Očekávaná korunovace Karla III. proběhne ve Westminsterském opatství, ve kterém se od roku 1066 konaly všechny obřady nastupujících britských panovníků. V přilehlém okolí je pohřbena celá řada známých osobností, například fyzici Stephen Hawking a Isaac Newton.
Karel III. bude sedět na stejném trůnu, na který před 70 lety usedla i jeho matka Alžběta II. a před ní i další významní monarchové. Podle odborníků je dubový trůn vůbec nejstarším dochovaným kusem nábytku na světě, který stále slouží svému původnímu účelu. Zhotovit jej nechal král Eduard I. už v roce 1297. Součástí trůnu je i tzv. kámen osudu, tedy 150kilogramový kus pískovce, který se v minulosti používal pro korunovace skotských králů.
ČTĚTE TAKÉ: Vstupy z Londýna, komentář expertů i zákulisí. Sledujte speciál ke korunovaci Karla III.
Během staletí se trůn již značně opotřeboval. Školáci v opatství do něj vyryli různé nápisy, ze kterých se mimo jiné dozvíme například i to, že v noci z 5. na 6. června 1800 v něm nocoval jistý pan Abott.
Vedle korunovací je opatství využíváno také ke svatebním účelům členů královské rodiny. Brali se zde například i princ a princezna z Wallesu William a Kate. Při takových příležitostech pojme až dva tisíce hostů z celého světa.