reklama

Petráš: Máme prototyp vakcíny na COVID-19. Odvykli jsme si, že existují infekce

Český vědecký tým má prototyp vakcíny proti novému typu koronaviru. Ta je podle vedoucího vědeckého týmu Marka Petráše schopna vyvolat protilátky. „Je to příslibem toho, že je možné vyvinout finální vakcínu,“ řekl v pořadu Interview CNN Prima NEWS.

reklama

Na výrobě prototypu vakcíny se podílel tým složený ze třech odborných pracovišť — Státního zdravotního ústavu, IKEM a ústavu hematologie a krevní transfuze. „Podařilo se nám vytvořit vakcínu, která je schopna vyvolat jak protilátky, tak stimulovat buněčnou imunitu,“ tvrdí Petráš. Doplnil však, že tým zatím zkoumal jen časnou, nikoliv dlouhodobou odpověď.

K tématu

Testování probíhala na myších. „Z hlediska etiky nemá ani smysl používat větší zvířata. Museli jsme podat příslušnou žádost o schválení pokusu na zvířatech, je to velmi přísná procedura. A to se ještě nejedná o preklinickou studii, vysvětlil v pořadu Interview.

Cílem bylo, aby myši nezemřely

Ke skutečnému nakažení myší v laboratoři zatím nedošlo, tým sledoval pouze tvorbu protilátek. Jelikož SARS-CoV-2 patří do třídy nebezpečných virů, je k celému postupu třeba speciálního pracoviště. „Cíl byl, aby myši nezemřely, nezměnilo se jim chování či neztratily hmotnost. Hmotnost zůstávala konzistentní, podobná kontrolním myším,“ popsal Petráš průběh práce.

Zda bude vývoj pokračovat, by mělo rozhodnout ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele nově stojí Roman Prymula. Vývoj vakcíny stál jen doposud několik milionů korun, podle Petráše se ale nebude jednat o promrhané prostředky, ani kdyby Češi nakonec funkční vakcínu nevyvinuli. Důležité podle něj je, že se ukázalo, že jsou schopna dát se společně do výzkumu tři elitní pracoviště. Mohou tak v budoucnu řešit i další výzvy.

„Odvykli jsme si, že existují i jiné infekční choroby. Máme pocit, že nás nic neohrozí. Vzpomínáte na pandemii v roce 2009 (pozn. red. –⁠ mexická prasečí chřipka)?. Ukázalo se, že je to trochu kamufláž a podpořilo to pocit, že se nemusíme ničeho obávat,“ připomněl. „Do této doby jsem to jenom vyprávěl z knížek, teď je to realita,“ dodal vyučující 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Interview Martiny Kuzdasové s Markem Petrášem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Vláda

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

  • Aktualizováno

Dohady kolem setkávání lidí neutichají. Vláda schválila deset osob vevnitř a dvacet venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), ale v sobotu řekl, že navrhne, aby platilo dosavadní omezení –⁠ setkávání jen ve dvou. Jasno bude po pondělním jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už ale se sportovci sešel v neděli odpoledne a podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky (ANO) je stále ve hře návrat dětí na venkovní sportoviště

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama