reklama

Vláda chce ochránit obézní lidi tím, že naočkuje policisty a hasiče, zlobí se Dostál

Vláda od března zavede povinné očkování pro vybrané profese a lidi starší šedesáti let. Odpůrcem této vyhlášky je právník Ondřej Dostál. Podle něj by to bylo účinné jen kdyby vakcína zcela zamezila šíření viru. Jakmile budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zavede nějaká opatření, hodlá je Dostál právně přezkoumat.

reklama

Odpůrcem vyhlášky, která od března 2022 nařizuje povinné očkování pro seniory a některé profese, je mimo jiné právník Ondřej Dostál. „Vláda říká ochráníme obézní polymorbidní starší lidi tím, že donutíme očkovat mladé zdravé policisty a hasiče. Není někde problém?“ ptal se Dostál v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj by to mělo smysl za předpokladu, že by vláda prokázala, že vakcína brání šíření nemoci, což se podle něj neděje. „Vakcína proti šíření nemoci úplně nechrání a nevypadá to na vytvoření kolektivní imunity,“ řekl Dostál.

Podle něj je hlavní efekt vakcíny zabránění přeplnění nemocnic: „V takovém případě je to vynucený nástroj individuální ochrany. Proč očkovat mě, když mám dobrou imunitu?“

Naopak zastáncem povinného očkování pro přesně vymezené skupiny osob je sociolog Vojtěch Bednář. Lidé podle něj nejsou schopni vyhodnotit, které informace o vakcíně jsou správné. „Nejzranitelnější skupiny jsou v současné době vystaveny protichůdným informacím, mezi kterými není možné si vybrat. Neshodnou se autority a odborníci,“ řekl Bednář.

Problémem je podle něj i to, že lidé již nemají důvěru v opatření, která vláda nařizuje. Nově nastupující vláda by měla ukázat směr, kterým při řízení pandemie půjde. Podle Dostála velmi brzy uvidíme, jakým směrem se budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vydá. „Já u toho nepochybně budu, neboť právní přezkum opatření, která budou nelogická a disproporční, zůstává mojí rolí jako občana,“ popsal Dostál.

Válek si ale podle něj může vybudovat důvěru. „Pokud se rozhodne postupovat správně a vypustí všechna data, která byla touto vládnou držena jaksi pod zámkem, získá si důvěru,“ řekl Dostál.  Každý pak podle něj uvidí, že pokud je v rizikové skupině, může mu pomoci třetí očkování.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Muž na Mělnicku zemřel násilnou smrtí, potvrdila pitva. Policie případ řeší jako vraždu

Smrt muže ve Vysoké na Mělnicku vyšetřuje policie jako vraždu. Násilnou smrt prokázala pitva. Podezřelou třiačtyřicetiletou ženu, partnerku zemřelého, kriminalisté zadrželi, nyní je ve zdravotnickém zařízení, uvedla v pondělí v tiskové zprávě mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle trestního zákoníku může ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozit trest deset až 18 let.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama