Varianta covidu omikron se objevila mezi žáky základní školy v Adamově na Blanensku. Její ředitel Stanislav Tůma řekl, že počet žáků nechce přibližovat, v karanténě je ale jedna třída. Dalších se to zatím netýká. Varianta omikron se objevila už i u dvou zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno a u žáka druhé třídy v Základní škole Arménská v Brně.
„Krajská hygienická stanice nám oznámila, že při sekvenaci vzorků byla u žáků naší školy zachycena varianta omikron. Třída, která byla v kontaktu s těmito žáky, byla poslána do karantény, řekl Tůma.
Oba lékaři jsou zaměstnanci jsou z plicního oddělení a podle Plaché nebyli nikde v zahraničí. „Očekáváme podle našich informací, že těchto případů omikronu bude přibývat,“ uvedla bez podrobností Plachá.
Na nákazu v ZŠ Arménská upozornil Český rozhlas Brno. „Varianta byla potvrzena u jednoho žáka ve druhé třídě, celá třída je proto v karanténě. Žádné bližší informace nemám, řekl ředitel školy Petr Holánek
Nemocniční náměstek Ondřej Ludka uvedl, že nemocnice poslala vzorky ještě na ověření. „Varianta se tu objevila, je bohužel velmi nakažlivá. Uvidíme, co to udělá. Populace se promoří a objeví se další, je to přirozený vývoj nemoci,“ řekl Ludka.
Česko dosud mělo dva oficiálně potvrzené případy omikronu. První byla žena z Liberce, druhým člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.
Zatím nevíme mnoho
Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. To řekl o nové mutaci molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).
Odborníci ale o omikronu stále příliš nevědí. Vyskytují se informace, že by mohl vymýtit mutaci delta, zároveň je však podle mnohých nakažlivější. „Obě zprávy mohou být dobré. Pokud bude omikron způsobovat mírné onemocnění, situace by vypadala příznivě. V opačném případě by to byla špatná zpráva a museli bychom přitvrzovat,“ podotkl Roman Prymula ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS.