Policista střelil Afroameričana do zad, vypukly nové protesty. Lidé zapalovali auta

Ve wisconsinském městě Kenosha pokračovaly druhou noc po sobě nepokoje vyvolané střelbou policistů do zad Afroameričana. Protest se v noci na úterý konal navzdory zákazu vycházení a policie použila proti stovkám účastníků slzný plyn. Lidé házeli na policisty střežící budovu soudu zápalné lahve. Úřady povolaly k obnovení pořádku i příslušníky Národní gardy.

Protesty se konaly už v noci na pondělí, kdy lidé zapalovali ohně a poškodili auta, rozbíjeli okna a střetli se s pořádkovými policisty. V pondělí ve 20:00 měl začít zákaz vycházení, který demonstranti nerespektovali. Kolem půl deváté večer (úterních 3:30 SELČ) policisté proti nim použili slzný plyn. Snažili se tak rozehnat lidi skandující: „Žádná spravedlnost, žádný mír!“

Demonstranti také podle agentury AP ohrožovali policisty v kordonu, který chránil soudní budovu. V blízkosti soudu pak zůstalo několik set lidí, kteří pokřikovali na policisty a zapalovali ohně. Vzplál také vůz na odvoz odpadu.

Protesty odstartovala nedělní policejní střelba po 29letém černochovi Jacobu Blakeovi, který utrpěl vážná zranění. Policisté se jej snažili zadržet, když nastupoval do auta, pak na něj zezadu vypálili ze služebních zbraní. Video zachycující celý incident se objevilo na sociálních sítích. V autě, do kterého chtěl Blake nasednout, byly jeho tři děti.

Policie zásah vysvětlila jako reakci na telefonátem ohlášenou domácí hádku. Nevyjasnila ale, zda byl Blake ozbrojen ani proč policisté začali střílet. Muž, který střelbu natočil na mobilní telefon, vypověděl, že viděl Blakea v šarvátce se třemi policisty a před palbou je slyšel volat: „Zahoďte ten nůž!“ V Blakeových rukou ale nůž neviděl. Tři policisté byli prozatím postaveni mimo službu, jak po podobných incidentech nařizují předpisy.

Biden volá po řádném prošetření

Kandidát demokratů na příštího prezidenta Joe Biden řekl, že se musí policisté z Kenoshy z činu zodpovídat. Incident odsoudil také wisconsinský guvernér Tony Evers. Republikáni obvinili demokratické politiky z uspěchaného posuzování případu.

Podle agentury AP se Kenosha, ležící na břehu Michiganského jezera, stává dalším ohniskem rasových nepokojů, které v USA původně vyvolala smrt černocha George Floyda, jenž zemřel při brutálním policejním zatýkání v Minneapolisu.

Tagy: