Visingr o útoku dronů v Rusku: Vůbec nemusely být z Ukrajiny. Ekonomice Moskvy uškodí

Útoky ukrajinských dronů

Údery dronů poškozují ruskou ekonomiku a Putinovo válečné úsilí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Vzhledem ke vzdálenosti měst, kde stroje udeřily, není podle něj vůbec jasné, jestli startovaly z Ukrajiny. Je prý klidně možné, že šlo o záškodnické akty přímo z týlu Rusů.

Rusové v uplynulých dnech schytali sérii dronových úderů. Už několik dní hoří v Brjanské oblasti poblíž hranic s Ukrajinou zásobníky pohonných hmot poté, co se staly terčem útoků.

ČTĚTE TAKÉ: Sněhové koule na těžkooděnce. Rusové se vzpírají kvůli odsouzení bojovníka proti mobilizaci

Kromě toho Ukrajinci, či jejich ruští protiputinovští spojenci, napadli třeba podnik na výrobu výbušnin v Kotovsku, který se nachází v centrálním Rusku. Zásah pak dostal i terminál s plynem v Leningradské oblasti, ten je od Ukrajiny ještě podstatně dál.

Vojenský analytik Lukáš Visingr pro CNN Prima NEWS řekl, že ukrajinské dronové útoky Moskvě těžce ubližují, a to nejen ekonomicky.

„Poškozují i ruské válečné úsilí, protože válčená mašinérie také potřebuje palivo. Ale určitě je tam nějaký politický nebo psychologický kalkul, protože když na ruská města dopadají drony a vybuchují, tak obyvatelé velkých měst v evropské části Ruska už nemůžou předstírat, že se jich ta takzvaná speciální vojenská operace netýká,“ komentoval expert.

Dodal, že nynější údery musí Rusům připomínat, že válka vůbec není daleko od nich. „Ukrajinský kalkul směřuje k tomu, aby si obyčejní Rusové uvědomili, že se jich to opravdu týká a že je jejich protivzdušná obrana není schopna efektivně ubránit,“ dodal Visingr.

Odborník doplnil, že obranné systémy nejen Rusů nejsou proti drobnějším typům vojenských dronů příliš efektivní. Kromě toho zmínil, že drony nemusely vzlétnout z ukrajinských základen. „Nevíme s jistotou, jestli drony startovaly z Ukrajiny. Víme ale, že na území Ruska operují sabotážní skupiny,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Visingr s tím, že drony tak mohly vzlétnout přímo na území federace.

Tagy:
válka požár dron Ukrajina výbuch exploze Rusko Lukáš Visingr ruská invaze na Ukrajinu Leningradská oblast Brjanská oblast