycházení, který demonstranti nerespektovali. Kolem půl deváté večer (úterních 3:30 SELČ) policisté proti nim použili slzný plyn. Snažili se tak rozehnat lidi skandující: „Žádná spravedlnost, žádný mír!“

K tématu

Demonstranti také podle agentury AP ohrožovali policisty v kordonu, který chránil soudní budovu. V blízkosti soudu pak zůstalo několik set lidí, kteří pokřikovali na policisty a zapalovali ohně. Vzplál také vůz na odvoz odpadu.

Protesty odstartovala nedělní policejní střelba po 29letém černochovi Jacobu Blakeovi, který utrpěl vážná zranění. Policisté se jej snažili zadržet, když nastupoval do auta, pak na něj zezadu vypálili ze služebních zbraní. Video zachycující celý incident se objevilo na sociálních sítích. V autě, do kterého chtěl Blake nasednout, byly jeho tři děti.

Policie zásah vysvětlila jako reakci na telefonátem ohlášenou domácí hádku. Nevyjasnila ale, zda byl Blake ozbrojen ani proč policisté začali střílet. Muž, který střelbu natočil na mobilní telefon, vypověděl, že viděl Blakea v šarvátce se třemi policisty a před palbou je slyšel volat: „Zahoďte ten nůž!“ V Blakeových rukou ale nůž neviděl. Tři policisté byli prozatím postaveni mimo službu, jak po podobných incidentech nařizují předpisy.

/ fotografií

Biden volá po řádném prošetření

Kandidát demokratů na příštího prezidenta Joe Biden řekl, že se musí policisté z Kenoshy z činu zodpovídat. Incident odsoudil také wisconsinský guvernér Tony Evers. Republikáni obvinili demokratické politiky z uspěchaného posuzování případu.

Podle agentury AP se Kenosha, ležící na břehu Michiganského jezera, stává dalším ohniskem rasových nepokojů, které v USA původně vyvolala smrt černocha George Floyda, jenž zemřel při brutálním policejním zatýkání v Minneapolisu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama