Smrt Putinových velitelů v přímém přenosu. Denacifikovali jsme jich šest, tvrdí Ukrajinci

Ukrajinské síly hlásí dílčí úspěch. Pomocí rakety se jim totiž podle všeho podařilo zlikvidovat šestici vysoce postavených důstojníků ruské armády. Kromě toho mělo při zásahu zahynout několik dalších ruských vojáků. Informují o tom sami Ukrajinci, kteří video se zásahem umístili na sociální sítě. Autenticita podobných videí a sdělení se ale v době válečného konfliktu prakticky nedá nezávisle ověřit.

„Skupina velitelů byla na cestě z mítinku velení. V ten moment na ně už číhali naši věhlasní kozáci. Šest velitelů a dalších pět vojáků bylo oficiálně denacifikováno a demilitarizováno,“ uvedl na sociální síti Telegram ukrajinský plukovník Anatolij Štefan.

Ten ke svému příspěvku připojil video, v němž ukazuje, co se ukrajinským raketometům podařilo zasáhnout. Celá akce se měla odehrát na Donbase, poblíž města Avdijivka blízko Doněcku. Přesné datum není uvedeno.

Dvojice ruských vozidel jede po silnici, když v tom první z nich zasáhne raketa. Vůz, v němž se měli nacházet vysoce postavení důstojníci ruské armády, dostal přímý zásah. V jízdě sice pokračuje dál, ale spíš jen setrvačností, navíc sjíždí ze silnice a pokračuje dál rovně, zřejmě bez jakéhokoliv přičinění řidiče.

Raketový úder byl pro osádku druhého vozu natolik nečekaný, že jeho řidič nezvládl řízení a v zatáčce, kterou se pokoušel vybrat, nakonec auto převrátí.

Celková bilance je podle Ukrajinců šest zlikvidovaných ruských velitelů a neutralizován měl být také jejich doprovod, který měl činit pět vojáků ve zbrani.

Útok jako odveta za Mariupol?

Útok měli mít podle plukovníka Štefana na svědomí příslušníci 56. motorizované brigády ukrajinské armády. Jeho oficiální umístění je běžně město Mariupol, toho času zdevastované a okupované.

Rusové na Ukrajině ztratili už řady důstojníku. Zahynuly při odvetných raketových úderech, padly za oběť ostřelování dělostřelectva nebo přesným ranám odstřelovačů. Denně přichází i o obrněnou pozemní a leteckou techniku, stejně tak i o pěšáky.

Podle Ukrajinců počet zlikvidovaných ruských vojáků již přesáhl hranici 40 tisíc. Sami své ztráty vyčíslili na zhruba 10 tisíc vojáků. Rusové pro změnu uvádí, že ukrajinské ztráty jsou více než dvakrát vyšší. Tyto údaje ovšem nelze nezávisle ověřit.

Tagy:
válka raketa invaze Ukrajina Donbas Mariupol Doněck Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.