reklama

Taktika vlády přináší tisíce mrtvých a miliardové dluhy, řekl Milan Kubek

Vláda by se měla zaměřit hlavně na dodržování stávajících opatření než na zavádění nových, shodli se hosté čtvrtečního vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. „Hora porodila myš. Nic zásadního se nemění. Vláda setrvává v taktice pozvolného přibrzďování. Stojí nás to tisíce životů, miliardové dluhy a trpělivost lidí je napnutá k prasknutí,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS šéf České lékařské komory Milan Kubek.

reklama

Prezident České lékařské komory upozornil také na nebezpečí odkládání pravidelné lékařské péče. Podle něho máme vyčerpaný zdravotnický personál a plné nemocnice. „Odkládají se výkony, což má rovněž negativní dopady,“ zdůraznil.

Kromě Kubka o aktuálních vládních opatřeních diskutovali také bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, stomatolog Radek Mounajjed a anesteziolog Martin Balík. „Překvapuje mě, že nepadlo ani slovo o školství. Potvrzuje mi to, že jsme země, která trochu pohřbila vzdělávací systém,“ řekl Martin Balík. Souhlasí ale s tím, co vláda přednesla. „Doba není vhodná na jakékoli rozvolnění. Systém je na hranici kapacit,“ dodal.

Opatření mohou být kontraproduktivní

Roman Prymula si na rozdíl od Kubka myslí, že změny představené vládou nejsou kosmetické. „Opatření by měla stačit, ale nejsou dodržována a vymáhána. Vede to k nihilismu, společnost už je nechce dodržovat. Musíme mít něco, co bude lehce kontrolovatelné,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví.

S tím souhlasil také Radek Mounajjed. „Je to i tím, že spousta odborníků říká, že se zas tak moc neděje,“ řekl. Opatření by podle něho měla být důsledně hlídána, spíše než aby se přijímala nová. „Opatření mohou být kontraproduktivní, je třeba se zaměřit na jejich dodržování,“ doplnil Roman Prymula.

Čtveřice hostů diskutovala bezprostředně po tiskové konferenci po jednání kabinetu Andreje Babiše (ANO). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na ní řekl, že britská mutace koronaviru se ukazuje jako velmi nevyzpytatelná nebo že velkým problémem jsou horská střediska. Vláda proto například upravila omezení týkající se ubytování v hotelech pro lidi, kteří jezdí na služební cesty. Prý se tak často dělo jen naoko.

Vládní varovný prst

„Zájemce o ubytování se bude muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele, že byl vyslán na služební cestu,“ řekl Jan Hamáček a vyzval k dodržování opatření. „Abychom nemuseli už dále zpřísňovat a situaci společně zvládli,“ dodal s tím, že by v nejhorším případě mohlo přijít do úvahy i omezení pohybu kolem bydliště.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) došlo v posledních dnech k zastavení zlepšování epidemické situace. „I přesto, že opatření platí prakticky od Vánoc. V některých nemocnicích došlo dokonce k nárůstu nových příjmů. Reprodukční číslo je blízko jedné, což potvrzuje, že se brzdění zastavilo,“ řekl Blatný rovněž na tiskové konferenci po jednání vlády. Oznámená opatření vstoupí v platnost o půlnoci z pátku na sobotu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama