reklama

Vojtěch: Obchody už zavírat nebudeme. Třetí dávka je pojistkou pro podzim

Obchody, divadla a další místa se již kvůli koronaviru nebudou zavírat. Ve vysílání úterního pořadu Nový den to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). I ten nejpesimističtější scénář nadcházejícího podzimu podle něj nedosáhne podobných přírůstků nakažených jako loni ve stejnou dobu. Šéf resortu zdravotnictví zmínil, že přinejhorším se očekává maximálně 70 procent infikovaných v porovnání s loňským podzimem.

reklama

Ministerstvo zdravotnictví má připraveny tři scénáře vývoje pandemie na nynější podzim. Ty Vojtěch označil za optimistický, realistický a pesimistický. V případě posledního a nejhoršího možného scénáře by podle Vojtěcha nemělo dojít k opakování loňského podzimu co do počtu nakažených. „Pesimistický počítá se zhruba 70 procenty případů v porovnání s podzimní či zimní vlnou,“ řekl ve vysílání Vojtěch.

Šéf resortu zdravotnictví podle svých slov nepočítá s tím, že by čísla měla být znovu natolik vysoká, aby došlo k zavírání obchodů, divadel a podobných akcí.

Je však klidně možné, že k jistým restrikcím přece jen dojde. „Co se může stát, je, že budou zrušeny nějaké hromadné akce,“ zmínil Vojtěch s tím, že mohou být přijata i přísnější pravidla u ochrany dýchacích cest. „Zatím se nám však potvrzuje spíše optimistický scénář,“ doplnil.

Ve vysílání CNN Prima NEWS hájil užití třetí dávky vakcíny proti koronaviru. Ta by podle něj měla mířit zejména k lidem vyššího věku a těm, co mají oslabenou imunitu. Vakcína je podle odborníků u takových lidí účinná jen po velmi omezenou dobu, podle odhadů pouze osm měsíců. „Proto ji doporučujeme. Je to určitá pojistka před nadcházejícím podzimem, že tyto skupiny nebudou ohroženy covidem,“ řekl Vojtěch.

Třetí dávka nejohroženějším. Dojde na čtvrtou?

Třetí dávka by podle něj měla do budoucna stačit. „Není to tak, že by za pár měsíců měla přijít čtvrtá dávka,“ dodal ministr. Ten prý ani nezvažuje, že by očkování bylo u určitých lidí povinné.

Do budoucna chce podle svých slov i nadále přesvědčovat ty z Čechů, kteří se stále nenaočkovali. Aktuálně je podle Vojtěcha naočkováno až 90 procent lidí z nejstarší skupiny populace. „Nemyslím, že toto číslo je nízké, ale každý naočkovaný senior je důležitý,“ uvedl.

Za podstatnou považuje roli praktických lékařů. „Chceme jim dát větší prostor nejen u třetích dávek, ale i u prvních,“ dodal Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč Bidenovi klesá popularita? Je málo kompetentní, slabý a unavený, říká Žantovský
360°

Proč Bidenovi klesá popularita? Je málo kompetentní, slabý a unavený, říká Žantovský

Joe Biden po pouhých osmi měsících ve funkci prezidenta USA výrazně ztrácí na podpoře. Podle posledního průzkumu je dokonce méně populární než jeho předchůdce Donald Trump. „Bidenova administrativa zatím nemá nic, co by mohla předložit jako úspěch. To přispívá k negativnímu obrazu prezidenta,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý velvyslanec ČR v USA Michael Žantovský.

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci
Volby 2021

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci

Jana Maláčová (ČSSD) a Matěj Stropnický (za ČSSD) vyrazili do boje za levnější bydlení. Cesta podle nich vede přes obnovu daně z převodu nemovitosti, zavedení progresivního zdanění i sankce za neobsazený byt. Svůj plán představili ve videu na sociální síti, kde ostře kritizovali současnou bytovou politiku a plány ostatních politických stran na řešení problému vysokých cen bytů.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Mami, nechci umřít. Dvacetiletá učitelka mateřské školy prohrála boj s covidem

Mami, já nechci umřít. Tak zněla poslední slova dvacetileté Cleo Shepherdové, která řekla své matce krátce předtím, než ji lékaři uvedli do umělého spánku. Dívka měla těžký průběh covidu. Nejdříve jí selhaly ledviny, později srdce. Z kómatu se už Shepherdová bohužel neprobudila. Její blízcí založili veřejnou sbírku. Vybrané peníze poslouží na pohřeb mladé ženy.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama