reklama

Petráš: Máme prototyp vakcíny na COVID-19. Odvykli jsme si, že existují infekce

Český vědecký tým má prototyp vakcíny proti novému typu koronaviru. Ta je podle vedoucího vědeckého týmu Marka Petráše schopna vyvolat protilátky. „Je to příslibem toho, že je možné vyvinout finální vakcínu,“ řekl v pořadu Interview CNN Prima NEWS.

reklama

Na výrobě prototypu vakcíny se podílel tým složený ze třech odborných pracovišť — Státního zdravotního ústavu, IKEM a ústavu hematologie a krevní transfuze. „Podařilo se nám vytvořit vakcínu, která je schopna vyvolat jak protilátky, tak stimulovat buněčnou imunitu,“ tvrdí Petráš. Doplnil však, že tým zatím zkoumal jen časnou, nikoliv dlouhodobou odpověď.

K tématu

Testování probíhala na myších. „Z hlediska etiky nemá ani smysl používat větší zvířata. Museli jsme podat příslušnou žádost o schválení pokusu na zvířatech, je to velmi přísná procedura. A to se ještě nejedná o preklinickou studii, vysvětlil v pořadu Interview.

Cílem bylo, aby myši nezemřely

Ke skutečnému nakažení myší v laboratoři zatím nedošlo, tým sledoval pouze tvorbu protilátek. Jelikož SARS-CoV-2 patří do třídy nebezpečných virů, je k celému postupu třeba speciálního pracoviště. „Cíl byl, aby myši nezemřely, nezměnilo se jim chování či neztratily hmotnost. Hmotnost zůstávala konzistentní, podobná kontrolním myším,“ popsal Petráš průběh práce.

Zda bude vývoj pokračovat, by mělo rozhodnout ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele nově stojí Roman Prymula. Vývoj vakcíny stál jen doposud několik milionů korun, podle Petráše se ale nebude jednat o promrhané prostředky, ani kdyby Češi nakonec funkční vakcínu nevyvinuli. Důležité podle něj je, že se ukázalo, že jsou schopna dát se společně do výzkumu tři elitní pracoviště. Mohou tak v budoucnu řešit i další výzvy.

„Odvykli jsme si, že existují i jiné infekční choroby. Máme pocit, že nás nic neohrozí. Vzpomínáte na pandemii v roce 2009 (pozn. red. –⁠ mexická prasečí chřipka)?. Ukázalo se, že je to trochu kamufláž a podpořilo to pocit, že se nemusíme ničeho obávat,“ připomněl. „Do této doby jsem to jenom vyprávěl z knížek, teď je to realita,“ dodal vyučující 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Interview Martiny Kuzdasové s Markem Petrášem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
reklama
reklama
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu

Donald Trump

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama