reklama

Vláda: Buďte doma, nepotkávejte se ani s širší rodinou, a když, tak mějte respirátor

Respirátory třídy FFP2 by měli lidé nosit také při rodinných návštěvách. Vláda výrazné doporučení představila po čtvrtečním jednání vlády. Respirátory budou povinné také během lekcí autoškol, potvrdil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že je potřeba omezit kontakty s jinými osobami na minimum, a to v ideálním případě také v rodině. Vláda proto doporučila zdržovat se v místě bydliště. Od půlnoci z pátku na sobotu budou moci v rekreačních chatách a chalupách pobývat pouze členové jedné domácnosti. „Snažíme se těmi nařízeními jasně sdělit veřejnost, že to nejlepší, co lze dělat, je zůstat doma,“ zdůraznil Hamáček

K tématu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připomněl, že vir se šířil právě během rodinných návštěv o Vánocích. „Víme, že k šíření dochází zejména při styku většího množství osob včetně rodinných příslušníků. Výrazné doporučení proto směřuje k tomu, aby i během těchto styků lidé užívali respirátor,“ řekl.

Respirátory zatím povinné nebudou

V autoškolách budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale řidičské lekce budou moci konat, upřesnil ministr Havlíček.

Respirátory nebudou povinné, budou doporučené, uvedl Havlíček po jednání vlády. Stát nechce stanovovat jejich maximální cenu, doplnil.

Ve středu se cena jednoho respirátoru na trhu pohybovala kolem 10 korun. Lidé by si ale měli dát pozor na jejich kvalitu. Ty s označením FFP2 jsou podle odborníků až o třetinu kvalitnější než čínské s označením KN95. Druhým jmenovaným totiž chybí jim potřebné testy.

Kabinet ANO a ČSSD se podle vicepremiéra rozhodl zpřísnit protikoronavirová opatření, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace zhoršovat v době, kdy jsou plné nemocnice.

K tématu

Další hlavní zprávy

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
Potřetí se narodil. Přežil leteckou tragédii fotbalového týmu, teď i nehodu autobusu
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Další články
reklama
reklama