CNN Prima News Vladimír Pikora

Vladimír Pikora

Výpis příspěvků ke štítku „Vladimír Pikora“

Čas říct si o vyšší plat je právě teď, tvrdí experti. Nesmí se to ale přehnat, upozorňují

Podle ekonoma Vladimíra Pikory nastal ideální čas na to, aby lidé řekli svým zaměstnavatelům o vyšší mzdu. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že tomuto kroku nahrává nízká nezaměstnanost i vyšší poptávka firem po zaměstnancích. Ekonom Petr Bartoň je přesvědčen, že vhodná příležitost požádat o navýšení platu trvá již 15 let. Považuje to za „chronický problém české ekonomiky“.

Boj s inflací? Slavíme den vítězství, těší Fialova poradce. Předpovídá růst reálných mezd

Dnes slavíme den vítězství v boji proti vysoké inflaci, prohlásil poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček. Český statistický úřad totiž ve čtvrtek oznámil výrazný pokles meziroční inflace na 2,3 procenta. Podle ekonoma Vladimíra Pikory bude ekonomický růst Česka záviset na Německu. Vysvětlil také, proč podle něj není problém, že meziměsíční inflace stoupla.

Propouštění státních zaměstnanců jen na papíře? Vláda škrtla pouze neobsazená místa

Obří propuštění se nekoná. Vláda sice slíbila, že počet státních zaměstnanců výrazně sníží, jenže zatím to vypadá, že ohlášené propouštění je pouze na papíře. 
Loni ke konci října byl skutečný počet státních zaměstnanců o 23 tisíc nižší, než na kolik měl stát připravené peníze v rozpočtu. Když se tedy letos vláda chlubí, že škrtla platy pro 11 tisíc lidí, výpověď nemusí dostat ani jeden pracovník.

Zaplatili loni, kávu si vypijí letos. Pražská kavárna originálně obešla zvýšení DPH

Všechny obchody plně promítly nižší DPH do cen, hlásají jejich zástupci. Ekonomové jim ovšem nevěří a obávají se, že se po pár měsících vrátí k původním maržím. Za co si ale naopak výrazně připlatíme, je návštěva kavárny. Třeba cena cappuccina je v některých podnicích o deset korun vyšší než loni. V jedné pražské kavárně ale lidem loni nabídli možnost si kávu předplatit za nižší cenu.

Češi se cítí být okrádáni. Dohledové úřady selhaly a jsou nanic, tvrdí ekonom Pikora

Celá řada položek je v Německu a Polsku výrazně levnějších než u nás. Češi se pochopitelně cítí okrádáni, řekl ekonom Vladimír Pikora v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj si lidé ale na vysoké ceny zvykli a pomohlo by, kdyby vyjeli do zahraničí a viděli, že stejné zboží může být levnější. Jako důvod pro zdražování zmínil nemalé marže obchodníků a potřebu, aby úřady začaly fungovat. Člen Národní ekonomické rady vlády Petr Janský ale míní, že za vším může být vyšší hra a že dokud se nezdraží, nebral by vyhrožování vážně.

Křeček o ekonomice: Největší tma je před úsvitem. Tak růžové to nebude, mírnil Pikora

„Největší tma je těsně před úsvitem a příští rok začne svítat.“ Těmito slovy okomentoval vývoj české ekonomiky poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Jeho optimismus však mírnil hlavní ekonom a analytik CFG Vladimír Pikora, který zdůraznil, že to nebude tak růžové, jak se na první pohled může zdát.