Vláda je pod tlakem, ale náměstí se neplní. Konat musí celá koalice, říká senátor z ODS

Současná doba, kdy lidé čelí hned několika krizím naráz, dopadá i na spokojenost občanů s tuzemskou politickou scénou. Senátor Zdeněk Nytra z ODS ale v pořadu K věci na CNN Prima NEWS podotkl, že současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS) zatím nečelí tak velkému tlaku, aby se na protest vůči ní plnila náměstí.

ODS je ve Sněmovně nejsilnější vládní stranou a stejně tak tomu je i v posledních průzkumech veřejného mínění. Jenže zatímco podle šetření agentury Kantar měla v dubnu podporu 26 % občanů, agentura Median přisoudila straně za květen už jen 16,5 %. I když na potvrzení trendu nejsou dva různé průzkumy dostatečné, současnou náladu ve společnosti a spokojenost občanů s vládními kroky čísla odrážet můžou.

„Vláda je pod tlakem, ale ne plných náměstí. Doufám, že všechno zvládne, ale musí konat celá koalice včetně Senátu. Například my budeme příští týden projednávat další zákony, aby to, co je potřeba, vstoupilo v platnost 1. července. Bohužel legislativní proces je zdlouhavý a víme, jaká je situace ve Sněmovně,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS senátor Nytra.

ODS válcuje koaliční partnery

Do dolní komory by se z členů vládní koalice podle Medianu dostali ještě Piráti a hnutí STAN. Naopak TOP 09 a KDU-ČSL, které na podzim kandidovaly s ODS v koalici SPOLU, by nyní zůstaly pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny.

Pozice stran ve druhé volební koalici, jež tvoří Piráti a STAN, jsou téměř vyrovnané. Piráti by nyní získali devět procent hlasů, STAN o půl procentního bodu méně. Lidovce a TOP 09 by shodně volilo 4,5 % lidí. Median nicméně upozornil, že u KDU-ČSL a TOP 09, jejichž zisk se pohybuje kolem pěti procent, nelze spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí, či pod ní. Obdobně je tomu také u ČSSD, jejíž zástupci nyní v Poslanecké sněmovně zastoupeni nejsou.

U koalice SPOLU je tedy jasné, že zatímco ODS se jako jediná strana dokáže občas přiblížit hnutí ANO, TOP 09 i lidovci se potýkají s propadem preferencí.

„ODS a celá koalice posilují navzdory tomu, že lidé jsou velmi nespokojení s vládními kroky proti zdražování. Efektivních zásahů jsme opravdu moc neviděli. Pak je zde ale válka na Ukrajině a bezpečí je víc než životní úroveň. ODS je v tématu války velmi silná a dominantní,“ zhodnotila na začátku června analytička webu Echo24 Lenka Zlámalová.

Zdůraznila, že všechno kolem konfliktu na Ukrajině komunikují hlavě členové ODS – premiér Petr Fiala, jeho poradce Tomáš Pojar nebo ministryně obrany Jana Černochová. ODS působí silně a neústupně. Tím si Zlámalová vysvětluje vývoj preferencí.

Politolog Lukáš Valeš vedle toho upozornil, že průzkumy ukazující na rostoucí preference ODS byly prováděny v době, kdy byla válka na Ukrajině fatální, a jednalo se o společenský problém číslo jedna. Jak se ale mezi lidmi zhoršuje ekonomická situace, bude občany stále detailněji zajímat, co se děje u nich doma a jak vláda reaguje.

Tagy: