reklama
CNN Prima News koruna

koruna

Výpis příspěvků ke štítku „koruna“

PŘEHLEDNĚ: Dražší úvěry i silnější koruna. Jak zásah ČNB ovlivní peněženky Čechů

1. října 2021 06:10

Bankovní rada České národní banky (ČNB) překvapila svým čtvrtečním rozhodnutím trhy i odborníky. Namísto očekávaného zvýšení své základní úrokové sazby o 0,25 či 0,5 procentního bodu ji nakonec zvedla z dosavadních 0,75 na 1,5 procenta. Zareagovala tak na zrychlující se tempo růstu cen v Česku. Jak nečekaný krok ovlivní finance českých domácností? Kdo na tom vydělá a kdo naopak prodělá?

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

20. září 2021 07:24

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Volby ovlivní i otázka přijetí eura. Jaký mají postoj jednotlivé politické subjekty?

31. srpna 2021 09:59

Při podzimních volbách do Poslanecké sněmovny by mohl důležitou roli hrát postoj politických stran k otázce přijetí eura. Češi se v názorech dělí na dva tábory, politici se však shodují na jednom – v dalších čtyřech letech euro v Česku nebude. Jaké však mají politické subjekty plány do budoucna? Některé strany euro zavrhují, jiné ho za určitých podmínek nevylučují.

Ropa, měď nebo železná ruda. Komodit je na trhu málo, a tak výrazně zdražují

19. ledna 2021 14:01

Když se koncem loňského dubna ropné futures obchodovaly za zápornou cenu, vypadalo to, že se hroutí nejen komoditní trh, ale i světová ekonomika. Momentální přetlak černého zlata na trhu způsobil pád ceny na úrovně vídané naposledy před více než 20 lety. Nyní už je však ropa téměř zpět. Podobně jako další průmyslově významné suroviny.

Vítězství Bidena? Konec obchodních válek i prospěch pro Česko, myslí si analytici

8. listopadu 2020 06:58

Žádné velké hýbání kormidlem americké hospodářské politiky po střídání v Bílém domě nehrozí. Jeho nový šéf nebude mít dostatečnou oporu v Kongresu, aby nejsilnější ekonomiku světa přeformátoval. Republikáni totiž budou držet většinu v Senátu, a tak se dá předpokládat, že jakékoli snahy o radikální změny zablokují. Joe Biden přesto směřování amerického hospodářství ovlivní, myslí si ekonomičtí analytici, které redakce CNN Prima NEWS oslovila.

Slabá koruna a nejméně dva roky k vybřednutí z krize, věští guvernér ČNB Jiří Rusnok

6. listopadu 2020 07:03

České hospodářství se na předkrizovou úroveň nevrátí ještě ani do konce roku 2022. Euro bude stát po celý příští rok více než 26 korun a inflace klesne ke dvěma procentům až na přelomu let 2021 a 2022. Hrubý domácí produkt v příštím roce poroste jen polovičním tempem oproti původním předpokladům. Česká národní banka představila aktualizovanou makroekonomickou prognózu.

Konec levného benzínu a nafty. Ceny pohonných hmot v Česku začínají stoupat

15. října 2020 06:11

Počítadlo na stojanech čerpacích stanic se v tomto týdnu točí nepatrně rychleji než v předchozích sedmi dnech. Může za to především oslabující kurz koruny vůči americkému dolaru, který se k obchodování ropy na světovém trhu používá. Naproti tomu dolarové ceny černého zlata spíše stagnují. Česká měna tak bude klíčový faktor, který bude cenovky na tuzemských pumpách ovlivňovat.

reklama