Trestal bych ty, kteří šíří nesmysly o očkování a ničí kampaň, říká virolog Černý

Podle virologa Jiřího Černého není očkování na rozdíl od jiných opatření zásah do osobních práv. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vláda prý udělala za poslední dva roky velké množství chyb. Černý předpověděl, že pokud by byla vakcína proti covidu dostupná už loni na jaře, Česko by mělo proočkovanost přes 90 procent. Důvěra v rozhodnutí ale postupem času razantně opadla.

České soudy už smetly pod stůl desítky opatření, která vláda v souvislosti s pandemií koronaviru nařídila. Odborníci jí vyčítají, že neumí své rozhodnutí vysvětlit a napsat tak, aby nebyla legislativně napadnutelná.

Ze strany ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) padla myšlenka, že lidé budou moci na pracoviště jen s očkováním nebo potvrzením o bezinfekčnosti.

„Pomohlo by to ke zmírnění pandemie, ale u nás je velké množství opatření, která omezují naši svobodu a tak je nepřijímáme. Spíš bych vítal rozšíření testování ve firmách jako na jaře i s tím, že by se to dělalo profesionálněji než třeba samotesty,“ vysvětlil virolog Jiří Černý.

Apel na očkování skrze tvrdší restrikce pro nevakcinované ale za dramatický zásah do osobních práv nepovažuje. „Sám jsem naočkován. Spíš než dělat opatření proti lidem se špatnými pocity z očkování bych se přimlouval za postihy těch, kteří šíří nesmysly ohledně očkování nebo dalších opatření a ničí pozitivní kampaň,“ vysvětlil.

Chybí plán, entuziasmus vyprchal

Černý zkritizoval vládu, že za poslední dva roky, s výjimkou loňského jara, udělala velké množství chyb. „Chybí fungující a dobře promyšlený plán. Bylo vidět, že jsou nedostatečné zásoby potřeb během začátku pandemie. Že opatření jsou zaváděna chaoticky a většinou není matematickým modelem podložena jejich účinnost. Tohle vše vedlo k nahlodání důvěry lidí v to, že víme, co děláme,“ popsal průběh posledních 20 měsíců.

Entuziasmus z minulého jara prý vyprchal. „Dokážu si představit, že kdyby na jaře minulého roku bylo dostupné očkování, máme proočkovaost přes 90 % a můžeme si pískat,“ odhadl. Momentálně má Česko proočkovanost v kategorii nad 12 let jen lehce přes 56 %.

„Nabalováním chyb se lidé začali na všechno dívat s nedůvěrou,“ zdůraznil Černý.

Tagy: