reklama

Roušky v pražských školách? Někteří ředitelé je vyžadují, jiní nikoli

V Praze zůstalo nošení roušek ve školách na rozhodnutí jejich ředitelů, i když se hlavní město dostalo na oranžový stupeň počínajícího komunitního přenosu. Aby se zakrytí úst a nosu stalo povinností, musela by se Praha nacházet na stupni šest oranžové barvy, v tuto chvíli je ovšem na stupni pátém. I přesto si pokrývku úst i nosu některé děti 1. září z rozhodnutí vedení škol nasadí. Za pět minut dvanáct tak chodí rodičům e-maily s výzvou, aby svoje ratolesti vybavili rouškou.

reklama

Vážení rodiče, vzhledem k tomu, že se nám v Praze rozsvítil oranžový semafor, prosím vás, abyste děti vybavili do školy rouškou. Používat ji budou ve společných prostorách školy,“ přišlo v pondělí odpoledne oznámení rodičům žákům Základní školy TGM v Praze prostřednictvím aplikace Bakaláři. Ministerstvo zdravotnictví v Praze však zakrytí nosu a úst pouze doporučuje.

Původní oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že roušky budou plošně povinné, za které byl silně kritizován, se tak stává realitou, ovšem doprovázenou zmatky. „Teď je to doporučení. Bude záležet na dané škole a na daném řediteli, jak k tomu přistoupí,“ řekl na páteční tiskové konferenci Vojtěch.

Podle šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové to ovšem způsobí zmatek, protože každá škola rozhodne jinak. Sama se na Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7, které vede, domluvila s pedagogy, že nošení roušek bude dobrovolné. Ve třídách bude záležet na rozhodnutí jednotlivých učitelů, zda je budou od studentů vyžadovat, nebo ne, řekla.

Jiný názor má předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Podle něj je dobře, že opatření týkající se roušek v Praze zatím zůstává v rovině doporučení, protože školy jsou velmi rozdílné. „Pokud epidemiologická situace vyloženě nevyžaduje nutnost plošného nasazení (roušek), tak to, že se může rozhodnout sám ředitel školy, kvituju jako velice pozitivní,“ řekl.

Je otázkou času, kdy budou roušky povinné

Podle epidemiologa Romana Prymuly je Praha nyní na škále v oranžové barvě na stupni 5, kde platí pouze doporučení. Povinnost je až od stupně 6. „Myslím, že se to bude poměrně rychle zbarvovat a za pár dnů nebo týdnů se to změní. Určitě se dostaneme do fáze šest v oranžové, která už má povinnost. Takže roušky povinné budou. Osobně nařízení rozumím a souhlasil jsem s ním,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Roman Prymula.

K tématu

To potvrdila i hygienička Zdeňka Jágrová. „Praha je na hranici mezi zeleným a oranžovým stupněm, proto zatím ponecháváme jen doporučení roušek ve školách. Pokud by se situace zhoršila, museli bychom přijmout širší opatření,“ řekla v pátek Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice.

Jestliže se situace zhorší, se zavedením roušek ve školách počítá i ministr školství. „Vzhledem k tomu, že se aktuálně jedná o přechod mezi zeleným a oranžovým stupněm, přistoupilo zdravotnictví prozatím pouze k doporučení. V případě zhoršení roušky v souladu s manuálem zavede,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr školství Robert Plaga.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama