reklama

Vláda: Buďte doma, nepotkávejte se ani s širší rodinou, a když, tak mějte respirátor

Respirátory třídy FFP2 by měli lidé nosit také při rodinných návštěvách. Vláda výrazné doporučení představila po čtvrtečním jednání vlády. Respirátory budou povinné také během lekcí autoškol, potvrdil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že je potřeba omezit kontakty s jinými osobami na minimum, a to v ideálním případě také v rodině. Vláda proto doporučila zdržovat se v místě bydliště. Od půlnoci z pátku na sobotu budou moci v rekreačních chatách a chalupách pobývat pouze členové jedné domácnosti. „Snažíme se těmi nařízeními jasně sdělit veřejnost, že to nejlepší, co lze dělat, je zůstat doma,“ zdůraznil Hamáček

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připomněl, že vir se šířil právě během rodinných návštěv o Vánocích. „Víme, že k šíření dochází zejména při styku většího množství osob včetně rodinných příslušníků. Výrazné doporučení proto směřuje k tomu, aby i během těchto styků lidé užívali respirátor,“ řekl.

Respirátory zatím povinné nebudou

V autoškolách budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale řidičské lekce budou moci konat, upřesnil ministr Havlíček.

Respirátory nebudou povinné, budou doporučené, uvedl Havlíček po jednání vlády. Stát nechce stanovovat jejich maximální cenu, doplnil.

Ve středu se cena jednoho respirátoru na trhu pohybovala kolem 10 korun. Lidé by si ale měli dát pozor na jejich kvalitu. Ty s označením FFP2 jsou podle odborníků až o třetinu kvalitnější než čínské s označením KN95. Druhým jmenovaným totiž chybí jim potřebné testy.

Kabinet ANO a ČSSD se podle vicepremiéra rozhodl zpřísnit protikoronavirová opatření, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace zhoršovat v době, kdy jsou plné nemocnice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama