CNN Prima News Vladimír Pikora

Vladimír Pikora

Výpis příspěvků ke štítku „Vladimír Pikora“

Lidé nemají z čeho spořit na důchod. Vláda vyšší podporou dál zvýhodní bohaté, míní ekonom

1. prosince 2022 14:03

Vláda chce přimět lidi, aby si více spořili na důchod. Těm, kteří budou investovat do akcií, navíc plánuje odpočty z daní. Ekonom Pavel Peterka záměr podporuje s tím, že spořit je v zájmu lidí i kvůli vysoké inflaci. Podle ekonoma Vladimíra Pikory však tento systém zvýhodňuje bohaté, protože lidé s nižšími příjmy nemají dostatek prostředků, které by mohli odkládat stranou. Řešením by dle něj mohly být spíše kroky vedoucí ke zvýšení průměrné mzdy.

Tempo zdražování dramaticky zrychluje. Inflaci se daří kvůli chování lidí, říká Pikora

10. listopadu 2022 18:23

Inflace meziměsíčně klesla, ovšem jedná se pouze o dílčí zlepšení situace. Podle ekonoma Vladimíra Pikory se vládní opatření pozitivně projevila na cenách elektrické energie. Nicméně jedná se o téměř jedinou položku, která na účtech českých občanů zlevnila. Tempo zdražování většiny produktů stále dramaticky akceleruje, a to i u zboží, jehož výrobní náklady se téměř nezměnily. Na vině je v tomto ohledu podle ekonoma spotřební chování společnosti.

Češi jsou stále zadluženější. Lidé si často musí půjčovat i na běžný provoz domácností

3. listopadu 2022 17:18

Zadluženost státu i českých domácností v posledních letech stále stoupá. Podle odborníků se situace výrazně nezmění ani v blízké budoucnosti. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení a auta. Výjimkou však v dnešní době nejsou ani spotřebitelské úvěry na běžný provoz domácnosti. Neschopností splácet své závazky jsou prý nejvíce ohroženi důchodci, ale i lidé s vyššími příjmy, kteří nežijí „ve vlastním“.

Volný: Válečná daň je zamlžená, banky budou kličkovat. Nemusí to být problém, míní člen ODS

17. října 2022 08:03

Do debaty o dani z mimořádného zisku – které se také přezdívá daň válečná či windfall tax – se pustili poslanci Jan Volný (ANO) a Jiří Havránek (ODS). Opoziční zástupce tvrdí, že je daň zamlžená a nejen banky kvůli ní budou chtít kličkovat. Havránek však mínil, že ačkoliv nemá z přistoupení k dani radost, je nutné vládní opatření na pomoc lidem zaplatit.