reklama

Obrovské pravomoci by neměl ministr, ale pouhý náměstek, komentoval Benda superúřad

Od čtvrtka se rozvolní opatření přijatá v rámci boje proti pandemii koronaviru. Otevřou se například restaurace, obchody či kadeřnictví. Do hry ovšem vstupuje i otázka prodloužení nouzového stavu. Je otevření prodejen a služeb namístě? A prodlouží se stav nouze? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli poslanci Marek Benda (ODS) a Jiří Mašek (ANO).

reklama

„Vláda fatálně selhala v letním období,“ řekl Benda k otázce hygienických stanic. U nich se podle něj již na jaře ukázalo, že nejsou na pandemii takového rozsahu připraveny a byly připraveny pouze na trasování běžných chorob. V létě však vláda neposílila jejich kapacitu, přičemž využít mohla například armádu.

Jeho oponent z hnutí ANO tvrdí, že hygienické stanice potřebují fungovat v rámci jednoho uskupení, jehož vytvoření navrhuje ministr Jan Blatný (za ANO). „Je třeba sjednotit práci 14 hygienických stanic,“ řekl ve vysílání pořadu 360° Mašek. O možných velkých zásazích do lidských práv však podle něj nelze spekulovat, neboť je celý projekt na startu. Projít by měl napřed meziresortním řízením, poté bude představen vládě a opozici.

S vytvořením covidového superúřadu však nesouhlasí Benda. „Ty pravomoce nejsou pro ministra, ale pro jeho náměstka. Už dříve bylo řečeno, že jeden ministr by neměl uplatňovat opatření plošně. A nyní vláda přijde s tím, že by to nedělal ani ten ministr, ale jeho náměstek? To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ komentoval návrh poslanec ODS.

Na přetřes přišla i otázka prodloužení nouzového stavu. Jeho pokračování připustili oba poslanci, přičemž podle Bendy ODS určitě nepodpoří variantu prodloužení o 30 dní. „Říkali jsme, že jsme ochotni to udělat o týden,“ řekl Benda s tím, že v ideálním případě by každý týden chodili členové vlády vysvětlovat své kroky a podle nich by se mohlo případně o dalších sedm dní prodlužovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Další ukrajinský voják podle nedělního armádního oznámení přišel o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají proruští separatisté. Británie a USA se „pevně postavily“ proti ruské destabilizační kampani vůči Ukrajině a vyzvaly Rusko k okamžitému zmírnění vyhrocené situace v Donbasu a k plnění mezinárodních závazků.

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
Další články
reklama
reklama