reklama

Další školy hlásí nakažené učitele, v karanténě jsou celé sbory. Výuka se odsouvá

Kvůli koronaviru zůstanou 1. září zavřené další školy. Na jihu Čech to budou hned dvě, základní školy v Bavorově a v Záboří na Strakonicku. Nový školní rok v úterý nezačne ani na plzeňském Masarykově gymnáziu a základní škole Podmostní. COVID-19 se dostal i mezi pedagogy základních škol v Jičíně, ve Frýdlantu na Liberecku a dvou ve Zlínském kraji.

reklama

Základní školu v Záboří navštěvuje zhruba stovka dětí. Onemocnění COVID-19 se prokázalo u jednoho z pedagogů. Všichni učitelé přitom absolvovali přípravný týden, kdy zařizovali učebny a potkávali se, proto hygienici z preventivních důvodů nařídili karanténu celému sboru.

Vedení informovalo rodiče dětí o situaci v neděli. „Nakažená paní učitelka z obavy, aby nezatáhla do školy toto onemocnění, zrušila dokonce svou zahraniční dovolenou, bohužel se nakazila na školeni, které o prázdninách ve své volném čase absolvovala,“ informoval ředitel ZŠ a MŠ Záboří Michal Gutwirth.

K tématu

Do karantény muselo deset pedagogů a dalších šest pracovníků školy. Mateřinka svůj provoz zahájí, stejně jako místní jídelna, která je rovněž v samostatné budově.

Pokud následující testy budou negativní, zahájí škola provoz 10. září. Do té doby také vedení rozhodne o případné distanční výuce. „Samozřejmě vše závisí na tom, jak se nám podaří vše zajistit a také na zdravotním stavu pedagogů,“ doplnil Gutwirth.

Podobně je na tom další škola na Strakonicku, a to v Bavorově, kde hygienici poslali část pedagogického sboru do karantény. I tam, pokud budou další výsledky negativní, škola zahájí provoz 10. září.

Nakažení zaměstnanci v dalších školách

Nákaza koronavirem se potvrdila také u dvou členů pedagogického týmu Základní školy profesora Švejcara v Praze 12. „Aktuálně to vypadá na kompletní karanténu sboru na 14 dní. Je možné, že do karantény půjde jen část. Tuto informaci budu snad mít co nejdříve,“ uvedl ředitel Ondřej Lněnička. Začátek školního roku se tak určitě posune, zatím ale není jasné na kdy.

Nejdříve v pondělí 7. září začne školní rok žákům Základní školy Husova v Jičíně. Nemocí COVID-19 se jeden z pedagogů nakazil v rodině. Dalších šest učitelů, kteří s ním byli v kontaktu, je v karanténě, čekají na výsledky testů.

K tématu

„V případě, že testy u osob v karanténě budou pozitivní, bude datum začátku výuky na ZŠ Husova znovu posouzeno krizovým štábem. Tato podmínka se vztahuje pouze na ZŠ Husova a netýká se ostatních škol,“ uvedl na Facebooku místostarosta Jičína Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).

Žákům své brány 1. září neotevře ani základní škola ve Frýdlantu. „Důvodem tohoto preventivního opatření je kontakt několika pracovníků základní školy se zaměstnancem školy, který má pozitivní test na COVID-19. Jedná se o osobu, která nemá trvalé bydliště na území města Frýdlant,“ sdělil ředitel Petr Kozlovský na webu školy.

Frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS) po poledni uvedl, že testy na koronavirus, které u dalších 15 pracovníků Základní školy ve Frýdlantu na Liberecku nařídili hygienici, vyšly negativně. Pozitivní tak zůstává jediný zaměstnanec.

Žádné ze tří pracovišť základní školy přesto v úterý výuku nezahájí. Otevřít může škola nejdříve 9. září, pokud opakované testy vyjdou opět negativně. Do té doby zůstanou uzavřena všechna pracoviště základní školy včetně školních družin a jídelny. Netýká se to naopak mateřských škol, dětské skupiny Koťata ani základní umělecké školy.

Koronavirus se nevyhnul ani gymnáziím

Kvůli zachycení nákazy koronavirem u zaměstnanců nezačne v úterý nový školní rok na plzeňském Masarykově gymnáziu a na odloučeném pracovišti Základní školy Podmostní v Tachovské ulici. Obě zařízení budou až do odvolání uzavřena. Škola také minimálně do konce kalendářního roku ruší zájmové kroužky.

K tématu

„Všechny školy obdržely manuál a pokyny zřizovatele jak postupovat, mají k dispozici osobní ochranné pomůcky a dostatek dezinfekce. Bezpečnost žáků a personálu školy je pro nás prioritou, doufáme, že přijatá opatření minimalizují riziko nákazy,“ řekla náměstkyně hejtmana pro školství Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj). Pokud by bylo kvůli nákaze nutné uzavřít nějaké další školy, budou podle ní rodiče včas informováni.

Podle vedení školy se nemocí COVID-19 nakazil jeden zaměstnanec, pedagogové jsou po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí v karanténě. „Studenti a rodiče budou kontaktováni třídními učiteli o dalším postupu online výuky. Délka karantény je předběžně stanovena do 11. září, se znovuobnovením normálního provozu počítáme k pondělí 14. září,“ píše škola na svém webu.

Už minulý týden informovalo o posunutém začátku školního roku sportovní gymnázium v Kladně a základní škola v Pečkách na Kolínsku. Zahájit výuku chce jejich vedení 10., respektive 7. září. V obou případech musel do karantény celý pedagogický sbor.

Už minulý týden pak oznámily základní školy v Uherském Brodě a v Nivnici na Uherskohradišťsku, že kvůli karanténě pedagogů nezačne 1. září tradiční výuka. Ředitelka uherskobrodské školy na webových stránkách uvedla, že pedagogové byli při přípravě nového školního roku v kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na COVID-19, karanténa se vztahuje na celý sbor s výjimkou dvou nepřítomných učitelů.

Žáci na prvním stupni budou mít program v náhradních prostorách, povedou je ve vzdálené spolupráci s třídními učiteli pracovníci tamního domu dětí a mládeže a nízkoprahového zařízení Šrumec. Žáci druhého stupně se budou učit distančně. Na dálku se budou až do odvolání vzdělávat i žáci nivnické školy.

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama