reklama

Vezměme nože a společně odstraňme Okamuru, nabádají Romové. Případ řeší policie

Romové z Libereckého kraje se ostře pustili do šéfa SPD Tomia Okamury. V příspěvku na Facebooku se ohrazují proti zrušení hmotných dávek, jenže nezůstalo jen u kritiky. Vyzývají všechny ostatní Romy, aby vzali nože a Okamuru společně odstranili. Policisté redakci CNN Prima NEWS potvrdili, že se případem již zabývají.

reklama

„Měli bychom probrat závažnou věc, protože budou volby. Musíme probrat pana Okamuru, protože dobře víte, že chce odejmout dávky v hmotné nouzi, dávky na bydlení. My s tím nesouhlasíme. Proti jeho návrhu se postavili Piráti,“ začíná video z restaurace v Novém Boru, které na svém účtu sdílel právě šéf SPD.

Od kritiky Okamury a neustálého chválení Pirátů ale hlavní řečník přešel k nabádání ke konkrétním činům. „Budeme bojovat proti Okamurovi, takže všichni do boje a akce. Vezměme si nože a budeme ho takhle bodat. Tady to máš, Okamuro! Všichni Romáci by měli jít do boje, měli bychom Okamuru odstranit, je to rasista. Nechceme, aby pokračoval ve Sněmovně,“ křičí na videu rozladěný Rom.

Jedinou stranou, která je pro skupinku sedící v restauraci volitelná, jsou prý Piráti. Prý chtějí stranu, která je jejich komunitě nakloněná. Díky straně předsedy Ivana Bartoše prý hmotné dávky a příspěvky na bydlení budou dál pokračovat.

„Všichni Romové by měli jít k volbám a volit Piráty. Neexistuje, že budete volit Okamuru. Nemůžeme dovolit, aby tady vládnul rasista, který tady nemá co pohledávat. Není oprávněný nás diskriminovat,“ pokračuje šéf schůzky. „Okamura by měl jít zase skládat rýži,“ ozývá se najednou z druhého konce stolu.

Rom

Romští předáci z Libereckého kraje ve videu vyzývají všechny Romy k tomu, aby vzali nože a pobodali Okamuru a k odstranění mojí osoby. Věc vyšetřuje policie. Jako důvod Romové ve videu uvádí to, že Okamura chce ukončit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými. A zároveň Romové ve videu vyzývají ostatní Romy k tomu, aby ve volbách volili Piráty, kteří chtějí dávky zachovat. Podívejte se na video a SDÍLEJTE. A podpořte prosím u voleb SPD, ať ukončíme zneužívání dávek nepřizpůsobivými👍🏻 A ať potopíme Piráty👍🏻🙂 SPD NEPOKLEKNE a DRŽÍ SLOVO👍🏻 MÁME ODVAHU ŘÍKAT PRAVDU👍🏻

Posted by Tomio Okamura - SPD on Thursday, September 2, 2021

Policie už případ prošetřuje

K videu se samozřejmě vyjádřil i předseda SPD a podotkl, že případem už se zabývá policie. „Romští předáci z Libereckého kraje ve videu vyzývají všechny Romy k tomu, aby vzali nože a pobodali Okamuru, a k odstranění mojí osoby. Jako důvod Romové ve videu uvádí to, že Okamura chce ukončit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými,“ píše na Facebooku.

To, že se vše dostalo až k mužům zákona, redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová. „O videu víme a případ opravdu prošetřujeme. Jelikož je ale zpráva čerstvá, nemůžeme sdělit více podrobností,“ řekla.

Romové dále hledali řešení, jak vyřešit věci, které jim na severu Čech vadí. „Liberecký kraj potřebuje nastavit klid a pořádek proti Okamurovi. Je potřeba nastavit krizový výbor na ochranu Romů v Libereckém kraji. Láďa pak řekne přesnou definici,“ plánují Romové. Na přesnou definici výboru a rozdělení funkcí už v příspěvku nedošlo.

Spory mezi SPD a Piráty ohledně zpřísnění výplaty dávek v hmotné nouzi už Sněmovna zažila několikrát. Pozměňovací návrh skupiny poslanců z pětice koaličních i opozičních klubů včetně SPD mimo jiné předpokládá, že doplatky na bydlení by se už nevyplácely v případě prostor, které nevyhovují pro bydlení. Standardy by byly zakotveny přímo v zákoně.

Paraziti a dělají bordel

Z hmotné nouze by podle předlohy měli být lidé vyloučeni například v případě vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání kvůli porušení režimu dočasné neschopnosti. O dávky by mohli přijít také rodiče, kteří neposílají svého potomka do posledního ročníku mateřské školy. Zpřísnil by se výpočet výše doplatku na bydlení, pokud společně posuzovaný člověk není v hmotné nouzi nebo není oprávněnou osobou.

Pirát Ondřej Profant uváděl příklady důchodkyně nebo člověka trpícího schizofrenií, kterým by přijetí zákona mohlo ublížit. Podle jeho stranického kolegy Mikuláše Ferjenčíka návrh SPD „hází do jednoho pytle“ lidi s různými životními osudy. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová prohlásila, že zákony jsou přísné už v současnosti. Za klíčové považuje zavést funkční vymáhání zákonných povinností.

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna naopak tvrdí, že novela se týká lidí, kteří „otravují život“ obyvatelům třeba v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. „Jsou to paraziti, kteří dělají bordel ve městech, těch se týká tento zákon,“ prohlásil. Ostatní musí podle Foldyny tento „bordel“ snášet, hodnota jejich nemovitostí klesá, protože žijí s lidmi, kteří nechtějí dodržovat normy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama