reklama

Do nemocnic v Londýně dorazily první vakcíny proti covidu. Nejdřív naočkují seniory

Do nemocnic v jižní části Londýna dorazily první dávky vakcíny proti koronaviru. Stalo se tak jen několik dní poté, co Velká Británie schválila dodávku očkovacích látek od firem Pfizer a BioNTech pro nouzové použití. První vakcíny plánují Britové podat seniorům.

reklama

Do Londýna dorazilo přibližně 800 tisíc očkovacích dávek proti covidu. Vakcíny budou poté rozvezeny po celé Anglii, Skotsku, Walesu i Severním Irsku a prvními příjemci mají být obyvatelé nad 80 let. Týká se to i pacientů v ambulančních nemocnicích nebo pečovatelských domech.

„Bude to trvat mnoho měsíců, než naočkujeme každého, kdo to bude potřebovat. Je důležité si uvědomit, že rychlý začátek imunizace proti koronaviru zdaleka neznamená konec pandemie,“ uvedl pro The Guardian hlavní lékař pro Anglii profesor Stephen Powis.

Problémová logistika

Největším problémem kolem vakcíny jsou logistika a podmínky pro její skladování. Látka musí být uložena nejlépe v teplotě okolo -70 stupňů Celsia. Pro převoz je ale výhodou, že vakcína vydrží stabilní až několik dnů i při teplotách lehce nad bodem mrazu. Její účinky, které jsou podle prvních testů 95procentní, by v takovém případě nebyly nijak ovlivněny.

Britské úřady chtějí s distribucí začít už v týdnu od 14. prosince a vakcínu budou rozvážet pouze zaměstnanci nemocnic. „Naším cílem je zajistit, aby se vakcína co nejbezpečněji dostala k lidem v pečovatelských domovech. Každý den tvrdě pracujeme, aby vše proběhlo bez problémů a co nejrychleji,“ dodal Powis.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama