reklama

Obrovské pravomoci by neměl ministr, ale pouhý náměstek, komentoval Benda superúřad

Od čtvrtka se rozvolní opatření přijatá v rámci boje proti pandemii koronaviru. Otevřou se například restaurace, obchody či kadeřnictví. Do hry ovšem vstupuje i otázka prodloužení nouzového stavu. Je otevření prodejen a služeb namístě? A prodlouží se stav nouze? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli poslanci Marek Benda (ODS) a Jiří Mašek (ANO).

reklama

„Vláda fatálně selhala v letním období,“ řekl Benda k otázce hygienických stanic. U nich se podle něj již na jaře ukázalo, že nejsou na pandemii takového rozsahu připraveny a byly připraveny pouze na trasování běžných chorob. V létě však vláda neposílila jejich kapacitu, přičemž využít mohla například armádu.

Jeho oponent z hnutí ANO tvrdí, že hygienické stanice potřebují fungovat v rámci jednoho uskupení, jehož vytvoření navrhuje ministr Jan Blatný (za ANO). „Je třeba sjednotit práci 14 hygienických stanic,“ řekl ve vysílání pořadu 360° Mašek. O možných velkých zásazích do lidských práv však podle něj nelze spekulovat, neboť je celý projekt na startu. Projít by měl napřed meziresortním řízením, poté bude představen vládě a opozici.

S vytvořením covidového superúřadu však nesouhlasí Benda. „Ty pravomoce nejsou pro ministra, ale pro jeho náměstka. Už dříve bylo řečeno, že jeden ministr by neměl uplatňovat opatření plošně. A nyní vláda přijde s tím, že by to nedělal ani ten ministr, ale jeho náměstek? To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ komentoval návrh poslanec ODS.

Na přetřes přišla i otázka prodloužení nouzového stavu. Jeho pokračování připustili oba poslanci, přičemž podle Bendy ODS určitě nepodpoří variantu prodloužení o 30 dní. „Říkali jsme, že jsme ochotni to udělat o týden,“ řekl Benda s tím, že v ideálním případě by každý týden chodili členové vlády vysvětlovat své kroky a podle nich by se mohlo případně o dalších sedm dní prodlužovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější
Vláda zvažuje otevření některých obchodů. Co by se mohlo začít prodávat?
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama