reklama

Vládo, nerozvolňujte. Počkejte nejdřív do února, žádají Babiše lékaři

Vládo, prosím, nerozvolňujte, žádá kabinet Andreje Babiše (ANO) prezident České lékařské komory Milan Kubek. A není v tom sám, přidávají se k němu další lékaři i epidemiologové, kteří argumentují především aktuálním počtem 6500 hospitalizovaných. Vláda o masivnějším rozvolnění bude jednat ve středu.

reklama

Podle systému PES by se od středy mohlo Česko přesunout z pátého do čtvrtého stupně, alespoň tak byl PES zpočátku nastavený. Tedy, když se bude index, podle kterého se protiepidemický systém mění, zlepšovat po dobu sedmi dnů, může se přejít do nižšího stupně.

Ve čtvrtém stupni by tak mohlo dojít ke zmírnění zákazu vycházení nebo k povolení setkávání až šesti osob. Nutno říct, že řada lidí ale už dnes venkovní aktivity podle počtu neomezuje a především hory praskají ve švech pod náporem turistů. A to by přitom společně směli být venku pouze dva lidé nebo rodina.

PES není jediným faktorem rozvolnění

Ministr Jan Blatný pravidelně opakuje, že index u protiepidemického systému není jediným faktorem, který má na rozvolnění vliv. Otázkou je, co vše vláda bude ve středu zohledňovat. Dlouhodobě hovoří o procentu nakažených seniorů nad 65 let, dále procentu pozitivních testů v denním vzorku (nově je to u testů tzv. z ulice) a číslu R. Tím zřejmě nejpodstatnějším faktorem je ale zaplněnost nemocnic, která je aktuálně na 6500 pacientech.

Lékaři i epidemiologové na vládu apelují, aby za tohoto stavu rozhodně nerozvolňovala.

„Potřebujeme vyřešit stávající vážnou krizi a k tomu nám pomohou ty nejprimitivnější věci – ruce, roušky, rozestupy a nechodit tam, kam nemusím. A vládo, prosím vás, nerozvolňujte,“ žádal Andreje Babiše a jeho ministry v nedělní Partii Milan Kubek.

Rozvolnit nejdříve od února

A přidávají se i další. „S rozvolňováním bych počkal minimálně 14 dní, a to do doby, kdy se výrazně zmírní kritická situace nemocnic. Jako první bych za patřičných opatření umožnil otevření malých obchodů s nezbytným sortimentem. Ostatní až při dalším zlepšení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Svatopluk Němeček, ředitel bohumínské nemocnice v Moravskoslezském kraji – jednom z nejpostiženějších ze všech regionů.

Před rychlým rozvolněním varují i epidemiologové. „Za mě jsou jakékoli diskuse o uvolňování zatím předčasné, situace je stále špatná a může ji zkomplikovat i britská mutace viru,“ dodal pro CNN Prima NEWS šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Je to ale už potřetí, co odborníci před rychlým rozvolňováním varují. Vláda je v předchozích dvou případech příliš neposlechla a otevřela. Za čas jsme se pak vrátili do ještě horší situace.

Epidemiolog a bývalý šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Rastislav Maďar začátkem prosince, kdy došlo ke druhé vlně rozvolnění, CNN Prima NEWS řekl, že za bezpečný stav pro uvolnění by považoval maximálně hranici 2000 nakažených denně a desetiprocentní pozitivitu u denních testů. Aktuálně Česko osciluje mezi pěti a deseti tisíci nakaženými denně a pozitivita testů je kolem 30 procent. Rozvolnění by tak nedoporučil.

Hamáček: Nejsem pro velké rozvolnění

Obezřetní tentokrát chtějí být i ministři, ale tlak na otevření je velký.

„Chtěl bych, abychom nestáli ani jeden den navíc. Na druhou stranu chci být objektivní, a když to uspěcháme, uděláme zase další vlnu. Prosím všechny, ať netlačí bezprostředně sedmý den,“ řekl v nedělní Partii ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Pro pomalejší cestu je i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. „Obecně mohu říct, že já pro žádné velké uvolňování nejsem. Situace v nemocnicích je stále kritická,“ sdělil CNN Prima NEWS Hamáček.

Už v pondělí by vláda měla podle premiéra Andreje Babiše schválit otevření menších obchůdků jako jsou papírnictví, oděvy a obuv pro děti nebo prodejny se spodním prádlem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama