Kličko pro CNN Prima NEWS: Rusové se brzy začnou ptát, proč příbuzní umírali na Ukrajině

Rozhovor s Vitalijem Kličkem

„Železná pěst“ dorazila do Prahy a našla si čas i na krátký rozhovor se CNN Prima NEWS. Bývalý boxerský šampion a nynější starosta Kyjeva Vitalij Kličko, který je jednou z nejvýraznějších osobností ukrajinského odporu proti ruským okupantům, mimo jiné zavzpomínal na časy, kdy jako syn sovětského důstojníka bydlel ve středočeských Milovicích.

„Není to válka, je to genocida ukrajinského národa. Staré ženy, staří muži, děti, dospívající, ti všichni byli zabíjeni. Nebýt tolika novinářů na Ukrajině, situace by byla mnohem horší,“ pronesl při své návštěvě Prahy, kde se konala konference Evropského výboru regionů, Kličko.

V následném rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že na Česko velmi rád vzpomíná a v zemi má přátele. „Tohle je vlastně můj druhý domov. Miluji Prahu a návraty sem jsou pro mě velmi emotivní,“ řekl bývalý legendární boxer, kterému se v dobách aktivní kariéry přezdívalo Doktor Železná pěst.

„Všichni jsme tehdy byli ovlivňováni ruskou propagandou. Jen si to představte, byl jsem ještě malý kluk, když zemřel (Leonid) Brežněv (tehdejší vládce Sovětského svazu – pozn. red.) a my se tehdy báli, že nás Američané zotročí, protože nás Brežněv už nechrání. A přesně takto funguje propaganda i dnes v Rusku. A je to velká tragédie pro celou Ruskou federaci,“ pronesl dále Kličko.

Je si prý jistý, že jednou „přijde ten den, kdy se ruští občané začnou ptát své vlády a prezidenta, proč najednou všechny zahraniční společnosti opustili jejich zemi“. „Budou zjišťovat, proč jejich manželé, bratři, synové, příbuzní či přátelé zemřeli na Ukrajině,“ doplnil Kličko.

Tuto válku Ukrajina neprohraje, věří Kličko

Současný starosta Kyjeva, který během úvodních týdnů války na Ukrajině, kdy bylo hlavní město v obklíčení a pravidelně ostřelováno, sám neváhal bojovat, pro CNN Prima NEWS také uvedl, že si je jistý, že ruské lži se brzy dostanou na světlo světa.

Kromě toho zmínil, že oproti sportu „tato válka postrádá pravidla“. Podle něj Ukrajina nemá už nějaký čas jakékoliv zprávy o několika vládních představitelích a je možné, že jsou v ruském zajetí. „Vlastní budoucnost chci věnovat jen znovunastolení míru a znovunastolení Ukrajiny,“ prohlásil dále Kličko s tím, že chce, aby Ukrajinci časem žili za podobných životních standardů, jako lidé v Německu či USA, kde rovněž žil.

Kličko zároveň pronesl, že Ukrajina „tuto válku určitě neprohraje“. Na dotaz, zda pro něj vítězství Ukrajiny znamená vytlačení Rusů ze všech ukrajinských území včetně poloostrova Krym, odpověděl: „Vítězství znamená zisk všech území pod naší vládou. Všech území patřících Ukrajině“.

Kličko se po skončení veleúspěšné boxerské kariéry vrhnul do politického světa ve své domovině a po čase se stal starostou hlavního města. V této roli ho zastihla ruská invaze na Ukrajině. První týdny byl Kyjev v obležení a Kličko společně s ukrajinskými veliteli organizoval obranu města. Do ní se mimo jiné zapojil i jeho mladší bratr Vladimir, taktéž bývalý vynikající boxer.

Tagy:
válka invaze Ukrajina CNN Prima NEWS Milovice Česko Praha Rusko Kyjev Vitalij Kličko Vladimir Kličko ruská invaze na Ukrajinu Leonid Iljič Brežněv