Vildumetzová: Žasnu, že střelec s psychickými problémy dostal zbroják. Haas její slova krotil

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a poslanec Karel Haas (ANO)

360° (107)

Považuji za neskutečné, že byl střelci z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vydán zbrojní průkaz i přes léčbu s psychickými problémy. V pořadu 360° to pronesla poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Zákonodárce Karel Haas (ODS) v reakci na tato slova vyzval k tomu, aby lidé nespekulovali o diagnóze studenta.

Poslankyně zmínila, že Úřad vnitřní kontroly policejního prezidia vypracoval od prosincové tragédie vnitřní kontrolu do 7. ledna. „Samozřejmě musí být celá věc řádně prošetřena, ale vzhledem k argumentům o délce trestní doby je zvláštní, že ona zpráva byla hotová za několik dní,“ podotkla v pořadu 360°.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Pavel Fialovu návštěvu v USA chválí. Česko se vrací na zaslouženou pozici, řekl

Postup policejního orgánu Vildumetzovou zaskočil. „Jako členové výboru jsme pod podmínkou podepsání mlčenlivosti požádali o seznámení s vypracovanou zprávou. Jenže nám bylo řečeno, že na něco takového nemáme nárok,“ poznamenala zákonodárkyně. Je prý přesvědčena o opaku.

Vildumetzová se v návaznosti na to vyjádřila ke zprávě, že se měl střelec léčit u psychiatra. „Považuji za absolutně neskutečné, že byl střelci vydán zbrojní průkaz i přesto, že navštěvoval tuto odbornou péči,“ zdůraznila.

Haas však vyzval k obezřetnosti. „Nespekulujme o případné diagnóze studenta. Podobné závěry považuji za ostré odsudky,“ pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS

„Ambulantní specialisté mají podle platného zákona sdílet informace s praktickými lékaři, kteří dávají souhlas s udělením zbrojního průkazu,“ připomněl zákonodárce. V běžném provozu je však prý situace jiná.

„Pokud by systém sdílení informací mezi ambulantními a praktickými lékaři fungoval podle aktuálně platného zákona, byla by výměna dat lepší. V praxi ale vše probíhá liknavě,“ dodal Haas.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ve Štětí napadl zednickým kladivem své známé. Byla to nešťastná náhoda, kál se muž u soudu

Tagy:
vyšetřování škola střelba lékař psychické problémy oběti pacient pořady CNN Prima NEWS zbrojní průkaz 360° Filozofická fakulta Univerzity Karlovy Jana Vildumetzová Karel Haas filozofická fakulta střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy