reklama

Africký mor prasat řádí kousek od českých hranic. Chovatelé se připravují na nejhorší

Africký mor prasat je pouze patnáct kilometrů od českých hranic. Ohniska jsou v polském i německém příhraničí. Podle veterinářů je možné, že se nakažené kusy divokých prasat pohybují už u nás.

reklama

Doby, kdy bylo možné s kamerou zajít přímo do haly s prasaty, jsou už dávno pryč. Teď jsou všude cedule se zákazy už u vchodu. „Musíme zabránit přístupu zvěře a cizích lidí,“ vysvětlil člen představenstva zemědělské firmy Vladimír Pelant.

Na jedné z farem na Liberecku opravili všechny ploty. Protože dvě části areálu odděluje veřejná silnice, omezili i pohyb vlastních pracovníků. „Dneska jsou vyčlenění pracovníci na výkrm a na reprodukci, kde se rodí prasátka, takže každý má vyčleněné svoje,“ popsal Pelant.

Nákaza rovná se likvidace zvířat

Nejedná se o opatření „jen naoko“ kvůli úřadům. Všichni tu vědí, že snadno mohou mohou přijít o práci. Pokud by se nákaza dostala do chovu, znamenalo by to nevyhnutelnou likvidaci všech zvířat. „Dojde k likvidaci ohniska a k preventivním opatřením. Bude stanoveno ochranné pásmo dozoru, kde je určitým způsobem regulován pohyb zvířat a živočišných produktů,“ řekl ředitel Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy Libereckého kraje Jiří Plášil.

Všichni se teď snaží předejít situaci, která nastala v sousedním Polsku. Tam už museli vybít tisíce prasat, protože se nákaza dostala i do komerčních chovů. Zvěř samozřejmě nerespektuje hranice a ohniska nákazy za hranicemi už jsou ve vzdálenosti, kterou divočák uběhne za jediný den. Opatření v chovech jsou tak už nastavená na maximální míru. „Jsme v situaci, kdy už jednáme tak, jako by tu nákaza byla – mechanické bariéry, čili oplocení, uzávěra objektu, dezinfekce, rohože a jednorázové oblečení,“ upozornil Plášil.

Přestože se myslivci snaží intenzivně stavy černé zvěře snižovat, nejde to takovým tempem, jaké by bylo žádoucí. Africký mor prasat není pro člověka nebezpečný. Pro prasata, ať už ta divoká nebo v chovech, jde ale o vysoce nakažlivou a smrtelnou nemoc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama