reklama

Ředitel nemocnice: Největší zločin je vyhození vakcíny. Vypíchali jsme ji do náhradníků

„Za největší zločin považuji vyhození vakcíny,“ řekl v Partii na CNN Prima NEWS ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Davidl Feltl. Čelil totiž kritice, že po pátečním spuštění očkovacího registru použil vakcínu i do lidí, kteří si místo nezarezervovali. Hájí se tím, že vždy šlo o seniory 65+ nebo zdravotníky.

reklama

„Považuji za největší zločin vyhodit vakcínu. Pokud jsme to nespotřebovali, tak jsme to vypíchali do náhradníků. Ani jedna dodávka nepřišla na zmar,“ řekl Feltl. Ohradil se proti tomu, že by se jednalo o lidi, kteří šli kolem. Jednalo se podle něj o předem sestavený seznam lidí, který byl také řazen podle věku a povolání.

Může za to Evropská unie?

Dále dodal, že zpoždění v dodávce vakcíny od americké společnosti Pfizer je problémem zejména na úrovni Evropské unie, s ním ale nesouhlasil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je vždy snadné všechno na Evropskou unii házet.

Feltl se vyjádřil k samotnému startu očkovacího systému: „Dopoledne to vypadalo jako katastrofa, ale během odpoledne už to šlapalo. My jsme očkovali mimo systém, senioři nejsou vždy flexibilní. Budeme se snažit, aby to bylo 500 lidí denně,“ řekl Feltl s tím, že jeho IT specialisté se již propojili s centrálním registrem. Nejdříve se totiž očkovalo podle systému, který nemocnice vytvořila ve spolupráci s Prahou 2.

Vyhnal jsem lidi z kanceláří, očkují i chirurgové

Jak probíhá očkování přímo u něj v nemocnici? „Přestavěli jsme knihovnu, máme tam několik očkovacích stanovišť i s recepcí. Myslím, že se nám to povedlo,“ popsal Feltl. Do očkování se tak zapojuje mnoho zaměstnanců. „Vyhnal jsem vlastně lidi z kanceláří. Očkují chirurgové i oční lékaři. Zkrátka všichni. Nestěžuji si, jen popisuji situaci. Řešením je vybudování center,“ řekl Feltl.

Nastává u něj ale problém s nedostatkem personálu. Ne vždy za to ale může covid. „Máme 500 zdravotníků na pracovní neschopnosti, ale jen 100 je pozitivních. Ostatní jsou tam kvůli zhoršení zdravotního stavu, třeba chronických chorob. Zkrátka to přestávají dávat, ale nechci panikařit. Zvládáme to na úkor plánované péče,“ popsal ředitel. Trvá zároveň na tom, že žádnou vakcínu zbytečně nevyhodil.

Vakcíny by se neměly vyhazovat, souhlasil Kubek

S tím, že je špatně, aby se kvůli dodržení systému vyhazovaly vakcíny, souhlasil v Partii i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Feltl vidí velký problém vůbec v počtu vakcín, které by měla podle něj zajisti zejména vláda skrze Evropskou unii.

„Bez vakcín nemůžeme očkovat, takže by vláda měla zajistit, aby jich bylo co nejvíce. Nemocnice dostaly očkování jako další úkol, postupně se učíme za pochodu,“ řekl Feltl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama