reklama

Adam Vojtěch: V létě jsme nepochybili, první vlnu zvládlo Česko nadstandardně

Pandemii jsme v létě rozhodně nepodcenili, prohlásil exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V pořadu K Věci na CNN Prima NEWS současný poslanec, který byl jednou z hlavních tváří jarní vlny epidemie, dále uvedl, že podzimní koronavirová situace je v Česku daleko horší než ta z první poloviny roku. Vojtěch se vyjádřil i o vztahu ke svému nástupci Romanu Prymulovi (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

reklama

„Jarní část pandemie jsme zvládli nadstandardně, zejména v porovnání se zeměmi, které tehdy měly špatnou situaci a teď ji mají znovu. Je ale pravdou, že v podzimní části, během které jsem rezignoval, byla situace horší,“ řekl pro CNN Prima NEWS Vojtěch, který na post šéfa zdravotnického resortu rezignoval 21. září.

Vojtěch tak byl ministrem i v létě, kdy přišlo velké rozvolnění protikoronavirových opatření. To mnozí odborníci a politici považují za odstartování druhé vlny pandemie a postup vládě vyčítají. „Určitě jsme nic nepodcenili a není pravda, že bychom si dali prázdniny. My jsme se poctivě připravovali na druhou vlnu a já byl z těch, kteří říkali, že druhá vlna může přijít. Je pravdou, že něco se mohlo urychlit a udělat lépe,“ vysvětlil exministr.

Vojtěch také nastínil, jak zvládal kritiku, která se na něj občas valila ze strany veřejnosti, odborníků a opozičních politiků. „Nebylo vždy snadné kritiku zkousnout. Já jsem typ člověka, který si věci bere možná až příliš k srdci. To občas není optimální. Věřil jsem, že jsme dělali maximum možného a občas mi nepřišla kritika oprávněná,“ uvedl Vojtěch s tím, že právě kritiku a občasné vtípky nebo karikatury musí politik umět snášet.

Nákupy ochranných pomůcek v Číně se můžou vymstít

Za nejtěžší věc, kterou během svého fungování ve vládě zažil, označil Vojtěch situaci, kdy v Česku nebyl dostatek ochranných pomůcek. „Měli jsme stovky telefonátů od zoufalých zdravotníků. V rámci možností jsme situaci vládli dobře, začátek byl ale složitý. Pomůcky se ale podařilo zajistit,“ prohlásil Vojtěch.

Podle něj Evropa poznala, že není v době příchodu nějaké krize soběstačná, a pokud by se podobná situace někdy opakovala, může se starému kontinentu vymstít, že musí nakupovat pomůcky například z Číny nebo jiných zemí třetího světa.

Vojtěch dále popsal, jaký měl vztah se svým nástupcem Romanem Prymulou. „Byl mým náměstkem přes dva roky, celou dobu spolupráce fungovala dobře. Je ale pravdou, že některé jeho výroky byly takové, že spolupráce by pokračovat nemohla. To, že mě nahradil, vnímám profesionálně. Pan premiér potřeboval vyměnit ministra ze dne na den, takže profesor Prymula byl logickou volbou,“ prozradil Vojtěch.

Důvodů pro jeho rezignaci bylo prý několik. „Samozřejmě kritika veřejnosti a také opozice říkala, že je potřeba nový přístup. Celkově jsem se ale necítil dobře,“ uvedl Vojtěch. Během pandemie prý spal například čtyři hodiny denně. Rezignace podle něj byla dobrovolná a spekulace, že byl pod nátlakem premiéra Andreje Babiše, nejsou pravdivé.

Scénka s Babišem mi příjemná nebyla

Vojtěch se vyjádřil také k památné březnové „scénce“ s předsedou vlády, kdy Babiš slovy „nebuďte slušnej, řekněte jméno“ Vojtěcha nabádal, aby prozradil zdroj mylné informace, když prohlásil o jedné lékařce ze soukromé laboratoře, že se v Nemocnici Na Bulovce nakazila koronavirem.

„S odstupem se na to člověk dívá jinak. Samozřejmě nikdo by se v tom okamžiku necítil dobře, byl to přímý přenos a já nečekal, že se něco takového odehraje. Já jsem z toho asi nevyšel dobře, nebyl to příjemný pocit. Nakonec to ale docela zlidovělo, byla to jedna ze scének, ale nic zásadního pro průběh pandemie,“ vzpomínal Vojtěch. Babiš poté na veřejnosti vysvětlil, jak svůj výrok myslel, což Vojtěchovi stačilo a dál to s premiérem neřešil.

Rok 2020 bere Vojtěch jako jeden z nejtěžších ve svém životě. Jedním z největších oříšků, který exministr řešil, byly problémy s trasováním a chytrou karanténou. „Je pravdou, že nárůst případů byl tak razantní, že ani systém nečekal takový nárůst z týdne na týden,“ okomentoval Vojtěch podzimní situaci, kdy hygienické stanice nestíhaly nápor pacientů a vázlo také trasování kontaktů.

V politice končím, je potřeba se posunout dál

„Už před létem jsme schválili plán na podporu hygienických stanic a navýšili kapacity testování. Bylo to dostatečné v průběhu léta a byly rezervy, jak budeme posilovat počty trasování, nastala pomoc armády nebo mediků. Představa, že se dá vše zvládnout trasováním a chytrou karanténou neplatí, protože i takové Německo je v současnosti v kompletním lockdownu. Faktem ale je, že hygienická služba nebyla připravena,“ přiznal Vojtěch.

V pořadu K Věci také potvrdil, že v dalším volebním období už na post poslance kandidovat nebude. „Stačilo mi to. Už před delším časem jsem oznámil, že kandidovat nebudu. Je to otázka zkušeností s politikou jako takovou a ne s hnutím ANO. Práci jsem dělal rád, ale je potřeba se posunout dál,“ vysvětlil Vojtěch.

Rozhovor Marie Bastlové s Adamem Vojtěchem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama