reklama

Adam Vojtěch: V létě jsme nepochybili, první vlnu zvládlo Česko nadstandardně

Pandemii jsme v létě rozhodně nepodcenili, prohlásil exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V pořadu K Věci na CNN Prima NEWS současný poslanec, který byl jednou z hlavních tváří jarní vlny epidemie, dále uvedl, že podzimní koronavirová situace je v Česku daleko horší než ta z první poloviny roku. Vojtěch se vyjádřil i o vztahu ke svému nástupci Romanu Prymulovi (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

reklama

„Jarní část pandemie jsme zvládli nadstandardně, zejména v porovnání se zeměmi, které tehdy měly špatnou situaci a teď ji mají znovu. Je ale pravdou, že v podzimní části, během které jsem rezignoval, byla situace horší,“ řekl pro CNN Prima NEWS Vojtěch, který na post šéfa zdravotnického resortu rezignoval 21. září.

K tématu

Vojtěch tak byl ministrem i v létě, kdy přišlo velké rozvolnění protikoronavirových opatření. To mnozí odborníci a politici považují za odstartování druhé vlny pandemie a postup vládě vyčítají. „Určitě jsme nic nepodcenili a není pravda, že bychom si dali prázdniny. My jsme se poctivě připravovali na druhou vlnu a já byl z těch, kteří říkali, že druhá vlna může přijít. Je pravdou, že něco se mohlo urychlit a udělat lépe,“ vysvětlil exministr.

Vojtěch také nastínil, jak zvládal kritiku, která se na něj občas valila ze strany veřejnosti, odborníků a opozičních politiků. „Nebylo vždy snadné kritiku zkousnout. Já jsem typ člověka, který si věci bere možná až příliš k srdci. To občas není optimální. Věřil jsem, že jsme dělali maximum možného a občas mi nepřišla kritika oprávněná,“ uvedl Vojtěch s tím, že právě kritiku a občasné vtípky nebo karikatury musí politik umět snášet.

Nákupy ochranných pomůcek v Číně se můžou vymstít

Za nejtěžší věc, kterou během svého fungování ve vládě zažil, označil Vojtěch situaci, kdy v Česku nebyl dostatek ochranných pomůcek. „Měli jsme stovky telefonátů od zoufalých zdravotníků. V rámci možností jsme situaci vládli dobře, začátek byl ale složitý. Pomůcky se ale podařilo zajistit,“ prohlásil Vojtěch.

Podle něj Evropa poznala, že není v době příchodu nějaké krize soběstačná, a pokud by se podobná situace někdy opakovala, může se starému kontinentu vymstít, že musí nakupovat pomůcky například z Číny nebo jiných zemí třetího světa.

K tématu

Vojtěch dále popsal, jaký měl vztah se svým nástupcem Romanem Prymulou. „Byl mým náměstkem přes dva roky, celou dobu spolupráce fungovala dobře. Je ale pravdou, že některé jeho výroky byly takové, že spolupráce by pokračovat nemohla. To, že mě nahradil, vnímám profesionálně. Pan premiér potřeboval vyměnit ministra ze dne na den, takže profesor Prymula byl logickou volbou,“ prozradil Vojtěch.

Důvodů pro jeho rezignaci bylo prý několik. „Samozřejmě kritika veřejnosti a také opozice říkala, že je potřeba nový přístup. Celkově jsem se ale necítil dobře,“ uvedl Vojtěch. Během pandemie prý spal například čtyři hodiny denně. Rezignace podle něj byla dobrovolná a spekulace, že byl pod nátlakem premiéra Andreje Babiše, nejsou pravdivé.

Scénka s Babišem mi příjemná nebyla

Vojtěch se vyjádřil také k památné březnové „scénce“ s předsedou vlády, kdy Babiš slovy „nebuďte slušnej, řekněte jméno“ Vojtěcha nabádal, aby prozradil zdroj mylné informace, když prohlásil o jedné lékařce ze soukromé laboratoře, že se v Nemocnici Na Bulovce nakazila koronavirem.

K tématu

„S odstupem se na to člověk dívá jinak. Samozřejmě nikdo by se v tom okamžiku necítil dobře, byl to přímý přenos a já nečekal, že se něco takového odehraje. Já jsem z toho asi nevyšel dobře, nebyl to příjemný pocit. Nakonec to ale docela zlidovělo, byla to jedna ze scének, ale nic zásadního pro průběh pandemie,“ vzpomínal Vojtěch. Babiš poté na veřejnosti vysvětlil, jak svůj výrok myslel, což Vojtěchovi stačilo a dál to s premiérem neřešil.

Rok 2020 bere Vojtěch jako jeden z nejtěžších ve svém životě. Jedním z největších oříšků, který exministr řešil, byly problémy s trasováním a chytrou karanténou. „Je pravdou, že nárůst případů byl tak razantní, že ani systém nečekal takový nárůst z týdne na týden,“ okomentoval Vojtěch podzimní situaci, kdy hygienické stanice nestíhaly nápor pacientů a vázlo také trasování kontaktů.

V politice končím, je potřeba se posunout dál

„Už před létem jsme schválili plán na podporu hygienických stanic a navýšili kapacity testování. Bylo to dostatečné v průběhu léta a byly rezervy, jak budeme posilovat počty trasování, nastala pomoc armády nebo mediků. Představa, že se dá vše zvládnout trasováním a chytrou karanténou neplatí, protože i takové Německo je v současnosti v kompletním lockdownu. Faktem ale je, že hygienická služba nebyla připravena,“ přiznal Vojtěch.

V pořadu K Věci také potvrdil, že v dalším volebním období už na post poslance kandidovat nebude. „Stačilo mi to. Už před delším časem jsem oznámil, že kandidovat nebudu. Je to otázka zkušeností s politikou jako takovou a ne s hnutím ANO. Práci jsem dělal rád, ale je potřeba se posunout dál,“ vysvětlil Vojtěch.

Rozhovor Marie Bastlové s Adamem Vojtěchem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama