Putin: Ukrajinci se pokoušejí o teroristické útoky, naše reakce může být vážnější

Ruský prezident Vladimir Putin

Vladimír Putin a Si Ťin-pching debatují v Uzbekistánu

Rusko bude dál pokračovat ve své ofenzivě na ukrajinském Donbasu nehledě na pokusy Kyjeva o protiútok, prohlásil v pátek podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin, který je v uzbeckém Samarkandu na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO). Před novináři ruský prezident také uvedl, že plán „speciální vojenské operace“, jak Moskva svou invazi označuje, zůstává stejný a nemění se.

„Plán speciální vojenské operace úpravám nepodléhá,“ řekl Putin. Kyjevu pohrozil, že by ruské síly mohly na Ukrajině přistoupit k ještě větším útokům než doposud.

„Ruské ozbrojené síly podnikly na Ukrajině několik citelných úderů. Řekněme, že to byly výstražné údery. Pokud se bude situace dál vyvíjet podobně, naše reakce bude vážnější,“ řekl. Doplnil, že na Ukrajině nebojuje celá ruská armáda, ale jen vojáci na základě smluvního vztahu. V ruských ozbrojených silách slouží také vojáci základní služby.

Ukrajinu během pátku Putin obvinil, že se na ruském území pokouší o „teroristické útoky“, a to i v okolí jaderných elektráren. Rusko je přitom samo už dlouhou dobu terčem mezinárodní kritiky poté, co jeho síly obsadily ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu. Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z pokračujících útoků na ni, Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zatím marně žádá zřízení demilitarizované zóny v okolí rozlehlého zařízení.

„Jsme svědky pokusů o teroristické útoky, které se pokouší poškodit naši civilní infrastrukturu. Reagujeme na to zatím ukázněně, ale to platí jen doposud,“ pronesl podle ruské televize RT dále Putin.

Ruský prezident zároveň okomentoval aktuálně probíhající ukrajinskou protiofenzivu v Charkovské oblasti. Podle Putina mají lidé sledující tuto operaci Kyjeva „počkat, jak se to vyvine“. Ukrajinci hlásí, že se jim Rusy podařilo zaskočit zcela nepřipravené, přičemž je ženou na ústup a získávají zpět velkou část obsazeného území. Tyto informace potvrzují i západní experti.

Válka s desítkami tisíc mrtvých a zdevastovanými městy

Moskva dlouhodobě vysvětluje invazi na Ukrajinu jako svou vynucenou reakci na nebezpečí, které pro Rusko údajně představovala „Západem ovládaná“ Ukrajina, a viní Kyjev z několikaletého útlaku ruskojazyčných obyvatel Donbasu. Putin sám v únoru, když útok začínal, hovořil o potřebě „demilitarizace“ a „denacifikace“ sousední země.

Ruská válka na Ukrajině si vyžádala tisíce mrtvých a zdecimovala ukrajinská města. Podle pozorovatelů se ale přesto ruským silám nepodařilo dosáhnout stanovených cílů. Z Ukrajiny však dál denně přicházejí zprávy o ruských útocích na civilní infrastrukturu či rezidenční oblasti.

Ukrajinská strana v posledních týdnech přešla do protiofenzivy na jihu a severovýchodě Ukrajiny, kde donutila ruské síly k ústupu. Moskva zatím v souvislosti s ukrajinským postupem slova jako protiofenziva či protiútok nepoužívala, osvobození Charkovské oblasti Ukrajinou a stažení svých vojáků vysvětluje jako přeskupení sil.

Tagy:
válka Vladimir Putin Moskva invaze Ukrajina konflikt teroristický útok Volodymyr Zelenskyj Rusko Donbas Kyjev Moskevský Kreml Prezident Ruska ruská invaze na Ukrajinu Samarkand