reklama

Do nemocnic v Londýně dorazily první vakcíny proti covidu. Nejdřív naočkují seniory

Do nemocnic v jižní části Londýna dorazily první dávky vakcíny proti koronaviru. Stalo se tak jen několik dní poté, co Velká Británie schválila dodávku očkovacích látek od firem Pfizer a BioNTech pro nouzové použití. První vakcíny plánují Britové podat seniorům.

reklama

Do Londýna dorazilo přibližně 800 tisíc očkovacích dávek proti covidu. Vakcíny budou poté rozvezeny po celé Anglii, Skotsku, Walesu i Severním Irsku a prvními příjemci mají být obyvatelé nad 80 let. Týká se to i pacientů v ambulančních nemocnicích nebo pečovatelských domech.

„Bude to trvat mnoho měsíců, než naočkujeme každého, kdo to bude potřebovat. Je důležité si uvědomit, že rychlý začátek imunizace proti koronaviru zdaleka neznamená konec pandemie,“ uvedl pro The Guardian hlavní lékař pro Anglii profesor Stephen Powis.

Problémová logistika

Největším problémem kolem vakcíny jsou logistika a podmínky pro její skladování. Látka musí být uložena nejlépe v teplotě okolo -70 stupňů Celsia. Pro převoz je ale výhodou, že vakcína vydrží stabilní až několik dnů i při teplotách lehce nad bodem mrazu. Její účinky, které jsou podle prvních testů 95procentní, by v takovém případě nebyly nijak ovlivněny.

Britské úřady chtějí s distribucí začít už v týdnu od 14. prosince a vakcínu budou rozvážet pouze zaměstnanci nemocnic. „Naším cílem je zajistit, aby se vakcína co nejbezpečněji dostala k lidem v pečovatelských domovech. Každý den tvrdě pracujeme, aby vše proběhlo bez problémů a co nejrychleji,“ dodal Powis.

K tématu

Tagy: Velká Británie očkování vakcína koronavirus COVID-19 Pfizer BioNTech testování na koronavirus

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama