Demonstrace v Ostravě proti Vojtěchovi
Demonstranti v Ostravě vyzvali k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Kritizují komunikaci vlády a krajské hygienické stanice při zavádění protikoronavirových opatření. Kabinet označují za nekompetentní. Varovali také před tím, že lidé v karanténě nebudou moci k volbám. Na Masarykově náměstí se v sobotu sešlo 1 500 lidí a celá akce proběhla bez komplikací. Vojtěch později uvedl, že odstoupit rozhodně nehodlá.
V tuto chvíli požadujeme demisi ministra zdravotnictví
„Chceme kompetentní komunikaci od kompetentních lidí a ne tu blamáž, která se tady děje,“ řekl občanský aktivista Luděk Bajgar. „V tuto chvíli požadujeme demisi ministra zdravotnictví,“ dodal. Lidé jeho projev ocenili potleskem a skandováním „Demisi, demisi“.
Vojtěch: Svrčinová by měla zvážit setrvání ve funkci. Ať mě odvolá, reaguje hygienička
Přestože jsou přijatá opatření v Moravskoslezském kraji jednoznačně správná, ředitelka KHS Pavla Svrčinová absolutně nezvládla komunikaci s místní samosprávou i s veřejností. Tak zní vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro CNN Prima NEWS. Podle něj by měla ředitelka KHS zvážit, zda je schopna nadále řídit moravskoslezské hygieniky. Svrčinová dle svých slov důvod pro rezignaci nevidí.
Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády na dotaz CNN Prima NEWS uvedl, že rezignovat nehodlá. „Nedokážu si představit, že bychom nezasáhli, opatření jsou nutná. Ty výzvy mi nepřijdou adekvátní,“ uvedl ministr zdravotnictví s tím, že jeho role je chránit životy a zdraví obyvatel Česka. „Nebyla zvládnuta komunikace ze strany KHS a paní ředitelky. Je potřeba učinit nápravu,“ dodal Vojtěch. Ministr už v neděli večer poslal redakci CNN Prima NEWS sms zprávu, ve které vyzval ředitelku KHS Moravskoslezského kraje Pavlu Svrčinovou k zamyšlení nad jejím setrváním ve funkci.
Lidé se rozhodli vyjít do ulic poté, co KHS v pátek zpřísnila opatření související s pandemií koronaviru, mimořádná opatření začala platit prakticky bezprostředně po vyhlášení. Lidé musí v celém kraji nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Akcí se může účastnit nejvíc 100 lidí. Bary a restaurace jsou v noci zavřené. Opatření se dotkla například pořadatelů, kteří museli obratem zrušit své připravené akce.
Kritika nejen Vojtěcha, ale celé vlády
Demostrace skončila přibližně v 18 hodin a podle reportéra CNN Prima NEWS Roberta Heče vše proběhlo bez vážnějších komplikací. „Podle policejní mluvčí Evy Michalíkové proběhla akce bez větších problémů. Demonstranti dodrželi všechna opatření, zejména potřebné rozestupy,“ popsal Heč.
K situaci se vyjádřil i organizátor celé akce Přemysl Bureš: „Opatření postihla 1,8 milionu lidí. Takhle to přeci nejde, chaoticky a zbytečně. Postihlo to i obce, kde koronavirus není.“ Demonstranti se podle Roberta Heče dožadovali demise ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a kritizovali práci celé vlády a krajské hygienické stanice.