reklama

Roušky v pražských školách? Někteří ředitelé je vyžadují, jiní nikoli

V Praze zůstalo nošení roušek ve školách na rozhodnutí jejich ředitelů, i když se hlavní město dostalo na oranžový stupeň počínajícího komunitního přenosu. Aby se zakrytí úst a nosu stalo povinností, musela by se Praha nacházet na stupni šest oranžové barvy, v tuto chvíli je ovšem na stupni pátém. I přesto si pokrývku úst i nosu některé děti 1. září z rozhodnutí vedení škol nasadí. Za pět minut dvanáct tak chodí rodičům e-maily s výzvou, aby svoje ratolesti vybavili rouškou.

reklama

Vážení rodiče, vzhledem k tomu, že se nám v Praze rozsvítil oranžový semafor, prosím vás, abyste děti vybavili do školy rouškou. Používat ji budou ve společných prostorách školy,“ přišlo v pondělí odpoledne oznámení rodičům žákům Základní školy TGM v Praze prostřednictvím aplikace Bakaláři. Ministerstvo zdravotnictví v Praze však zakrytí nosu a úst pouze doporučuje.

Původní oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že roušky budou plošně povinné, za které byl silně kritizován, se tak stává realitou, ovšem doprovázenou zmatky. „Teď je to doporučení. Bude záležet na dané škole a na daném řediteli, jak k tomu přistoupí,“ řekl na páteční tiskové konferenci Vojtěch.

Podle šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové to ovšem způsobí zmatek, protože každá škola rozhodne jinak. Sama se na Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7, které vede, domluvila s pedagogy, že nošení roušek bude dobrovolné. Ve třídách bude záležet na rozhodnutí jednotlivých učitelů, zda je budou od studentů vyžadovat, nebo ne, řekla.

Jiný názor má předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Podle něj je dobře, že opatření týkající se roušek v Praze zatím zůstává v rovině doporučení, protože školy jsou velmi rozdílné. „Pokud epidemiologická situace vyloženě nevyžaduje nutnost plošného nasazení (roušek), tak to, že se může rozhodnout sám ředitel školy, kvituju jako velice pozitivní,“ řekl.

Je otázkou času, kdy budou roušky povinné

Podle epidemiologa Romana Prymuly je Praha nyní na škále v oranžové barvě na stupni 5, kde platí pouze doporučení. Povinnost je až od stupně 6. „Myslím, že se to bude poměrně rychle zbarvovat a za pár dnů nebo týdnů se to změní. Určitě se dostaneme do fáze šest v oranžové, která už má povinnost. Takže roušky povinné budou. Osobně nařízení rozumím a souhlasil jsem s ním,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Roman Prymula.

K tématu

To potvrdila i hygienička Zdeňka Jágrová. „Praha je na hranici mezi zeleným a oranžovým stupněm, proto zatím ponecháváme jen doporučení roušek ve školách. Pokud by se situace zhoršila, museli bychom přijmout širší opatření,“ řekla v pátek Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice.

Jestliže se situace zhorší, se zavedením roušek ve školách počítá i ministr školství. „Vzhledem k tomu, že se aktuálně jedná o přechod mezi zeleným a oranžovým stupněm, přistoupilo zdravotnictví prozatím pouze k doporučení. V případě zhoršení roušky v souladu s manuálem zavede,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr školství Robert Plaga.

Další hlavní zprávy

Domácí

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

Česká vláda včetně premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara dala jasně najevo, že nehodlá krátit výdaje na Armádu České republiky. Navzdory požadavkům komunistické strany, která Babišův kabinet drží u moci. Koronavirus tedy akceschopnost českého vojska bezprostředně neohrozil. Odhalil však jiný, možná palčivější problém, než peníze. A tím je logistika.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown
Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama