reklama

Bez neočkovaného personálu zkolabujeme. Testování by mělo být hrazené, míní Philipp

Poslanec KDU-ČSL a lékař Tom Philipp je známým propagátorem „měkčího“ přístupu k protikoronavirovým opatřením. I proto vnímá hrazení testů ze strany občanů jako nerozumné. Sdělil to ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Proti negativní motivaci ze strany vlády se ostře vymezila i poslankyně SPD Karla Maříková.

reklama

Ačkoliv je poslanec KDU-ČSL a přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zastáncem očkování, byl by opatrný v negativní motivaci, ke které přistoupila vláda. A to třeba tím, že lidé si budou muset hradit testy.

„Zpoplatnění PCR a antigenních testů, které byly doposud hrazené, nepovažuji za rozumný postup. Ztratíme tím informaci o tom, zda jsou aktivní lidé nakažení,“ popsal lékař Tom Philipp. Někteří vládní experti naopak upozorňují na to, že neočkovaní mají možnost kontaktovat praktického lékaře a ten jim žádanku na bezplatný test vyhotoví.

Preventivní testy na COVID-19 budou od 1. listopadu hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným a lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se očkovat vůbec nemohou.

Nátlak k očkování zkritizovala i poslankyně Karla Maříková (SPD). Tvrzení, že očkování chrání i před nákazou, nejen před horším průběhem či úmrtím, nevěří. Podle Maříkové data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ze kterých Vojtěch vychází, nejsou relevantní.

„Z jakých dat vychází, když netestujeme očkované? ÚZIS nedisponuje relevantními daty. Pan Vojtěch pouze rozděluje společnost na očkované a neočkované a nutí je nesnášet se navzájem,“ řekla poslankyně Maříková.

S tím však Philipp nesouhlasil a připomněl, že neočkovaní se z části na očkovaných přiživují. „Probíhající epidemie je do jisté míry epidemie neočkovaných, souhlasím s ministrem Adamem Vojtěchem,“ argumentoval. Přesto se označil za lékaře s „měkčím“ přístupem k restrikcím. Namísto negativní motivace by doporučil edukaci a kampaň, která by přesvědčila k vakcinaci i nenaočkované.

Očkování nesmí být povinné, shodli se

A striktně by nepostupoval ani v případě zdravotnických zařízení. „Můžeme na očkování upozorňovat, doporučovat ho. Neradil bych ale, aby bylo povinné. Neočkovaní by nemohli do práce. Zvlášť ve zdravotnictví je to nereálné. I tam jsou nenaočkovaní zdravotníci, tam nám však nezbývá nic jiného než to akceptovat, jinak zdravotnictví zkolabuje,“ podotkl Philipp.

Ostatně o tom jednali politici a experti na středečním setkání tripartity. Sociální partneři i zástupci vlády ale odmítli uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. Tento způsob zmírnění epidemie navrhoval končící vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

I poslankyně Maříková je přesvědčena, že by neočkovaní neměli být nijak upřednostňováni. „Jedna skupina nemůže být zvýhodňována. Měli by se testovat i očkovaní. Jen tak bude mít testování smysl,“ argumentovala Maříková.

Vláda však už schválila další přísnější restrikce. V Česku musí pracovníci od pondělka na pracovištích nosit respirátory. Od listopadu budou muset mít respirátor ve třídě neočkovaní učitelé. Opatření by měla zpomalit sílící epidemii. V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama