reklama

Vláda Petra Fialy získala důvěru Sněmovny. Poslanci se hádali rekordních 23 hodin

Vláda premiéra Petra Fialy složená z ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů získala ve čtvrtek důvěru Poslanecké sněmovny. Pro důvěru bylo 106 poslanců. Hlasování předcházel dlouhý noční maraton, poslanci se ze středy na čtvrtek u řečnického pultíku dohadovali 22 hodin. Poté jednání přerušili a znovu se zhruba na hodinu sešli ve čtvrtek večer.

reklama

Pro důvěru vládě Petra Fialy zvedlo ruku všech 106 přítomných koaličních poslanců. Dva chyběli. Proti kabinetu hlasovalo 87 zákonodárců z opozičních ANO a SPD.

Z koaličních poslanců chyběli kvůli nemoci Pavel Staněk (ODS) a Hana Naiclerová (STAN). Pětikoalice má ve Sněmovně většinu 108 hlasů.

Samotnému hlasování o důvěře předcházel třiadvacetihodinový maraton. Poslanci jednali od středečních 9 hodin do čtvrtka 7 hodin ráno.

Na úvod vystoupil premiér Fiala se svým proslovem. „Je 95 dní od ukončení od parlamentních voleb. Sešli jsme se tu, abychom udělali za volbami symbolickou tečku. Nově jmenovaná vláda předstupuje před Sněmovnu, aby ji požádala o důvěru. Pokud ji získá, stane se plnohodnotnou vládou,“ prohlásil ve středu ráno předseda vlády.

Šéfové opozičních hnutí následně avizovali, že důvěru kabinetu nepodpoří. „Hnutí ANO nebude hlasovat pro důvěru nové vlády. Nemůžeme podpořit vládu, která klame občany. Programové prohlášení vlády jsem četl několikrát. Ani náš program jsem nečetl tolikrát. Lidé čekají, že konečně začnete makat, zatím slyšíme jen floskule a vykrucování,“ zuřil u řečnického pultu bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Podobně se vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura. „Hnutí SPD vládu nepodpoří. Vláda zatím nenabídla řešení drakonického zvyšování cen potravin i energií. Přestože vláda už rok říká, jak je připravena vládnout. Skutek utek. Sliby, chyby,“ kritizoval kabinet Okamura. Fialovu vládu přitom jmenoval prezident Zeman až krátce před Vánoci, fakticky tak ministři ve svých křeslech sedí necelý měsíc.

Nejdelší jednání o vládách

  • Přes 23 hodin – Jednání o vyslovení důvěry vládě Petra Fialy začalo 12. ledna 2022 v 09:00, 13. ledna bylo kolem 07:00 po asi 22 hodinách přerušeno do 18:00. Poté už Sněmovna po kratší debatě přistoupila k hlasování, které skončilo v 19:10.
  • 16 hodin – Jednání o důvěře koaličnímu kabinetu ANO a soc. dem. vedenému Andrejem Babišem. Schůze začala 11. července 2018, k hlasování se poslanci dostali až asi po 16 hodinách krátce po půlnoci 12. července.
  • 13 hodin – Jednání o důvěře vládě Josefa Tošovského (nestr.) v červnu 1998. Jednání začalo 27. ledna 1998 ve 14 hodin a trvalo s přestávkami celkem asi 13 hodin.
  • 12 hodin – Jednání o důvěře vládě Miloše Zemana (ČSSD) 19. srpna 1998. Hlasování o důvěře předcházela dvoudenní rozprava s přestávkami, jednání trvalo celkem asi 12 hodin.
  • 12 hodin – Jednobarevná vláda Andreje Babiše jako třetí v historii samostatné ČR nezískala 16. ledna 2018 důvěru Sněmovny.
  • 11 hodin – Jednání o vyslovení důvěry druhé vládě Václava Klause (ODS) v červenci 1996. Schůze začala 24. července 1996, v ten den trvala osm hodin, druhý den přes tři hodiny.
  • 10 hodin – K hlasování o důvěře druhé vlády Mirka Topolánka (ODS) 19. ledna 2007 se poslanci dostali až po deseti hodinách jednání.

Po slovech předsedů opozičních hnutí následovala dvaadvacetihodinová diskuze, kterou zařídili zejména poslanci ANO a SPD. Ještě ve středu v osm hodin večer se o slovo hlásilo 30 zákonodárců, pět hodin poté pak 18.

Nakonec byla schůze v sedm ráno přerušena. A to na popud šéfa SPD Tomia Okamury, který u řečnického pultu oznámil, že jeho hnutí si bere dvě hodiny pauzu. Okamura si chtěl před schválením důvěry vládě vyjasnit financování hnutí STAN, o němž zákonodárci jednali ve čtvrtek od 9 hodin na mimořádné schůzi. Tato schůze ale po hodině skončila, protože si poslanci neschválili program.

Pokračování ve čtvrtek večer

Poslanci se znovu k jednání o vyslovení důvěry vládě vrátili ve čtvrtek v 18 hodin, kdy se závěrečným slovem vystoupil premiér Fiala. Ten vyjmenoval šest priorit z programového prohlášení vlády. Patří mezi ně zavedení daňové brzdy, důchodová reforma, energetická soběstačnost, postavit 200 kilometrů nových dálnic, revize učebních plánů na základních a středních školách pro 21. století a digitalizace.

Fiala v závěrečném projevu zkritizoval kabinet ANO a ČSSD. „Byla to vaše vláda, která nastoupila v době mimořádného ekonomického růstu a vy jste ho nedokázali využít k prospěchu občanů a opravdovému rozvoji České republiky. Proto máme vysokou inflaci, rekordní zadlužení a lidi, kteří se nacházejí na hranici energetické chudoby. My jsme připraveni vyvést Českou republiku z této složité situace. Je to těžký úkol. Ale je těžký i proto, jak jste tady vládli,“ prohlásil premiér Fiala.

Po něm řečnil ještě šéf ANO a expremiér Andrej Babiš. Ten odmítl, že by Česká republika byla ve špatném stavu. „Musím zareagovat na ten projev pana premiéra. Jsou věci, na kterých se neshodneme. Myslím, že jsem měl v projevu strašně moc dat a podkladů, čísla jsou jasná. Neshodneme se s panem premiérem na tom, v jakém stavu je naše země. Je ve výborném stavu,“ řekl Babiš. Dodal, že v Česku je rekordně nízká nezaměstnanost a rostly platy učitelů, zdravotníků či hasičů a policistů.

Poté se dostalo na samotné hlasování o důvěře vlády. Hlasování neprobíhá klasicky přes elektronické zařízení, ale poslanci si jeden po druhém stoupnou a řeknou buď „pro návrh“ nebo „proti návrhu“.

Když se ověřily hlasy, ve Sněmovně se začalo tleskat. Premiéru Fialovi přišel po oznámení výsledků pogratulovat jeho předchůdce Andrej Babiš. Podal mu ruku. Takové gesto nebývá u opozičních lídrů zvykem. V poslední době se často spekuluje o tom, že Babiš se chystá na prezidentskou kandidaturu a snaží se chovat státnicky.

Celé jednání Sněmovny jsme sledovali on-line. Jeho průběh si můžete přečíst zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert

Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama