reklama

Do nemocnic v Londýně dorazily první vakcíny proti covidu. Nejdřív naočkují seniory

Do nemocnic v jižní části Londýna dorazily první dávky vakcíny proti koronaviru. Stalo se tak jen několik dní poté, co Velká Británie schválila dodávku očkovacích látek od firem Pfizer a BioNTech pro nouzové použití. První vakcíny plánují Britové podat seniorům.

reklama

Do Londýna dorazilo přibližně 800 tisíc očkovacích dávek proti covidu. Vakcíny budou poté rozvezeny po celé Anglii, Skotsku, Walesu i Severním Irsku a prvními příjemci mají být obyvatelé nad 80 let. Týká se to i pacientů v ambulančních nemocnicích nebo pečovatelských domech.

„Bude to trvat mnoho měsíců, než naočkujeme každého, kdo to bude potřebovat. Je důležité si uvědomit, že rychlý začátek imunizace proti koronaviru zdaleka neznamená konec pandemie,“ uvedl pro The Guardian hlavní lékař pro Anglii profesor Stephen Powis.

Problémová logistika

Největším problémem kolem vakcíny jsou logistika a podmínky pro její skladování. Látka musí být uložena nejlépe v teplotě okolo -70 stupňů Celsia. Pro převoz je ale výhodou, že vakcína vydrží stabilní až několik dnů i při teplotách lehce nad bodem mrazu. Její účinky, které jsou podle prvních testů 95procentní, by v takovém případě nebyly nijak ovlivněny.

Britské úřady chtějí s distribucí začít už v týdnu od 14. prosince a vakcínu budou rozvážet pouze zaměstnanci nemocnic. „Naším cílem je zajistit, aby se vakcína co nejbezpečněji dostala k lidem v pečovatelských domovech. Každý den tvrdě pracujeme, aby vše proběhlo bez problémů a co nejrychleji,“ dodal Powis.

K tématu

Tagy: Velká Británie očkování vakcína koronavirus COVID-19 Pfizer BioNTech testování na koronavirus

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama