CNN Prima News koruna

koruna

Výpis příspěvků ke štítku „koruna“

Dovolená v Chorvatsku se letos prodraží. Češi si připlatí i v jiných oblíbených destinacích

Česká koruna proti hlavním světovým měnám meziročně oslabila. Češi tak před letními dovolenými dostanou za koruny méně eur a dolarů než před rokem. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading. K euru koruna klesla o sedm procent, k dolaru o desetinu. Naopak proti egyptské libře posílila o 50 procent a k turecké liře o 15 procent. Kam se tedy letos vyplatí vyrazit?

KOMENTÁŘ: Fiala se rozplizlým postojem k euru chytá do pasti. Voliče naštve tak jako tak

Začneme malou kvízovou otázkou. Budeme hádat autora následujícího citátu: „My chceme dát občanům možnost, aby se vyjádřili k tomu, jestli chtějí přijmout euro, nebo ne. Udělat z toho celospolečenské téma a přinutit vládu, aby vyjednala pro nás výjimku, abychom nemuseli euro automaticky přijmout.“ Tipujete Libora Vondráčka ze Svobodných? Tomia Okamuru z SPD či snad někoho z ANO? Samá voda. Autorem není nikdo jiný než předseda ODS a stávající premiér Petr Fiala. Ten výrok má ovšem jeden malý háček – je už deset let starý. A jedna dekáda je bohužel dost dlouhá doba na to, aby teď bylo všechno jinak.

Vondra: Smrtící debata o euru teď nedává smysl. Fiala se vymlouvá na kritéria, míní Gregorová

Smrtící debata o zavedení eura teď nedává vůbec žádný smysl, nesplňujeme kritéria. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Podle něj by hlavním cílem Česka měla být snaha ekonomicky dohnat bohatší západní země. Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) je přesvědčena, že by s tím přijetí eura pomohlo. Zároveň si rýpla do premiéra Petra Fialy (ODS), který se podle ní v případě vstupu do eurozóny tak trochu vymlouvá na maastrichtská kritéria.

Výborný: Neúčast v eurozóně škodí zemědělcům. Balaštíková varuje před slovenským scénářem

Česká neúčast v eurozóně má negativní dopady na tuzemské zemědělce a farmáře, tvrdí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že evropská podpora vyplácená v eurech tratí při převodu kurzem až čtyři miliardy korun. Šéf resortu mimo jiné dodal, že debata o přijetí měny je zkreslená. Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) namítla, že by se Česko muselo podílet na dluzích jiných států, a připomněla i slovenský scénář.

Salámová metoda, tepal Vondráček prezidenta za slova o euru. Ulehčíme všem, namítá Peksa

Výzva prezidenta Petra Pavla k přijetí eura je součástí salámové metody. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl předseda strany Svobodných Libor Vondráček, podle kterého jde primárně o likvidaci české koruny. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) je však přesvědčen, že ustanovením nové měny by se předešlo nejasnostem v rozpočtech po srovnání kurzů. A to jak na státní, tak i na firemní úrovni.

ČNB odhadla inflaci nereálně, tvrdí Bednář. Dufek ale zmínil čtyři věci, které to mohou změnit

Inflace bude klesat, ale prognóza České národní banky (ČNB), že by příští rok měla dosahovat 2,1 procenta, mi přijde poměrně nereálná. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Milan Bednář. Osobně se domnívá, že by mohla dosáhnout hodnot kolem 4 procent. Ekonom Petr Dufek následně vyjmenoval čtyři věci, které budou inflace stlačovat „rychleji, než si všichni myslíme“.

Komunisti ukradli úspory, za Fialy živoříme, říkají devadesátníci a pamětníci měnové reformy

Na počátku června 1953 se úspory novomanželů Bartošových proměnily v hromadu bezcenných bankovek. „Vdávala jsem se v dubnu toho roku a ke svatbě jsme dostali převážně peníze v hotovosti. Nikdo tehdy netušil, že v červnu přijde měnová reforma a o všechno nás připraví,“ vzpomíná pro CNN Prima NEWS 91letá Ludmila Bartošová. „Dneska to začíná být podobné. Když zaplatím nájem, zůstane mi na měsíc asi sedm tisíc korun, to je tak na živoření,“ doplní kamarádku 88letá Alžběta Andělová.