reklama

Velká Británie se připravuje na smrt královny. Na veřejnost unikl utajovaný plán

Na veřejnost prosákl aktualizovaný plán operace Londýnský most, který přesně popisuje, co se stane ve Spojeném království po smrti královny Alžběty II. Královská rodina totiž pečlivě připravuje Alžbětin pohřeb i desetidenní smuteční období. Jak vše proběhne?

reklama

Podrobnosti o plánovaném pohřbu královny Alžběty II. Buckinghamský palác dlouho tajil. Teď se ale konkrétní program desetidenního období smutku objevil v médiích.

Ve chvíli, kdy Alžběta zemře, informuje královská rodina o úmrtí britského premiéra slovy „Londýnský most padl“. Tím celá operace započne a zpráva se oficiálními kanály dostane k novinářům. Do Londýna se posléze sjedou vojáci, aby tlumili pravděpodobný chaos, řešili dopravní zácpy a regulovali davy lidí. První (respektive nultý) den v celém plánu, tedy den, kdy Alžběta zemře, se nazývá dnem D.

Charlesova korunovace

Den po královnině smrti se bude řešit otázka nástupnictví. Na krále bude korunován dnes 72letý princ Charles a stane se vládcem Spojeného království. Ve stejnou chvíli se odmlčí britský parlament, ve kterém se zákonodárci po deset dní nebudou scházet. Další den se bude přesouvat rakev s královninými ostatky. Buckinghamský palác má připraveno hned několik různých logistických plánů, a to v závislosti na tom, kde přesně Alžběta zemře. V každém případě se její tělo musí dostat do Londýna.

Následující den bude opět v centru dění princ, nyní už král Charles, který započne objížďku po Velké Británii, během níž navštíví například skotský parlament. Čtvrtý den od smrti Alžběty dorazí Charles do Severního Irska. Během své cesty bude přijímat kondolence od vrcholných politiků. O den později se rakev s ostatky zesnulé královny přemístí do Westminsterského paláce, konkrétně do části Westminster Hall. Uvedl to web Politico.

Tam se rakev královny na tři dny vystaví a vybraní lidé si ji budou moci přijít prohlédnout. Král Charles mezitím bude pokračovat ve své okružní cestě Británii, nakonec zamíří do Walesu.

Královský pohřeb

Desátý den od smrti Alžběty pak smuteční program vyvrcholí pohřbem královny, a to v čase státního smutku. Pohřeb se uskuteční ve Westminsterském opatství, další smuteční ceremonie pak v kapli svatého Jiří. Tam, kde byl v dubnu pohřben princ Philip.

Tělo královny Alžběty se nakonec zpopelní a její ostatky se uloží do kaple Jiřího VI. na hradě Windsor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody
Andrej Babiš

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama