reklama

Petráš: Máme prototyp vakcíny na COVID-19. Odvykli jsme si, že existují infekce

Český vědecký tým má prototyp vakcíny proti novému typu koronaviru. Ta je podle vedoucího vědeckého týmu Marka Petráše schopna vyvolat protilátky. „Je to příslibem toho, že je možné vyvinout finální vakcínu,“ řekl v pořadu Interview CNN Prima NEWS.

reklama

Na výrobě prototypu vakcíny se podílel tým složený ze třech odborných pracovišť — Státního zdravotního ústavu, IKEM a ústavu hematologie a krevní transfuze. „Podařilo se nám vytvořit vakcínu, která je schopna vyvolat jak protilátky, tak stimulovat buněčnou imunitu,“ tvrdí Petráš. Doplnil však, že tým zatím zkoumal jen časnou, nikoliv dlouhodobou odpověď.

Testování probíhala na myších. „Z hlediska etiky nemá ani smysl používat větší zvířata. Museli jsme podat příslušnou žádost o schválení pokusu na zvířatech, je to velmi přísná procedura. A to se ještě nejedná o preklinickou studii, vysvětlil v pořadu Interview.

Cílem bylo, aby myši nezemřely

Ke skutečnému nakažení myší v laboratoři zatím nedošlo, tým sledoval pouze tvorbu protilátek. Jelikož SARS-CoV-2 patří do třídy nebezpečných virů, je k celému postupu třeba speciálního pracoviště. „Cíl byl, aby myši nezemřely, nezměnilo se jim chování či neztratily hmotnost. Hmotnost zůstávala konzistentní, podobná kontrolním myším,“ popsal Petráš průběh práce.

Zda bude vývoj pokračovat, by mělo rozhodnout ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele nově stojí Roman Prymula. Vývoj vakcíny stál jen doposud několik milionů korun, podle Petráše se ale nebude jednat o promrhané prostředky, ani kdyby Češi nakonec funkční vakcínu nevyvinuli. Důležité podle něj je, že se ukázalo, že jsou schopna dát se společně do výzkumu tři elitní pracoviště. Mohou tak v budoucnu řešit i další výzvy.

„Odvykli jsme si, že existují i jiné infekční choroby. Máme pocit, že nás nic neohrozí. Vzpomínáte na pandemii v roce 2009 (pozn. red. –⁠ mexická prasečí chřipka)?. Ukázalo se, že je to trochu kamufláž a podpořilo to pocit, že se nemusíme ničeho obávat,“ připomněl. „Do této doby jsem to jenom vyprávěl z knížek, teď je to realita,“ dodal vyučující 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Interview Martiny Kuzdasové s Markem Petrášem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Prymula a Beran?
Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Prymula a Beran?

Národní ostuda. Tak mnozí označují šest případů pozitivně testovaných členů posádky českého speciálu, který zamířil do Tokia. Prvním nakaženým se stal neočkovaný lékař Vlastimil Voráček a lidé ho označují za zdroj nákazy. Voráček se však hájí, že je vakcinace pouze dobrovolná. Jak na „český skandál“ v Tokiu pohlížejí epidemiologové Roman Prymula (za ANO) a Jiří Beran? Sledujte Zprávy PLUS ŽIVĚ v tomto článku nebo na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama