Prezident Pavel Fialovu návštěvu v USA chválí. Česko se vrací na zaslouženou pozici, řekl

Petr Fiala a Joe Biden v Bílém domě

Biden chválil Česko i Fialu

Prezident Petr Pavel v souvislosti s návštěvou českého premiéra Petra Fialy (ODS) v USA ocenil, jak k němu američtí partneři přistupují. Zájem tamní administrativy o českou iniciativu ohledně munice pro Ukrajinu je podle něj dobrým znamením. Předseda vlády mimo jiné poskytl po schůzce v Bílém domě rozhovor pro CNN Prima NEWS, v němž mluvil také o své návštěvě hokejového zápasu.

Plánovaná schůzka v Bílém domě měla nakonec čtyřicetiminutové zpoždění. Americká strana předem upozornila, že k něčemu takovému může dojít. Tématem jednání byla především podpora Ukrajiny. Biden mimo jiné prohlásil, že Česko je nejen v tomto ohledu skvělým spojencem.

K TÉMATU: Rezidence, Oválná pracovna či Situační místnost. Podívejte se, jak vypadá sídlo prezidenta USA

Prezident Pavel prohlásil, že je rád, jak intenzivně se američtí představitelé věnují české iniciativě na obstarávání munice pro Ukrajinu. „Jde o návrat do pozice, kterou si Česko zaslouží,“ sdělil v úterý během tiskové konference. Fiala ve stejný den ohlásil, že iniciativa už zajistila půl milionu kusů munice. Do roka by mohlo jít až o další milion.

Po jednání v Oválné pracovně premiér zamířil do rezidence českého velvyslance, kde se setkal s Čechy, kteří ve Spojených státech dlouhodobě žijí a pracují. Navštívil i hokejový zápas NHL mezi týmy Washington Capitals a Boston Bruins.

„Na ledě hráli výborní čeští hokejisté David Pastrňák a Pavel Zacha. Zápas se mi líbil, i když Boston s našimi sportovci prohrál,“ prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. První třetinu prý nestihl kvůli besedě s Čechy žijícími ve Státech. „Bylo to krásné setkání, takže to stálo za to,“ dodal.

Jak hodnotí schůzku sám premiér? Rozhovor s ním můžete sledovat v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šéfové tajných služeb s Fialou v USA? To je krok k válce, řekl europoslanec Ivan David. Kecy bolševika, opáčil Alexandr Vondra

Tagy: