reklama

Děláte všechno na poslední chvíli, s očkováním se začalo pozdě, vytýká Kubek vládě

Proočkovat sedm milionů lidí je logistický úkol, který nemohou zvládnout nemocnice, řekl v pořadu Partie na CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vládě vytkl, že vše dělá na poslední chvíli a s očkováním proti koronaviru začala pozdě.

reklama

„Potřebujeme očkovat 70 tisíc lidí denně. Získali jsme čas se připravit, ale ten jsme měli dávno. Vědělo se před půl rokem, že jedinou cestou z krize je jedině očkování. Proč vláda dělá vše na poslední chvíli?“ prohlásil Kubek v Partii. Podotkl, že proočkovat sedm milionů lidí, aby došlo k utlumení pandemie, je logistický úkol, který nemohou zvládat nemocnice. „Musíme budovat velká očkovací centra,“ řekl Kubek.

Spoléháme na improvizaci

Problém je podle něj zejména na straně českých politiků. „Nám 26. prosince přijde vakcína a vláda v půlce ledna schvaluje strategii. Nelíbí se mi mechanismus, že se vše hází na Evropskou unii. Nebýt Evropské unie, možná žádnou vakcínu nemáme. Objednali jsme si málo,“ řekl Kubek a zdůraznil, že očkovací látky proti covidu je v Česku málo.

Mimo jiné také poděkoval nemocnicím, že si budují svá vlastní očkovací centra a vycházejí zdravotníkům vstříc. „Ze strany vlády je to jedna velká propaganda. Místo plánu spoléháme na improvizaci. V tom jsme mistři. Ten systém registrace seniorů je vůbec velmi nesmyslný a pro lidi nekomfortní,“ opřel se také do centrálního registru pro očkování, který vláda spustila v pátek.

V ambulancích hrajeme ruskou ruletu

Podle Kubka nejsou nemocnice v Česku primárně od toho, aby očkovaly. „Bez nich by se ale očkování ani nerozběhlo. Jedeme čtyři měsíce v nouzovém režimu, lidé neznají, co je to dovolená a zákoník práce,“ uvedl Kubek s tím, že čtvrtina zdravotníků podle jeho dat už covidem onemocněla, ale protože se v těch profesích nedodržuje karanténa, lidé nemají šanci na zotavení.

Vůbec nejhůře tak na tom prý jsou lékaři z ambulancí. „Na covidových jednotkách mají zdravotníci těžkou práci v oblecích, ale alespoň vědí, do čeho jdou. My v ambulancích hrajeme ruskou ruletu, protože nikdy nevíme, kdo přijde. Nemůžeme pracovat v oblecích a často až po vyšetření zjistíme, že pacient je nemocný,“ popsal Kubek.

Už dva měsíce trapně prosím Babiše

Postěžoval si také na jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Je trapné, že už dva měsíce škemrám u předsedy vlády, aby se vyplatily odměny všem zdravotníkům. On to pořád slibuje, ale mně už je trapné se pořád ptát. Další ranou pod pás bylo rozvolnění v prosinci. Za každý den rozvolnění teď platíme několika dny ve tvrdém režimu,“ myslí si Kubek.

Tvrdý režim je podle něj ale potřeba a k uvolňování restrikcí by docházet zatím nemělo. „Já se jen děsím toho, že první známky zlepšení, které vidíme, budou signálem zase k rozvolnění. Objevila se nakažlivější mutace, která bude zvyšovat reprodukční číslo. O to přísnější musíme být, nechci zažít to, co by nás mohlo potkat v březnu,“ varoval Kubek.

Rozhovor Terezie Tománkové s Milanem Kubkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:
zdravotnictví očkování Česká lékařská komora Milan Kubek Partie Terezie Tománkové vláda

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama