Tank Václav řádí na Ukrajině. Podívejte se na unikátní záběry, jak likvidoval okupanty

Český tank T-72 ve službách 128. zakarpatské útočné brigády

Václav žije, podívejte se na řádění českého tanku na Ukrajině

Český tank T-72 „Václav“ žije a ve službách 128. zakarpatské útočné brigády nadále trápí ruské jednotky. Válečný oř pokřtěný tradičním jménem nejvýznamnějších českých panovníků se nedávno zúčastnil vojenské akce, během níž se i díky jeho přičinění podařilo odrazit útok Rusů na záporožské frontě. „Přijeli na obrněném voze, zpět už utíkali pěšky. Tedy ti, kteří ještě měli nohy,“ okomentoval událost Vasyl Kapustej, česko-ukrajinský dobrovolník, jenž stojí za humanitárními sbírkami i křtem českého tanku. S redakcí CNN Prima NEWS se také podělil o video z akce.

Od pokřtění tanku na Ukrajině uběhlo několik měsíců. Válečný stroj se během toho mimo jiné dočkal GoPro kamery, díky níž může osádka natáčet videa z ostrého bojového nasazení na záporožské frontě. Nyní v únoru přišly první záběry, v nichž Václav sehrál důležitou roli a pomohl odrazit útok na ukrajinské pozice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vraždící Číňané či Syřané ve službách Ruska? Neumí střílet a krmí naše děla, říká Ukrajinec

„K místu Rusové přijeli na svém obrněném vozidle, zpět už utíkali pěšky. Tedy ti, kdo ještě měli nohy. Václav v tomto případě posloužil jako dělostřelectvo, kdy vedl z dálky nepřímou palbu na orky,“ popsal Vasyl Kapustej, který stojí za humanitárními sbírkami na platformě Znesnáze21 i jménem pro Českem darovaný tank.

Obrana ukrajinských pozic probíhala také ve spolupráci s operátory dronů, kteří situaci monitorovali a poskytovali střelcům přesné souřadnice pro palbu z T-72. Podle Kapusteje se akce podařila na jedničku. „Okupanti byli palbou z tanku přibiti k zemi, přišli o obrněné vozidlo a nakonec utíkali pěšky, až se jim prášilo za patami,“ popsal okolnosti ukrajinské obrany. Video můžete zhlédnout v úvodu článku.

Jde o první záběry od křtu Václava, které zachycují několikatunový válečný kolos v akci. Podobných videí bude podle Kapusteje mnohem více, jelikož se tank stále těší dobrému zdraví. „Společně tak budeme sledovat bojové úspěchy a vítězství ukrajinských tankistů 128. zakarpatské brigády s českým tankem Václavem,“ dodal česko-ukrajinský dobrovolník a student práv.

O jméně „Václav“ rozhodli sami Češi v hlasování skrze dobrovolné finanční příspěvky. Ve hře byla i jiná jména, například „Karel“ (s odkazem na krále Karla IV.) či dokonce „Švejk“ z románu spisovatele Jaroslava Haška. Nakonec si ale veřejnost zvolila Václava, a to s velkým náskokem před ostatními alternativami.

Nejde o jediný projekt, kterému se Kapustej věnuje. Pro stejné tankisty ze 128. zakarpatské brigády dává dohromady lazebně-prádelní komplex, díky kterému by se unavení obránci dočkali místa pro odpočinek a zlepšení hygienických podmínek na frontě.

„Projekt je již těsně před dokončením, ale stále nám schází finance na jeho úplné dokončení a předání,“ poznamenal humanitárník. Kromě 128. zakarpatské útočné brigády podporuje 24. lvovskou brigádu.

Pokud chcete přispět Kapustejovi na pomoc ukrajinským obráncům, můžete tak učinit skrze dobročinnou platformu Znesnaze21.cz. Na video ze křtu českého tanku se můžete podívat níže.

Tagy:
válka tank tanky Ukrajina dobrovolníci humanitární pomoc Rusko brigáda Ukrajinci videokamera válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu T-72 Vasyl Kapustej Ukrajinská 128. horská útočná brigáda