Velká dáma, díky které mělo Česko jméno. Jak na Albrightovou vzpomínají nejen politici?

Úmrtím Madeleine Albrightové odešel velký kus naší československé historie, světu bude „Madlen“ chybět. I tak hodnotí smrt pražské rodačky a bývalé ministryně zahraničí USA nejen čeští politici. Na vrcholnou političku zavzpomínal český premiér Petr Fiala (ODS), slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i běloruská aktivistka Svjatlana Cichanouská.

„Myslím si, že s ní odešel člověk, který se zasadil o rozšíření Severoatlantické aliance (NATO). Po jistou dobu jsme díky ní měli významné postavení,“ sdělil ve speciálu CNN Prima NEWS poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Bývalá ministryně zahraničí USA podlehla rakovině, dožila se 84 let.

„Madeleine je žena, která musela dvakrát utíkat před totalitním režimem a určitě patří ke světovým státníkům, kteří mají mimořádné zásluhy o Českou republiku. Skláníme se před její památkou a jsme jí vděční i za to, že Česko je součástí NATO, což se především z dnešního pohledu zdá jako zásadní,“ sdělil premiér Petr Fiala (ODS).

„Truchlíme nad odchodem Madeleine Albrightové, první ženy na postu ministryně zahraničí USA. Byla to československá vůdčí osobnost, silná zastánkyně demokracie a lidských práv. Nyní si střední Evropa více než kdy jindy připomíná její angažovanost ve prospěch rozšíření NATO. Upřímnou soustrast její rodině,“ napsal v angličtině ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Odešla s ní velká Češka. Odešel s ní velký kus československé historie. Paní Albrightová je rozhodně pozitivní figura a do nebe rozhodně patří,“ uvedl bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek.

Někteří se s bývalou ministryní zahraničí USA i osobně potkali. „Byl jsem zodpovědný za její přiblížení se k NATO. Nebýt Albrightové, vstoupilo by do něj v první vlně jenom Polsko,“ sdělil bezpečnostní expert Andor Šándor. Dodal také, že na ni bude vzpomínat jen v dobrém.

„Přiznám, že ke každému člověku mám úctu, nicméně bych připomenul, že jako diplomatka říkala, že půl milionů mrtvých dětí v Iráku je přijatelná cena,“ řekl naopak poslanec SPD Jaroslav Foldyna. K úmrtí se někteří vyjádřili i na sociálních sítích. Nad úmrtím Albrightové smutnil například bývalý velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář. „Ach, Madlenka... Bude mi, nám, strašně, strašlivě chybět,“ napsal.

Ke zprávě o smrti političky se vyjádřil i pražský primátor, který se s političkou i osobně potkal. „Madeleine Albrightová, rodačka z Česka, která se stala ministryní zahraničních věcí USA, zemřela ve věku 84 let. Byla to velká dáma, přítelkyně naší země. Bude chybět,“ sdělil Zdeněk Hřib (Piráti).

A pozadu nezůstala ani slovenská prezidentka, která připomněla historický kontext. „Madeleine Albrightová, rodilá Čechoslovačka a skutečná americká vlastenka, sehrála klíčovou roli v naší transformaci z lidí zpoza železné opony na lidi žijící a prosazující svobodu a demokracii. Náš region byl vždy v jejím srdci a ona bude vždy v našem. R.I.P., Madlenko,“ napsala Zuzana Čaputová.

Podle opoziční běloruské aktivistky Svjatlany Cichanouské ztratil svět průkopnici ženské politiky. „Vždycky si budu vážit zářivé energie, síly a vtipu Madeleine Albrightové, o které se se mnou tak ráda dělila, když jsem to nejvíc potřebovala. Svět ztratil nejen historickou ministryni zahraničí, průkopnici ženské politiky, ale i vůdčí světlo pro mnohé z nás. Odpočívejte v pokoji,“ napsala .

Kromě politiků se ke zprávě, která obletěla svět, vyjadřují i některé další známé osobnosti. „Ministryně Madeleine Albrightová byla mou dobrou přítelkyní posledních 28 let. Je mi moc líto, že v tomto našem křehkém světě ztrácím dobrou přítelkyni a skvělou ženu.  Ať odpočíváš v pokoji, drahá,“ napsala americká zpěvačka Barbra Streisandová.

O úmrtí Albrightové informovala její rodina. „Ztratili jsme milující matku, babičku, sestru, tetu a přítelkyni, stejně jako neúnavnou bojovnici za demokracii a lidská práva,“ uvádí se v prohlášení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.