Sněhové koule na těžkooděnce. Rusové se vzpírají kvůli odsouzení bojovníka proti mobilizaci

Zatýkáním a potyčkami s policií skončil protest několika tisíců Rusů ve městě Bajmak nedaleko hranice s Kazachstánem. Lidé demonstrovali proti odsouzení aktivisty Faila Alsynova, který bojuje za práva baškirského národa a kritizuje posílání etnických menšin do bojů na Ukrajině. Podle listu The New York Times šlo o největší protivládní protest od začátku války.

Tvrdá cenzura a přísné zákony příliš nedovolují Rusům na veřejnosti projevit svůj názor. Skoro se tak zdá, že všichni s prezidentem Vladimirem Putinem a jeho válkou na Ukrajině souhlasí. Lokální protesty přišly na řadu pouze ve chvíli, kdy byla vyhlášená částečná mobilizace.

Z obavy z dalších protestů tak ruská vláda zřejmě nechce vyhlásit další oficiální mobilizaci a raději shání brance jinými způsoby. Například v zahraničí. Dalšímu protestu – a to rovnou jednomu z největších od začátku války – se ale Putin přesto nevyhnul.

Etnické napětí v Rusku

Sociální neklid vybublal na povrch v od Moskvy na míle vzdáleném Baškortostánu, nejlidnatější republice Ruské federace, která se nachází nedaleko hranice s Kazachstánem. A to konkrétně ve městě Bajmak, kde žije asi 15 tisíc lidí. Podle nezávislého ruského webu The Moscow Times mohlo být demonstrantů asi 1 500.

Protestujícím se nelíbil soud s aktivistou Failem Alsynovem, který byl odsouzený na čtyři roky vězení. Alsynov je totiž v Baškortostánu známá figura. Bojuje za práva tamních Baškirů, z nichž mnozí jsou muslimové. Také se otevřeně postavil proti těžbě v místních zlatých dolech a především proti válce na Ukrajině a kritizoval Moskvu, že na frontu posílá až podezřele moc příslušníků etnických menšin. Právě kvůli těmto výrokům skončil u soudu.

„Nejchytřejší a nejsilnější baškirští muži jsou pod palbou. Tohle není naše válka. Na naši zemi nikdo nezaútočil,“ napsal na sociální sítě Alsynov, což podle listu The New York Times přispělo k jeho zatčení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přes 30 kilo výbavy, v poklusu a blátě. Český bojovník na Ukrajině popsal, co si bere do akce

Už od prvních dnů války se šířily spekulace, že Rusko posílá do války v první řadě příslušníky etnických menšin a chudé občany ze vzdálených koutů Ruska. Například ze Sibiře. Naopak lidé z Moskvy nebo Petrohradu zpočátku do války většinou nemuseli.

Respektovaný ruský novinář Kamil Galejev v prvních hodinách mobilizace napsal, že ruský přístup „má rysy etnické čistky“. Podle něj se možná Kreml bál mobilizovat tolik ve městech, protože nechtěl vyvolat protesty. Proto se mohl soustředit na chudší a zemědělské oblasti, kde výraznější odpor nehrozí. Tento předpoklad se nakonec potvrdil.

Sněhový protest

Odsouzení Alsynova ve spojení s etnickým napětím v Rusku tak způsobily ve městě Bajmak nebývalý protest. Začalo to zpěvy, pokřikováním a ostřelováním policie sněhovými koulemi. Skončilo to potyčkami a zatýkáním. Demonstraci zachycují videa na sociálních sítích.

V poutech mělo skončit nejméně 20 lidí, dalších 20 bylo zraněno. Ruské úřady informovaly, že budou protestující trestně stíhat.

Abbas Gallyamov, etnický Baškir a někdejší tvůrce Putinových projevů, který teď pobývá v exilu, v reakci úřadů vidí jasnou snahu udržet Rusko pohromadě za každou cenu.

„Kreml se bojí nacionalismu a separatismu. Putina a jeho okruh blízkých traumatizoval rozpad Sovětského svazu a bojí se, že Rusko bude následovat jeho osud,“ řekl pro The New York Times.

Tagy:
válka demonstrace protesty Rusko menšiny etnické menšiny Bajmak Baškortostán Fail Fattachovič Alsynov