Vlastní emodži, logo i hudba na míru. Korunovace Karla III. nabídne řadu moderních zajímavostí

Přestože bude korunovace britského krále Karla III. mnohem méně pompézní než jeho matky Alžběty II., bude i tak prošpikovaná řadou symbolických atributů a zajímavostí. A zrcadlit se v ní má i duch moderní doby. Korunovace získala dokonce i vlastní logo nebo emodži, moderní má být rovněž královský „soundtrack“. Tématu se věnuje i web Sky News.

Po 70 letech bude ve Westminsterském opatství znovu korunován nový vládce Velké Británie. Zatímco ceremoniálu Alžběty II. přihlíželo osm tisíc lidí, ten Karlův bude podstatně komornější. Do chrámu mají dorazit dva tisíce lidí.

Korunovace britského krále ale rozhodně nebude odbytá. Již teď novináři odkrývají první detaily slavnostního víkendu 6. a 7. května, který v utajení plánuje královská rodina. Korunovace nese krycí název „operace zlatá koule“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vstupy z Londýna, komentář expertů i zákulisí. Sledujte speciál ke korunovaci Karla III.

Podle webu Sky News chce Karel III. korunovací reflektovat moderní dobu, ale i udržitelné principy, které ho celý život provázely. Korunovace má být proto přehlídkou diverzity a pestrosti Velké Británie. Samotný obřad bude sice probíhat v sobotu 6. května, země ale bude slavit od pátku do pondělí.

V neděli se kupříkladu koná na hradě Windsor tradiční koncert korunovačního sboru „Ten bude tvořit různorodá skupina komunitních sborů a amatérských zpěváků z celé Velké Británie, a to včetně uprchlických sborů, zdravotnických sborů, pěveckých skupin LGBTQ+ a sborů neslyšících,“ uvádí Sky News.

S korunovací Karla III. bude spojené také udílení vyznamenání. Seznam oceněných je zatím tajný. První sadu vyznamenání král udělil už při příležitosti nového roku.

Kdo to všechno zaplatí?

Nová hlava britské monarchie dlouho dopředu avizovala, že chce státní pokladnici zatěžovat co možná nejméně. Korunovace je totiž státní akce a jako takovou ji platí daňoví poplatníci.

Korunovace královny Alžběty II. by v dnešních penězích vyšla na 46 milionů liber (1,2 miliardy korun), ta Karlova má být výrazně levnější.

Organizátoři se proto více soustředí na faktory korunovace, které tolik nestojí, ale jsou přesto efektivní. Korunovace například dostala své vlastní speciální emodži – vizuální prvek, který na internetu okoření příspěvky spojené s akcí. Jedná se o emodži královské koruny.

Buckinghamský palác představil také oficiální logo korunovace, které se bude objevovat v ulicích, na sociálních sítích a bude také součástí speciálních suvenýrů. I v tomto případě hraje hlavní roli koruna. Logo navrhl Jony Ive, který v minulosti navrhoval design produktů značky Apple. Upozornil na to web televize BBC.

„Design byl inspirovaný láskou krále Karla III. k planetě, přírodě a jeho hlubokým zájmem o svět přírody,“ řekl Ive k logu.

Sám Karel III. bude v sobotu 6. května korunován korunou svatého Eduarda.

Vítání na balkónu

Tajemstvím je prozatím opředený přesný průběh obřadu. Královské procesí nejprve vyjde z Buckinghamského paláce a dojde až k Westminsterském opatství, odkud se po korunovaci vydá zpět.

Následně by se měl čerstvě korunovaný král objevit na balkóně Buckinghamského paláce. Není ale jasné, kdo všechno ho bude doprovázet.

Královna Alžběta II. se po korunovaci za příhlížení davů vracela na balkón hned šestkrát.

Tagy: