reklama

Vojtěch neustoupí. Vyhlášku o povinném očkování vydám podle plánu, vzkazuje nové vládě

Nastupující vláda pod vedením lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS) zruší paragraf vyhlášky, která udává povinné očkování proti covidu lidem nad 60 let. Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), jehož resort vyhlášku připravil, ale redakci CNN Prima NEWS zdůraznil, že dokument vydá podle plánu.

reklama

„Pokud by se opravdu jednalo o povinnost očkování pro lidi nad 60 let, za celou pětikoalici říkám, že bychom to odmítli,“ uvedl v sobotu předseda lidovců a kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že to klidně udělat mohou, on si ale stojí za svým. „Vyhlášku vydám podle plánu. Je to správná cesta, jsem ministr zdravotnictví a nesu zodpovědnost. Až bude ministr někdo jiný, nastaví pravidla, jak uzná za vhodné. Když se podíváme do západních zemí od nás, kam bychom měli spadat, podpořili to v Německu, Rakousku nebo Itálii. Držíme s nimi kurz a nevidím důvodu ustupovat. Nový ministr ale bude moci vyhlášku upravit,“ konstatoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů. Bude se týkat zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a složek integrovaného záchranného systému. Očkovat se mají také strážníci městské policie, dobrovolní hasiči, medici nebo studenti zdravotnických škol. Povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let, s čímž nesouhlasí ani vakcinologická společnost.

Pokud některé profesní skupiny budou s povinným očkováním v jejich oblasti souhlasit, nový kabinet jim vyjde vstříc. Jurečka na ČT kritizoval současnou vládu, že neudělala dost při přesvědčování lidí, aby se nechali očkovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama