reklama

Vláda: Buďte doma, nepotkávejte se ani s širší rodinou, a když, tak mějte respirátor

Respirátory třídy FFP2 by měli lidé nosit také při rodinných návštěvách. Vláda výrazné doporučení představila po čtvrtečním jednání vlády. Respirátory budou povinné také během lekcí autoškol, potvrdil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že je potřeba omezit kontakty s jinými osobami na minimum, a to v ideálním případě také v rodině. Vláda proto doporučila zdržovat se v místě bydliště. Od půlnoci z pátku na sobotu budou moci v rekreačních chatách a chalupách pobývat pouze členové jedné domácnosti. „Snažíme se těmi nařízeními jasně sdělit veřejnost, že to nejlepší, co lze dělat, je zůstat doma,“ zdůraznil Hamáček

K tématu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připomněl, že vir se šířil právě během rodinných návštěv o Vánocích. „Víme, že k šíření dochází zejména při styku většího množství osob včetně rodinných příslušníků. Výrazné doporučení proto směřuje k tomu, aby i během těchto styků lidé užívali respirátor,“ řekl.

Respirátory zatím povinné nebudou

V autoškolách budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale řidičské lekce budou moci konat, upřesnil ministr Havlíček.

Respirátory nebudou povinné, budou doporučené, uvedl Havlíček po jednání vlády. Stát nechce stanovovat jejich maximální cenu, doplnil.

Ve středu se cena jednoho respirátoru na trhu pohybovala kolem 10 korun. Lidé by si ale měli dát pozor na jejich kvalitu. Ty s označením FFP2 jsou podle odborníků až o třetinu kvalitnější než čínské s označením KN95. Druhým jmenovaným totiž chybí jim potřebné testy.

Kabinet ANO a ČSSD se podle vicepremiéra rozhodl zpřísnit protikoronavirová opatření, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace zhoršovat v době, kdy jsou plné nemocnice.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Cestování

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do některých zemí střední Evropy bude od soboty 15. května umožněno očkovaným občanům, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, od níž uplynulo více než 21 dnů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Od července by pak měl platit celoevropský zelený certifikát – ten umožní za hranice očkovaným, testovaným i těm, kteří prodělali covid.

Elektrifikace jako mutace koronaviru? Do roku 2026 se nakazí až 48 milionů aut
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama