reklama

Vláda bude ve středu jednat o rozvolnění, ale netlačte na nás, žádá Havlíček

Vláda by podle ministra Karla Havlíčka měla ve středu jednat o přechodu do čtvrtého stupně systému PES. Ministr to řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Zároveň ale všechny požádal, aby na ně netlačili, otevření se podle něj nemůže uspěchat, jak už se to jednou na přelomu listopadu a prosince stalo.

reklama

„Zítra se ještě nebude navrhovat, jsme dohodnutí na tom, že to bude přibližně kolem středy. Dneska jsme už přes skóre v režimu číslo čtyři, nicméně skóre se musí potvrdit alespoň sedm dní za sebou. V té chvíli je ještě potřeba podívat se na stav krajů a stav obloženosti nemocnic,“ prohlásil v nedělní Partii ministr Karel Havlíček.

Ve středu by tak vláda měla řešit, zda se do 4. stupně přestoupí. Ministr Jan Blatný už ale předem avizoval, že systém PES je jen jednou z věcí, podle kterých se rozhodují. Původně byl systém nastavený tak, že pokud sedm dní setrvá na stejné nebo nižší hodnotě, přejde se do nižšího stupně. To se ale už na podzim změnilo.

Na čtvrtém stupni je v neděli index už čtvrtý den, a tak by právě ve středu k rozvolnění dojít mohlo. Důležitým faktorem pro rozvolnění bude především stav v nemocnicích. Ty jsou z velké části naplněné, mají nedostatek personálu a rozvolnění se obávají.

Havlíček: Nesmíme to uspěchat

Havlíček nabádal k obezřetnosti v rozvolnění a připomněl listopad a začátek prosince, kdy se podle něj otevřelo příliš brzy. „Chtěl bych, abychom nestáli ani jeden den navíc. Na druhou stranu chci být objektivní, a když to uspěcháme, uděláme zase další vlnu, protože v té čtvrté kategorii to budou všechny maloobchody, služby a některá sportovní a kulturní vyžití, byť –⁠ je pravda –⁠ na určité omezení,“ doplnil Havlíček.

Vrátil se i k podzimnímu rozvolnění. „Měli jsme být obezřetnější v pouštění do restaurací. Je pravda, že jsme je museli po čtrnácti dnech opět uzavřít. Chtěl bych se tomu znovu vyvarovat. Prosím všechny, ať netlačí bezprostředně sedmý den,“ řekl v nedělní Partii Havlíček.

Tagy:
Karel Havlíček vládní opatření Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové vláda koronavirus rozvolnění

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama