reklama

Únik dalších záběrů ze zatčení Floyda. Afroameričan na nich prosí o soucit

Britský deník Daily Mail zveřejnil další záběry z policejních kamer, které zachycují zatčení Afroameričana George Floyda. V USA mezitím média zveřejnila další video ze zatčení afroamerické rodiny ve městě Aurora ve státě Colorado. I to po zveřejnění v útery v noci spustilo bouři emocí.

reklama

Video z kamer na uniformách policistů, kteří zatýkali Afroameričana George Floyda  má přes osmnáct minut a začíná tím, jak strážník Thomas Lane zaklepe na Floydovo auto a pak na něj namíří pistoli. Šestačtyřicetiletý George Floyd pak strážníka prosí, aby nestřílel. Floyd u toho pláče.

„Ať vidím vaše ruce. Ať vidím vaše ruce. Ukažte mi druhou ruku. Obě ruce. Ruce nahoru. Teď,“ vyzývá Lane Afroameričana. Ten je dle záběrů rozrušený ze smrti své matky. „Podívám se na tebe z očí do očí. Prosím, nestřílej na mě, chlape. Právě jsem ztratil mámu, chlape,“ vysvětluje Floyd strážníkovi.

K tématu

Z videa ale vyplývá, že strážníci ignorovali jeho prosby o soucit. Floyd z auta nakonec vystoupí a strážníci ho spoutají. Poté, co ho přivedou k policejnímu autu Floyd je opět prosí o soucit: „Trpím klaustrofobií a úzkostmi. Ano, tady umřu. Já umřu, chlape. Právě jsem měl COVID, chlape. Nechci se k tomu vrátit. Prosím. Já nejsem zlý člověk.“

Policisté ho přesto prostrkali autem a strážník Derek Chauvin, jehož pohled z kamery následuje, ho vytáhl z auta na zem a tam ho zaklekl. „Já nemohu dýchat. Řekněte mým dětem, že je miluji. Jsem mrtvý,“ je slyšet na záznamu z kamery. A právě tato slova se stala symbolem pro masivní protesty po celých Spojených státech. Floyd při zásahu 25. května zemřel a policisté mu říkali, když si stěžoval, že nemůže dýchat, že má přestat mluvit protože mluvení vyžaduje kyslík.

Policisté si spletli poznávací značku

Před zveřejněním záběrů ze zatčení Floyda  americká média zveřejnila zatčení afroamerické rodiny. Policisté ve městě Aurora zadrželi na parkovišti jednu dospělou ženu a tři děti ve věku od 6 do 17 let. Policisté se mylně domnívali, že auto je kradené. Spoutali matku a jejího syna. Neteř a šestileté děvče nechali ležet na rozpáleném asfaltu.

Policisté ale zatkli rodinu neprávem. Spletli si totiž poznávací značku SUV se značkou ukradeného motocyklu. Na sociálních sítích vyvolalo zadržení odpor. Policisté mířili na děti pistolemi. Místní šerif se rodině omluvil a zahájil vnitřní vyšetřování. Dětem pak nabídl posttraumatickou terapii, kterou zaplatí město.

Tagy: policie Afroameričané zadržení rasismus George Floyd protesty Black Lives Matter nové záběry

Další hlavní zprávy

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
Česká pošta porušila normy distribuce zdravotnického materiálu, uvádí SÚKL
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek
Další články
reklama
reklama