reklama

Vláda bude ve středu jednat o rozvolnění, ale netlačte na nás, žádá Havlíček

Vláda by podle ministra Karla Havlíčka měla ve středu jednat o přechodu do čtvrtého stupně systému PES. Ministr to řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Zároveň ale všechny požádal, aby na ně netlačili, otevření se podle něj nemůže uspěchat, jak už se to jednou na přelomu listopadu a prosince stalo.

reklama

„Zítra se ještě nebude navrhovat, jsme dohodnutí na tom, že to bude přibližně kolem středy. Dneska jsme už přes skóre v režimu číslo čtyři, nicméně skóre se musí potvrdit alespoň sedm dní za sebou. V té chvíli je ještě potřeba podívat se na stav krajů a stav obloženosti nemocnic,“ prohlásil v nedělní Partii ministr Karel Havlíček.

K tématu

Ve středu by tak vláda měla řešit, zda se do 4. stupně přestoupí. Ministr Jan Blatný už ale předem avizoval, že systém PES je jen jednou z věcí, podle kterých se rozhodují. Původně byl systém nastavený tak, že pokud sedm dní setrvá na stejné nebo nižší hodnotě, přejde se do nižšího stupně. To se ale už na podzim změnilo.

Na čtvrtém stupni je v neděli index už čtvrtý den, a tak by právě ve středu k rozvolnění dojít mohlo. Důležitým faktorem pro rozvolnění bude především stav v nemocnicích. Ty jsou z velké části naplněné, mají nedostatek personálu a rozvolnění se obávají.

Havlíček: Nesmíme to uspěchat

Havlíček nabádal k obezřetnosti v rozvolnění a připomněl listopad a začátek prosince, kdy se podle něj otevřelo příliš brzy. „Chtěl bych, abychom nestáli ani jeden den navíc. Na druhou stranu chci být objektivní, a když to uspěcháme, uděláme zase další vlnu, protože v té čtvrté kategorii to budou všechny maloobchody, služby a některá sportovní a kulturní vyžití, byť –⁠ je pravda –⁠ na určité omezení,“ doplnil Havlíček.

Vrátil se i k podzimnímu rozvolnění. „Měli jsme být obezřetnější v pouštění do restaurací. Je pravda, že jsme je museli po čtrnácti dnech opět uzavřít. Chtěl bych se tomu znovu vyvarovat. Prosím všechny, ať netlačí bezprostředně sedmý den,“ řekl v nedělní Partii Havlíček.

K tématu

Tagy: Karel Havlíček vládní opatření Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové vláda koronavirus rozvolnění

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama