reklama

Velká Británie se připravuje na smrt královny. Na veřejnost unikl utajovaný plán

Na veřejnost prosákl aktualizovaný plán operace Londýnský most, který přesně popisuje, co se stane ve Spojeném království po smrti královny Alžběty II. Královská rodina totiž pečlivě připravuje Alžbětin pohřeb i desetidenní smuteční období. Jak vše proběhne?

reklama

Podrobnosti o plánovaném pohřbu královny Alžběty II. Buckinghamský palác dlouho tajil. Teď se ale konkrétní program desetidenního období smutku objevil v médiích.

Ve chvíli, kdy Alžběta zemře, informuje královská rodina o úmrtí britského premiéra slovy „Londýnský most padl“. Tím celá operace započne a zpráva se oficiálními kanály dostane k novinářům. Do Londýna se posléze sjedou vojáci, aby tlumili pravděpodobný chaos, řešili dopravní zácpy a regulovali davy lidí. První (respektive nultý) den v celém plánu, tedy den, kdy Alžběta zemře, se nazývá dnem D.

Charlesova korunovace

Den po královnině smrti se bude řešit otázka nástupnictví. Na krále bude korunován dnes 72letý princ Charles a stane se vládcem Spojeného království. Ve stejnou chvíli se odmlčí britský parlament, ve kterém se zákonodárci po deset dní nebudou scházet. Další den se bude přesouvat rakev s královninými ostatky. Buckinghamský palác má připraveno hned několik různých logistických plánů, a to v závislosti na tom, kde přesně Alžběta zemře. V každém případě se její tělo musí dostat do Londýna.

Následující den bude opět v centru dění princ, nyní už král Charles, který započne objížďku po Velké Británii, během níž navštíví například skotský parlament. Čtvrtý den od smrti Alžběty dorazí Charles do Severního Irska. Během své cesty bude přijímat kondolence od vrcholných politiků. O den později se rakev s ostatky zesnulé královny přemístí do Westminsterského paláce, konkrétně do části Westminster Hall. Uvedl to web Politico.

Tam se rakev královny na tři dny vystaví a vybraní lidé si ji budou moci přijít prohlédnout. Král Charles mezitím bude pokračovat ve své okružní cestě Británii, nakonec zamíří do Walesu.

Královský pohřeb

Desátý den od smrti Alžběty pak smuteční program vyvrcholí pohřbem královny, a to v čase státního smutku. Pohřeb se uskuteční ve Westminsterském opatství, další smuteční ceremonie pak v kapli svatého Jiří. Tam, kde byl v dubnu pohřben princ Philip.

Tělo královny Alžběty se nakonec zpopelní a její ostatky se uloží do kaple Jiřího VI. na hradě Windsor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce
Energetika

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama