reklama

Trestal bych ty, kteří šíří nesmysly o očkování a ničí kampaň, říká virolog Černý

Podle virologa Jiřího Černého není očkování na rozdíl od jiných opatření zásah do osobních práv. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vláda prý udělala za poslední dva roky velké množství chyb. Černý předpověděl, že pokud by byla vakcína proti covidu dostupná už loni na jaře, Česko by mělo proočkovanost přes 90 procent. Důvěra v rozhodnutí ale postupem času razantně opadla.

reklama

České soudy už smetly pod stůl desítky opatření, která vláda v souvislosti s pandemií koronaviru nařídila. Odborníci jí vyčítají, že neumí své rozhodnutí vysvětlit a napsat tak, aby nebyla legislativně napadnutelná.

Ze strany ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) padla myšlenka, že lidé budou moci na pracoviště jen s očkováním nebo potvrzením o bezinfekčnosti.

„Pomohlo by to ke zmírnění pandemie, ale u nás je velké množství opatření, která omezují naši svobodu a tak je nepřijímáme. Spíš bych vítal rozšíření testování ve firmách jako na jaře i s tím, že by se to dělalo profesionálněji než třeba samotesty,“ vysvětlil virolog Jiří Černý.

Apel na očkování skrze tvrdší restrikce pro nevakcinované ale za dramatický zásah do osobních práv nepovažuje. „Sám jsem naočkován. Spíš než dělat opatření proti lidem se špatnými pocity z očkování bych se přimlouval za postihy těch, kteří šíří nesmysly ohledně očkování nebo dalších opatření a ničí pozitivní kampaň,“ vysvětlil.

Chybí plán, entuziasmus vyprchal

Černý zkritizoval vládu, že za poslední dva roky, s výjimkou loňského jara, udělala velké množství chyb. „Chybí fungující a dobře promyšlený plán. Bylo vidět, že jsou nedostatečné zásoby potřeb během začátku pandemie. Že opatření jsou zaváděna chaoticky a většinou není matematickým modelem podložena jejich účinnost. Tohle vše vedlo k nahlodání důvěry lidí v to, že víme, co děláme,“ popsal průběh posledních 20 měsíců.

Entuziasmus z minulého jara prý vyprchal. „Dokážu si představit, že kdyby na jaře minulého roku bylo dostupné očkování, máme proočkovaost přes 90 % a můžeme si pískat,“ odhadl. Momentálně má Česko proočkovanost v kategorii nad 12 let jen lehce přes 56 %.

„Nabalováním chyb se lidé začali na všechno dívat s nedůvěrou,“ zdůraznil Černý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama