reklama

Venezuela: Rusko je opět napřed. Do země dorazila ruská vakcína pro třetí fázi testování

Do Venezuely dorazila první dávka ruské vakcíny proti nemoci COVID-19. Vakcína nazvaná Sputnik V tam bude testována ve třetí fázi klinických studií. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na venezuelskou viceprezidentku Delcy Rodríguezovou. Podle ministerstva zdravotnictví se začne vakcína testovat v Caracasu už tento měsíc.

reklama

„Je s podivem, že svět neuznává roli, kterou sehrálo Rusko ve druhé světové válce, když porazilo fašismus. Nyní je Rusko opět vpředu, aby světu přineslo úlevu, zdraví, život,“ prohlásila viceprezidentka venezuelské socialistické vlády ve státní televizi, když oznámila, že dorazila ruská vakcína. Ta se bude v Caracasu testovat na asi 2000 lidech.

K tématu

Minulý měsíc venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhl, že by se ruská vakcína mohla také aplikovat kandidátům prosincových parlamentních voleb, aby mohli „dělat bezpečnou kampaň“.

Ruskou vakcínu vychvaloval i Putin před OSN

Venezuela dosud zaznamenala podle Madurovy vlády 76 029 nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, a na 635 úmrtí v souvislosti s nákazou. Za poslední den se v této téměř třicetimilinové zemi potvrdilo 907 infikovaných koronavirem. Podle opozice a řady expertů jsou ale reálná čísla vyšší.

Ruskou vakcínu také minulý měsíc chválil v projevu k Valnému shromáždění OSN ruský prezident Vladimir Putin, který zároveň nabídl bezplatné očkování touto vakcínou pracovníkům OSN. Řada odborníků ve světě se k ruské vakcíně ale zatím staví skepticky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje téměř 200 kandidátních očkovacích látek, v klinických studiích jsou nyní čtyři desítky z nich. Za nejnadějnější považuje WHO zhruba šest z testovaných vakcín. Vlastní vakcínu proti COVID-19 vyvíjí také Česko, zatím má její prototyp.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama