Starostové Bruntálska a Opavska žádají v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a hygieniky o přehodnocení plošných protiepidemických opatření, která byla v kraji zavedena v pátek. Dopis podepsalo 64 starostů včetně opavského primátora Tomáše Navrátila (ANO). Ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová reakci na dopis uvedla, že s uvolněním všech opatření rozhodně nelze počítat.
Starostové v dopise uvedli, že okamžité zavedení mimořádných opatření přijali s velkým roztrpčením. Sdělili, že ještě více je ale trápí plošnost těchto opatření. „Nerozumíme, proč tak tvrdě postihla severozápad našeho kraje,“ uvedli starostové a připomněli, že v této části regionu je minimum nemocných, což platí dlouhodobě. „Od lokálních ohnisek jsme navíc velmi vzdálení. Například Krnov od Karvinska 83 kilometrů, Frýdecko-Místecka 80 kilometrů, Novojičínska 68 kilometrů. Pro lepší představu vzdáleností: za lokální ohnisko v Plzni by musela být přijata opatření v Praze,“ uvedli v dopise starostové.
Lepší dřív než později, hájí Vojtěch opatření proti koronaviru na severní Moravě
Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách jsou kvůli koronaviru od pátku povinné v celém Moravskoslezském kraji. Opatření z Karvinska hygienici rozšířili na celý region. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné jen s respirátorem. Různých akcí se může účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Přeshraniční pracovníci musí jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test. Zpřísněná opatření mají zabránit komunitnímu šíření. Nákaza se totiž přesouvá do rizikové skupiny lidí nad 65 let.
Další těžká rána, píší starostové
Zároveň připomněli, že města a obce v této části regionu patří mezi takzvané strukturálně postižené regiony. „Neseme si s sebou historické břímě hlubokých ekonomických problémů ještě dávno před vypuknutím koronavirové epidemie. Naše města s nimi statečně bojují například rozvojem služeb a cestovního ruchu. Ten teď ale dostal další těžkou ránu,“ doplnili.
Starostové uvedli, že za sebou mají řadu náročných měsíců, kdy po nich jednotlivé úřady požadovaly mnoho věcí, jakými bylo například zajištění ochranných pomůcek, pomoc seniorům či koordinace opatření se školskými či zdravotnickými zařízeními nebo sociálními službami. „Nyní prosíme, abyste přísná opatření v severozápadní části našeho kraje co nejdříve přehodnotili,“ uzavřeli v dopise.
Naděje na změny?
Pavla Svrčinová reagovala, že hygienici situaci v regionu vyhodnocují, ale stále zaznamenávají případy bez spojitosti s předchozími a situace v různých částech regionu se liší, někde se zhoršuje, jinde naopak. „Ještě to budeme vyhodnocovat dneska večer,“ podotkla hygienička. Připustila, že na Bruntálsku by změny a zmírnění opatření mohly nastat. Uvolnění všech opatření ale podle ní rozhodně nelze očekávat.
Krajská hygienická stanice minulý v pátek rozšířila protiepidemická opatření na celý kraj. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Opatření a jejich okamžité uvedení v platnost vyvolaly kritiku. Kritikům vadí i jejich plošnost. Už po pondělním jednání Bezpečnostní rady kraje hygienici avizovali, že opatření budou pravidelně vyhodnocovat. Dříve uvedli, že první revizi by mohli udělat už ve čtvrtek, případné změny by začaly platit od pátku.