INTERVIEW, Petr Smejkal - 23.9. v 12:31
Český vědecký tým má prototyp vakcíny proti novému typu koronaviru. Ta je podle vedoucího vědeckého týmu Marka Petráše schopna vyvolat protilátky. „Je to příslibem toho, že je možné vyvinout finální vakcínu,“ řekl v pořadu Interview CNN Prima NEWS.
Na výrobě prototypu vakcíny se podílel tým složený ze třech odborných pracovišť — Státního zdravotního ústavu, IKEM a ústavu hematologie a krevní transfuze. „Podařilo se nám vytvořit vakcínu, která je schopna vyvolat jak protilátky, tak stimulovat buněčnou imunitu,“ tvrdí Petráš. Doplnil však, že tým zatím zkoumal jen časnou, nikoliv dlouhodobou odpověď.
Testování probíhala na myších. „Z hlediska etiky nemá ani smysl používat větší zvířata. Museli jsme podat příslušnou žádost o schválení pokusu na zvířatech, je to velmi přísná procedura. A to se ještě nejedná o preklinickou studii, vysvětlil v pořadu Interview.
Cílem bylo, aby myši nezemřely
Ke skutečnému nakažení myší v laboratoři zatím nedošlo, tým sledoval pouze tvorbu protilátek. Jelikož SARS-CoV-2 patří do třídy nebezpečných virů, je k celému postupu třeba speciálního pracoviště. „Cíl byl, aby myši nezemřely, nezměnilo se jim chování či neztratily hmotnost. Hmotnost zůstávala konzistentní, podobná kontrolním myším,“ popsal Petráš průběh práce.
Zda bude vývoj pokračovat, by mělo rozhodnout ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele nově stojí Roman Prymula. Vývoj vakcíny stál jen doposud několik milionů korun, podle Petráše se ale nebude jednat o promrhané prostředky, ani kdyby Češi nakonec funkční vakcínu nevyvinuli. Důležité podle něj je, že se ukázalo, že jsou schopna dát se společně do výzkumu tři elitní pracoviště. Mohou tak v budoucnu řešit i další výzvy.
„Odvykli jsme si, že existují i jiné infekční choroby. Máme pocit, že nás nic neohrozí. Vzpomínáte na pandemii v roce 2009 (pozn. red. – mexická prasečí chřipka)?. Ukázalo se, že je to trochu kamufláž a podpořilo to pocit, že se nemusíme ničeho obávat,“ připomněl. „Do této doby jsem to jenom vyprávěl z knížek, teď je to realita,“ dodal vyučující 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Interview Martiny Kuzdasové s Markem Petrášem si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.